Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Anna Kołcon 24-03-2017 17:22:13

Na Matkę Boską Roztworną wychodzą z ziemi pchły, wszy i pluskwy…

Na Matkę Boską Roztworną wychodzą z ziemi pchły, wszy i pluskwy…

W okolicach Dobrzynia wierzono, że 25 marca – na Matkę Boską Roztworną (Zwiastowanie) wszelkie robactwo wychodzi z ziemi. Również to najbardziej uciążliwe dla człowieka, czyli krwiopijcze: pluskwy, pchły oraz wszy.

W okolicach Dobrzynia wierzono, że 25 marca – na Matkę Boską Roztworną (Zwiastowanie) wszelkie robactwo wychodzi z ziemi. Również to najbardziej uciążliwe dla człowieka, czyli krwiopijcze: pluskwy, pchły oraz wszy. Dziś problem ich występowania wydaje się być odległy i marginalny. A przecież jeszcze sto lat temu obecność ektopasożytów była dość powszechna. Utrudniały one życie ludziom i zwierzętom. Warto zatem przyjrzeć się temu, jak radzono sobie z tym problemem w odłegłych (choć może nie tak bardzo) czasach.

 

Na ziemiach Mazowsza, Podlasia, Wielkopolski czy Małopolski wszy nazywano gnidami, mendami, mędakami, mędoweszkami, weszkami, wszołami, na Kresach używano natomiast określenia nędza, kuska. Pchły zwano płeszkami, błeszkami, błochami. Pluskwy, zakopiańscy górale określali mianem pleszczyc.

 

O pchłach i pluskwach żartowano na obszarze przedrozbiorowej Polski: "Carniusieńkie, malusieńkie, ale najwięksego cłowieka rusy", "Maleńka, czarnieńka, całą kłodę porusza". Pomimo dowcipów, pluskwy, pchły i wszy były utrapieniem włościan i innych stanów. W zaborze pruskim, wskutek wprowadzenia przepisów higienicznych, problem występowania tych uciążliwych insektów miał marginalne znaczenie. Z kolei ludność w zaborze rosyjskim i austriackim nie łączyła pojawiania się insektów z brudem, dlatego pchły, wszy i pluskwy w niektórych rejonach dawnej Polski miały znakomite warunki bytowania.


Skąd biorą się ci niechciani lokatorzy, mieszkańcy dawnej Polski nie wiedzieli. W związku z tym snuli różne domysły. Niektóre z nich są niezwykle ciekawe. W okolicach Przemyśla panowała opinia, że pluskwy powstają ze smrodu, na Kresach wierzono natomiast, że rodzą się one z mgły. Wszy w różnych regionach ziem polskich postrzegano jako karę boską lub urok rzucony przez czarownicę. Niedaleko Wieliczki sądzono, że "gnidy mo kuzdy cłek w skórze. Musi mieć i pon i zyd i chłop i hrabia najwiąksy. Ale gnidy sie tego najwioncyj trzymajom, kto jest wsawy".

 

Drugorzędną sprawą wydawało się ludziom ustalenie, skąd pochodzą te krwiożercze insekty. Ważne było wypracowanie skutecznych sposobów ich zwalczania. W metodach tych przeważały działania magiczne, niemniej stosowano również środki racjonalne.

 

Wiele działań magicznych, zapobiegających pojawieniu się insektów, związanych było z Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą. W Wigilię Bożego Narodzenia na Kresach nie wypowiadano słów "mak" i "hreczka"(gryka), "bo by przez cały rok były w tym domu pchły tak wielkie, jak hreczka a tak liczne jak mak". Posługiwano się słowami zastępczymi. Na świętego Szczepana, by zapobiec całorocznemu grasowaniu pcheł w łóżkach, palono wiechcie słomy z domowych sienników. W ten dzień nie pozwolono również wejść nikomu do izby, gdy nie była pozamiatana. W ten sposób zapobiegano inwazji insektów. W Małopolsce "w Wielkanocny Poniedziałek, czyli w święty Lejek gospodynie domowników przestrzegają, żeby się nikt nie iskał, a nawet grzebienia do ręki nie brał, boby len w polu zarósł tak chwastem, żeby go nie można oplewić". Na Kresach w Wielki Czwartek gospodyni przed wschodem słońca rozbierała się do naga, zamiatała izbę i wyrzucała śmieci na podwórze. W ten sposób przeciwdziałała pojawieniu się pcheł. W tym rejonie również okadzano izbę pierzem z dudka przeciwko pchłom. A gdy, ktoś usłyszał po raz pierwszy na wiosnę głos tego ptaka, trzykrotnie powtarzał: "niech pchły i wszy wyniosą się za siedem wód". Okadzano izby również proszkiem sporządzonym z ususzonych pijawek, a także wypędzano insekty za pomocą kija, którym zabito wcześniej żmiję. Kij umieszczano za belką w chacie, ku przestrodze. Innym sposobem było wrzucenie na piec kopyta z tylnej nogi padłego konia.

