O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Pracownicy sezonowi – są wytyczne Komisji Europejskiej

pracownicy sezonowi

Pracownicy sezonowi odgrywają ogromną rolę w sektorze warzywno-owocowym. W dobie pandemii koronawirusa państwa członkowskie Unii Europejskiej zamknęły granice. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej powinny jednak ułatwić migrację między krajami osobom poszukującym tymczasowego zatrudnienia.

Pracownicy sezonowi nieodzowni podczas zbiorów

Nieuchronnie zbliża się termin zbiorów. Jest to czas wzmożonego zapotrzebowania na siłę roboczą, która pomoże rolnikom w wykonywaniu pracy. Dotychczas chętnie i często korzystano z usług tymczasowych pracowników zza granicy. Jednak w dobie pandemii koronawirusa państwa zdecydowały się na zamykanie granic.

Niedobór siły roboczej podczas zbiorów i brak pracowników m. in. z Ukrainy wpłynie na funkcjonowanie polskiego sektora warzyw i owoców. Podobnie będzie z pracownikami, którzy przygotowują dla konsumentów zebraną już żywność. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o to, by pracownicy sezonowi mogli wykonywać swoją pracę, zostanie zaburzana cała sieć współpracy. Wtedy ucierpi na tym cały sektor

– tłumaczyła Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Unii Owocowej.

Pracownicy sezonowi muszą liczyć na wytyczne Komisji Europejskiej

Z trudnej sytuacji zdaje sobie sprawę Komisja Europejska. Zamknięte granice są problemem nie tylko dla rolników, którzy potrzebują rąk do pracy, ale również samych pracowników, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie. W rozwiązaniu impasu mają pomóc wytyczne, które przygotowała Komisja Europejska. Dzięki nim pracownicy sezonowi moglibypracownicy sezonowi ogorki przekraczać granice, o ile w danym sektorze państwo członkowskie dalej zezwala na podejmowanie pracy. Ponadto pracodawcy byliby zobligowani do zapewnienia odpowiedniej ochrony zdrowia swoich pracowników.

Tysiące ciężko pracujących kobiet i mężczyzn, które zapewniają nam bezpieczeństwo, zdrowie i jedzenie na stole, musi przekroczyć granice UE, aby iść do pracy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby nie utrudniały im one przemieszczania się, jednocześnie podejmując wszelkie środki ostrożności, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się pandemii

– wyjaśnia Nicolas Schmit, Komisarz Europejski ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych.

Pracownicy sezonowi potrzebują procedur usprawniających przekraczanie granic

Komisja Europejska szuka dialogu z państwami członkowskimi. Chodzi o wdrożenie specjalnych, nieobciążających i szybkich procedur przekraczania granic. W ten sposób pracownicy sezonowi mogliby w dalszym ciągu migrować pomiędzy krajami, na czym zyskałaby cały sektor owocowo-warzywny. Aby osiągnąć ten cel, wykorzystany zostanie Komitet Techniczny ds. Swobodnego Przepływu Pracowników. Ma on pomóc w ustaleniu najkorzystniejszych rozwiązań. Na przykład wprowadzenie specjalnych pasów granicznych dla tego typu pracowników, badania zdrowia byłyby przeprowadzane tylko w jednym kraju, a kontrolerzy na granicy nie powinny zmuszać pracowników do opuszczania pojazdów (badano by jednak temperaturę ciała). Gdyby u pracownika została wykryta gorączka, powinien mieć on dostęp do placówki medycznej na warunkach obowiązujących u obywateli państwa, w którym zatrudniono pracownika.

Czytaj także: Bezpieczeństwo lekarzy weterynarii w czasie epidemii koronawirusa

polskiesadownictwo.pl, sadnowoczesny.pl/MP/pixabay.com/ Fot.Topfklao/Public domain, wikimedia.org

swiatrolnika.info 2023