O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-02-2017

Autor: Marzena Deresz

Polska biegnie Tropem Wilczym

Polska biegnie Tropem Wilczym

Od kilku dni w całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które poprzedzają przypadające 1 marca święto, kiedy oddajemy hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego. 

Od kilku dni w całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które poprzedzają przypadające 1 marca święto, kiedy oddajemy hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Niezłomni – młodzi ludzie stawiający opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Ostatniej niedzieli w ponad 200 miejscowościach całej polski ponad 60 tys. osób przebyło bieg "Tropem Wilczym", by oddać w ten sposób hołd bohaterom walczącym w przeszłości o wolność naszego kraju. Biegacze musieli pokonać dystans 1963 m, który symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek. Bieg pamięci Żołnierzom Wyklętym jest inicjatywą organizowaną od 2013 r.  przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych, natomiast od 2015 r. impreza ma charakter ogólnopolski.

W ramach obchodów między innymi mieszkańcy Radomia czcili Niezłomnych w trakcie biegu przez Puszczę Kozieniecką, gdzie na starcie stanęło około 80 osób w tym wielu harcerzy. Biegacze mogli wybrać jedną z dwóch wyznaczonych tras. Pierwsza przebiegała przez deptak przy zalewie w Siczkach, natomiast kolejną wyznaczono poprzez ścieżkę edukacyjną na terenie Nadleśnictwa Radom.  

Należy pamiętać, że Bieg Tropem Wilczym inauguruje szereg uroczystości, które będą odbywać się jeszcze w wielu miejscach Polski, a Instytut Pamięci Narodowej przygotował ich szczegółowy wykaz. Katalog wydarzeń jest bardzo rozbudowany, ponieważ w organizację obchodów święta Żołnierzy Wyklętych zaangażowały się zarówno centrala IPN, jak i wszystkie oddziały i delegatury Instytutu. Centralne obchody święta, zaplanowane na 1 marca na terenie całej Polski, poprzedzą imprezy towarzyszące, m.in. biegi ku czci polskich bohaterów, pokazy wystaw, filmów, warsztaty i gry edukacyjne, w tym odwiedziny w pierwszym w Polsce pokoju zagadek, poświęconym żołnierzom podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (w niektórych przypadkach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja).

 Mieszkańcy Radomia wraz z miejscowymi leśnikami w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wezmą udział w uroczystościach ku czci Niezłomnym, a po nich będą mogli wziąć udział w projekcji filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć", w tym miejscu warto dodać, że ojciec młodej Inki również był leśnikiem.

Wykaz innych przedsięwzięć przygotowywanych przez IPN można znaleźć pod adresem:

http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38742,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-2017-wydarzenia-przygotowane-przez-IP.html

Nie bądźmy obojętni, oddajmy hołd Niezłomnym!

 

ipn.gov.pl/ lasy.gov.pl/ KB/ fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023