 

Z racjonalnych metod walki z pchłami, pluskwami i wszami większość opierała się na używaniu w tym celu roślin. Niektóre z tych środków należały do niezwykle toksycznych (np. tojad, zimowit jesienny, cięmiężyca, ciemiernik). Należało zachować zdrowy rozsądek i wykazać się dużą ostrożnością przy ich stosowaniu.

 

Rośliny używane do zwalczania pcheł, wszy i pluskiew przez ludność wiejską zamieszkałą na ziemiach polskich w XIX-XX wieku: 

 • bylica piołun (psia ruta, piołun, psyruta, wermut, pilonek) – wkładanie ziela w pościel, wyścielanie chaty;
 • chmiel zwyczajny (chmil) odwar z korzeni, odwar z "szyszek" – do mycia włosów, stosowanie kremu z masła i kwiatów chmielu na włosy;
 • ciemiernik biały (sporzyść, świńska zielina, czamiaryca) – mycie w wywarze włosów;
 • ciemiężyca biała (czemer, czemerycia) – odwarem, czasem z dodatkiem soli i siarki smarowano głowę;
 • czeremcha zwyczajna (smrodynia, pucówka, trzemchą, kocierpka) zakładanie gałązek bydłu;
 • glistnik jaskółcze ziele (gliśnik, celidonia, jaskółcze ziele, cyngalia, roztopaść jaskółecznik, zółtnik, złotnik, listownik) – smarowanie sokiem miejsc, gdzie pojawiały się pluskwy;
 • jaskier ostry (kazły) – okadzanie pomieszczeń, aby "wygubić" pluskwy;
 • kolendra (koriander) – wkładanie nasion w pościel;
 • leszczyna (orzech laskowy, oryszyna, liscyna) – obwijanie głowy liśćmi, wkładanie liści do butów;
 • nerecznica samcza (panna baba, ferecyna) – wkładanie ziela w pościel;
 • ogórek siewny – smarowanie przekrojonym owocnikiem miejsc, gdzie pojawiały się pluskwy;
 • rdest plamisty (dresena) – wkładanie ziela w pościel;
 • rumianek pospolity (kamelki, kamila, marona, roman) – wkładanie kwiatów i ziela w pościel, płukanie włosów w naparze z kwiatów;
 • tatarak zwyczajny (ajer, lepicha, tatar, tatarczuk) – mycie włosów z odwarze z kłącza;
 • tojad (toja, omiak, łabusztan, pantofelki Matki Boskiej, mordownik) – mycie ciała wodnym wy- ciągiem z tojadu;
 • trzmielina brodawkowata (proskuryna) – zmywanie wywarem skóry głowy;
 • trzmieliny zwyczajna (proskuryna) – zmywanie wywarem skóry głowy;
 • wroniec widlasty (widłak wroniec) – zmywanie wywarem skóry głowy;
 • zimowit jesienny – zmywanie wywarem skóry zwierząt;
 • złocień właściwy (jastrun, roman) – sproszkowane ziele złocienia wsypywano w miejsca gdzie gromadziły się pluskwy, okadzanie pomieszczeń.

 

Ciekawym wydaje się fakt, że w dawnej Polsce obecność krwiopijczych insektów wiązała się z wieloma przesądami. Wynikało to zapewne z tego, że pojawianie się tych "lokatorów" było dość powszechne. Na terenach znajdujących się wokół Wadowic panowało przekonanie, że pchła chodząca po ręku, wróży nadejście listu. W wielu rejonach Galicji sądzono, że nadmierna aktywność pcheł (jakże dokuczliwa) wróży rychłe opady deszczu. Natomiast w okolicach Brzeska (Małopolska) zapowiedzią deszczu było iskanie się kur. "Wesz na ucho wyłazi – pogoda" – przepowiadano z kolei na Mazurach i na ziemi dobrzyńskiej. W Galicji i w Przemyskim wierzono, że posiadacz wszy stanie się bogaty. Na Podolu źle dobrana technika szukania wszy mogła spowodować utratę orientacji w terenie: "Szukający za nimi w głowie winien szukać na prawej i lewej połowie głowy, bo inaczej zabłądziłby łatwo i to gdziekolwiek". Przypuszczano również, że pojawienie się na chorym człowieku licznych wszy, zwiastuje jego śmierć.


