O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-05-2019

Autor: Marcelina Kaczmarek

Posadźmy milion kwiatów dla pszczół

Posadźmy milion kwiatów dla pszczół

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, z których aż 222 są zagrożone wyginięciem. Brak pożywienia – nektaru i pyłku znajdującego się w niektórych kwiatach roślin zielnych, krzewów i drzew – stanowi dla nich jedno z największych zagrożeń. Problemy pszczół to również problemy ludzi, zwierzęta te bowiem wykonują ogromną pracę związaną z zapylaniem roślin, których owoce później spożywamy. Na szczęście każdy z nas może pomóc tym wyjątkowym owadom. Wystarczy na balkonie lub w ogrodzie posadzić kwiaty bogate w nektar i pyłek – tym samym włączając się do ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom’’.


Celem programu jest posadzenie miliona roślin dla pszczół – kwiatów, krzewów i drzew – w ciągu najbliższych trzech lat. Lista kwiatów bogatych w nektar i pyłek znajduje się na www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy. Aby włączyć się w realizację celu, wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.

 


,,Posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom to ambitny cel, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się go osiągnąć. Wystarczy zacząć od posadzenia kwiatów na balkonie lub w ogrodzie, a potem namówić do tego przyjaciela, sąsiada, zakład pracy czy gminę. Każdy z nas może wpłynąć na poprawę warunków życia pszczół’’

 


– mówi Beata Klassek, koordynatorka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.


Do sadzenia organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kwiecistych balkonów i ogrodów, a także twórców ogrodów społecznych oraz gospodarzy terenów zieleni – w tym samorządy, firmy czy różnego rodzaju wspólnoty.

 


,,Rozpoczyna się pora sadzenia roślin. Wybierając je, zdecydujmy się na takie, które staną się „kwietną stołówką”. Kwiatów przyjaznych dla pszczół jest wiele i każdy znajdzie gatunki odpowiednie do jakości gleby, stopnia nasłonecznienia czy dostępności wody. Do najpopularniejszych roślin przyjaznych pszczołom należą między innymi: lawenda, jeżówki, dalie, tymianek, dzwonki, wrzosy, pierwiosnki lekarskie i krokusy. Takie rośliny posiadają wyjątkowo barwne i pachnące kwiaty, kwitnące długo i obficie. Przemyślany wybór sprawi, że będą kwitły w różnych porach roku, a pszczoły znajdą u nas źródło pożywienia przez długi czas’’

 


– dodaje Katarzyna Dytrych, przyrodniczka, ekspertka merytoryczna programu.


Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” – poza pomaganiem zapylaczom – ma także aspekt społeczny. Wspólne sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom to doskonała okazja do powstawania społeczności odpowiedzialnych za przyrodę i jej ochronę oraz chętnych do zaangażowania się w działania na rzecz bioróżnorodności.


Każdy, kto posadzi kwiaty dla pszczół, może to zgłosić na stronie www.pomagamypszczolom.pl i dołączyć do grona osób, które działają na rzecz tych wyjątkowych owadów. Na stronie znajdują się także szczegółowe informacje o programie, roślinach przyjaznych pszczołom oraz poradniki, jak je sadzić i pielęgnować.

 

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego celem jest budowanie świadomości na temat roli pszczół w przyrodzie oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia.


W ramach programu w całej Polsce powstało m.in. 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Ponadto zainicjowano program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół, w którym tylko w ostatnich dwóch edycjach udział wzięło ponad 5000 uczniów, realizując niemal 30 tysięcy zadań przyrodniczych. Dzięki programowi co roku, 8 sierpnia, odbywa się Wielki Dzień Pszczół, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce.


Tegoroczna, 9. edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

 


Marcelina Kaczmarek

fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023