O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-07-2014

Autor: Świat Rolnika

Nie ma jeszcze porozumienia w sprawie kwot mlecznych!

Brak grafiki

Kraje europejskie nie doszły do porozumienia w sprawie zmiany przeliczania kwot mlecznych. Gdyby zmiany wprowadzono, Polska mogłaby uniknąć wysokich kar za nadprodukcję mleka...

Nie ma jeszcze porozumienia w sprawie kwot mlecznych!

Kraje europejskie nie doszły do porozumienia w sprawie zmiany przeliczania kwot mlecznych. Gdyby zmiany wprowadzono, Polska mogłaby uniknąć wysokich kar za nadprodukcję mleka.

Jednym z tematów poniedziałkowego spotkania w Brukseli, była właśnie przyszłość sektora mleczarskiego w UE, po wygaśnięciu kwot mlecznych w marcu 2015 r.

Polska i kilkanaście innych krajów Unii zabiegała o dostosowanie współczynników korekty zawartości tłuszczu, obowiązujących w ramach systemu kwotowania mleka, co - według ministra Sawickiego - prowadziłoby do zwiększenia kwot (o ok. 1 proc.) i pozwoliłaby na uniknięcie wysokich kar za przekroczenie kwoty przez polskich rolników w 2013 r. i częściowo w 2014 r.

Celem tej zmiany byłoby przede wszystkim ułatwienie producentom mleka przygotowania się do likwidacji kwot mlecznych.

W czerwcu krajom UE nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie, dlatego temat powrócił na posiedzenie Rady UE w poniedziałek w formie kompromisowej propozycji. Jednak i tym razem nie uzyskała ona poparcia kwalifikowanej większości głosów w Radzie UE.

Według źródeł dyplomatycznych Francja, Węgry, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Bułgaria, Portugalia, Rumunia, Dania, Słowenia, Szwecja, Włochy oraz Wielka Brytania nie zmieniły swojego stanowiska i nie poparły projektu dokumentu. Argumentowały, że nie należy zmieniać wcześniej podjętych decyzji. Wskazywały też, że dostosowanie współczynników korekty zawartości tłuszczu faworyzowałoby producentów przekraczających kwoty, a redukcja opłat za przekroczenie kwot skutkowałaby zmniejszeniem wpływów do budżetu unijnego.

Polska, jako zwolennik propozycji zmian,argumentowała, że UE powinna nadążać za wzrostem produkcji mleka na świecie, oraz że w związku z przekroczeniem kwot przez niektóre kraje Unii, wpływy do budżetu z opłat za nadprodukcję i tak będą wielokrotnie wyższe niż zakładano.

Według polskiego Ministra Rolnictwa, gdyby wprowadzono proponowane zmiany, to polscy producenci mleka przekroczą limit produkcji jedynie o 1 proc. Nie uwolniłoby to polskich producentów mleka od kar, ale byłby one znacznie niższe.

Jeszcze w czerwcu minister informował, że przekroczenie kwoty mlecznej za poprzedni rok będzie kosztowało polskich rolników około 50 mln euro.

Źródło: PAP/Świat Rolnika

swiatrolnika.info 2023