Anna Kołcon
Fot.: pixabay.com


Przy tworzeniu artykułu wykorzystałam informacje zamieszczone w tekście Lilianny Wdowiak oraz Pawła Wysokińskiego "Postrzeganie niektórych ektopasożytów przez ludność wiejską i walka z nimi na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku", który znajduje się w publikacji "Dawna medycyna i weterynaria. Pacjent" – pracy zbiorowej pod red. Mariusza Z. Felsmanna, Józefa Szarka, Mirosławy Felsmann.Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 21:00:45

Burza śnieżna w Hiszpanii paraliżuje ruch na drogach

Przechodząca przez Europę Zachodnią burza śnieżna Barra sparaliżowała ruch na drogach w Hiszpanii. We wtorek nieprzejezdnych jest około 60 tras.

Jak podała hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT), we wtorek najtrudniejsze warunki dla kierowców panują na terenie północnej i wschodniej części kraju, gdzie spadło najwięcej śniegu. Do wtorkowego popołudnia alert z powodu pogorszenia się pogody wydano już w 20 spośród 50 prowincji Hiszpanii. W piątek po południu tysiące Hiszpanów udało się na urlopy w związku z weekendem oraz dniami wolnymi od pracy: poniedziałkowym świętem Konstytucji Hiszpanii oraz przypadającą w środę uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Nieprzejezdne drogi i alerty pogodowe w Hiszpanii

Według DGT burza śnieżna spowodowała, że najwięcej nieprzejezdnych dróg wskutek zalegającego śniegu i gołoledzi występuje we wtorek w Asturii, Kantabrii, Aragonii, Katalonii, a także w Kraju Basków i w regionie Nawarry.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET we wtorek wieczorem oraz w środę w ciągu całego dnia należy spodziewać się nasilenia wichur oraz intensywniejszych opadów śniegu.

Do wtorkowego popołudnia alert z powodu pogorszenia się pogody wydano już w 20 spośród 50 prowincji Hiszpanii.

Służby ostrzegają przed zamiecią

Burza śnieżna spowodowałaburza sniezna na tyle duże utrudnienia w ruchu drogowym, że służby postanowiły ostrzec obywateli. Służby obrony cywilnej wezwały obywateli podróżujących po kraju z powodu długiego weekendu do wcześniejszego powrotu do swoich domów. Przestrzegły, że nasilenie się zamieci przy wzmożonym ruchu może doprowadzić do licznych korków i masowego uwięzienia w zaspach aut, jak miało to miejsce w styczniu podczas śnieżycy Filomena.

W piątek po południu tysiące Hiszpanów udało się na urlopy w związku z weekendem oraz dniami wolnymi od pracy: poniedziałkowym świętem Konstytucji Hiszpanii oraz przypadającą w środę uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W Polsce co prawda burza śnieżna nie nastąpiła, ale pogoda również nie dopisuje. IMGW informuje, że w nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Na północy oraz południowym zachodzie również rozpogodzenia. W centrum oraz na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. W kotlinach górskich lokalnie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -14 st. na północy kraju do -7 st. w centrum i -2 st. na krańcach północno-zachodnich. 

Czytaj też: Inflacja w Hiszpanii najwyższa od 29 lat – tak źle jeszcze nie było

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 16:00:00

Radio Maryja zachwalane przez Prezydenta: Jest słuchane w Polsce i na świecie

Radio Maryja zorganizowało mszę świętą z okazji 30. Rocznicy powstania. Z tej okazji w Toruniu zjawili się najważniejsi politycy PiSu, oraz kilkunastu biskupów.

We mszy uczestniczyli m. in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Eucharystię koncelebruje kilkunastu biskupów. W hali w Toruniu obecnych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii. Mszy przewodniczy metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Prezydent Andrzej Duda o Radiu Maryja

Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach — napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 30-lecia Radia Maryja.

"Ósmy grudnia 1991 r. to ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kościoła katolickiego w Polsce, a także w historii odradzającego się w wolnej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Tamtego dnia popłynęły w eter pierwsze audycje Radia Maryja. Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, dzisiaj, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach" – napisał prezydent Duda w liście do uczestników obchodów. List przeczytał w Toruniu minister w prezydenckiej kancelarii Adam Kwiatkowski.

"Niezwykły rozwój tego dzieła wzbudza podziw i każdy może zapytać: jak to możliwe? Człowiek wiary z pewnością dostrzeże tu ingerencję Bożej Opatrzności. Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację założyciela i dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka" – wskazał prezydent Duda.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński w liście, który odczytał minister Mariusz Błaszczak, podkreślił, że jubileuszowe urodziny Radia Maryja są obchodzone w czasie szczególnym, w czasie coraz trudniejszej próby — zmagań z pandemią koronawirusa i piętrzących się zagrożeń płynących z kraju i z zagranicy.

