O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2019

Autor: Maks Webber

Nowe wyzwania przed europejskim rolnictwem

Nowe wyzwania przed europejskim rolnictwem

Copa i Cogeca 9 maja w kontekście spotkania przywódców europejskich w Sibiu w Rumunii na temat programu Rady Europejskiej na lata 2019 – 2024 wezwały szefów państw do utrzymania rolnictwa i leśnictwa na szczycie wszystkich programów Unii Europejskiej. Jest to niezbędne, biorąc pod uwagę liczne wyzwania stojące przed sektorem rolnym , a także możliwości, jakie oferuje - wizja wyrażana przez europejskie organizacje rolników i spółdzielnie rolnicze w manifeście zaprezentowanym na forum europejskim na początku tego tygodnia.

 

 

,,W Dniu Europy należy pamiętać, że od 60 lat Wspólna Polityka Rolna jest klejem, który utrzymuje europejski projekt i rolnictwo razem. Silna Europa potrzebuje silnego rolnictwa, a silne rolnictwo potrzebuje Europy! Rolnictwo i leśnictwo pozostają częścią rozwiązania dla Europy w odniesieniu do dwóch obszarów dyskusji określonych przez pana Tuska: wymiar zewnętrzny i wewnętrzny. W swoich strategicznych programach ważne jest, aby Rada, a także Parlament i Komisja zachowały ten sam poziom ambicji, a nawet zwiększyły poziom wkładu sektora podstawowego w UE”

 

– mówi Pekkka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.


Oświadczenie Pesonena znajduje odzwierciedlenie w manifeście zatytułowanym WeFarm4EU, opublikowanym przez Copa – Cogeca na początku tego tygodnia. Podkreśla on przekrojową rolę rolnictwa i znaczenie nadchodzącego cyklu politycznego dla społeczności rolniczej. Zdaniem Copa - Cogeca UE będzie musiała zaproponować rozwiązania kluczowych kwestii, takich jak odnowa pokoleń na wsi, niskie dochody gospodarstw, przyszłe praktyki agronomiczne, niestabilność rynku oraz skutki zmian klimatu.

 

Copa i Cogeca uważają, że w zamian za to wsparcie unijni rolnicy i spółdzielnie rolnicze mogą pomóc Europie stać się orędownikiem gospodarki opartej na biotechnologii i sekwestracji dwutlenku węgla.

 

 

Maks Weber
Fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023