"Ich animatorzy próbują naruszyć fundamenty naszej cywilizacji, naszej chrześcijańskiej i polskiej tożsamości. Dążą do wyrugowania z naszych serc Pana Boga oraz wszystkiego, co świadczy o naszym narodowym jestestwie. Marzy im się Europa wyjałowiona duchowo, zsekularyzowana, zniewolona wizją łatwego życia bez odpowiedzialności. Marzy im się Polska zamieszkana nie przez Polaków, ale przez pozbawionych głębszych korzeni Europejczyków polskiego pochodzenia. Od kilku miesięcy narasta też kryzys na kierunku wschodnim. Naruszana jest nasza integralność terytorialna, a działania mają w tle dążenie do zmiany układu sił w naszej części Europy" – wskazał lider PiS.

Radio Maryja zorganizowało duże obchodzi 30–lecia

Kaczyński zapewnił: "My nie ustąpimy. Nie ustąpimy dlategoRadio Maryja 02, że jesteśmy wspólnotą, dlatego, że łączą nas najsilniejsze i najtrwalsze z możliwych więzi — miłość do Pana Boga i do Polski". "Nie ustąpimy, ponieważ jesteśmy jedną wielką rodziną, zamieszkującą nasz wspólny dom, naszą ojczyznę. Nie ustąpimy także dlatego, że mamy to szczęście, że istnieje Radio Maryja i Rodzina Radia Maryja. (...) W 30. rocznicę powstania Radia Maryja dziękujemy Panu Bogu za rozgłośnię oraz pozostałe inicjatywy powstałe pod auspicjami toruńskich ojców redemptorystów. Dziękujemy Panu Bogu także za ten wielki dar, jakim jest dla nas osoba czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Ryzyka" — dodał.

Abp Mokrzycki mówił w homilii, że dzięki twórcom i pracownikom rozgłośni "codziennie Bóg wchodzi do polskich domów na całym świecie".

"Wielu może się poczuć członkami jednej katolickiej rodziny, połączonej więzami miłości i solidarności. Również wielu czuje, że Radio Maryja i związana z nim Telewizja Trwam, są jak zapalone pochodnie, rozpraszające ciemności egoizmu, kłamstwa, niesprawiedliwego wyzysku, bezbożności. Znajdują pociechę w tym, że są tacy, którzy kierują się prawością, uczciwością, sumieniem" – wskazał metropolita lwowski.

Dodał, że nie chce powiedzieć, iż nie ma takich szlachetnych postaw w innych mediach, ale w jego ocenie w mediach katolickich są to wartości szczególnie promowane.

"Bylibyśmy dzisiaj daleko od katolickiego ducha, gdybyśmy w świetle bożej prawdy nie chcieli zobaczyć i zrozumieć, jakim jest świat wokół nas w bożej perspektywie" – powiedział w kazaniu.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Czytaj również: Czarnek: gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie

PAP/fot.Twitter.com/radiomaryja


Autor: Polska Agencja Prasowa 07-12-2021 15:30:56

PAIH: Trzeba przebić barierę niewidzialnych marek na rynkach arabskich

Jarosław Al-Abbas ekspert PAIH twierdzi, że póki co element polskiego brandu na rynkach arabskich jest bardzo słaby.

Uważa, że jeżeli już to firmy z Polski wolą inwestować pod zagranicznymi markami. Podkreślił, że trzeba przebić barierę niewidzialności polskich marek, choć będzie to wymagające zadanie. Al-Abbas zwrócił uwagę, że na rynkach arabskich „polskie produkty są wysoko cenione, ale polskie brandy niestety nie są jeszcze tak rozpoznawalne”. Wskazał, że w promocję marek musi włączyć się państwo. Przedstawiciele firm, reprezentujących konkretne marki powinni być zapraszani na eventy narodowe na zagranicznych imprezach, tak jak inne kraje, które zabierają ze sobą swoje kluczowe koncerny i firmy.

Ekspert PAIH: kraje arabskie potrzebują polskich rozwiązań

Przedstawiciel PAIH zwrócił uwagę, że patrząc na państwa arabskie, nie można traktować ich jednakowo.

Wyjaśnił, że obecnie kraje arabskie są w różnej sytuacji ekonomicznej. „Mamy na przykład region bliskiego wschodu, półwyspu arabskiego, który jest bardzo bogaty i nastawiony na inwestycje głównie kapitałowe. Ale państwa te też poszukują partnerów biznesowych w celu rozbudowy ich infrastruktury. ZEA są dość dobrze zagospodarowane i rozbudowane, ale to nie jest koniec i planują dalszy rozwój” – wskazał.

Al-Abbas, odnosząc się do Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu podkreślił, że zaczynają one ścigać Zjednoczone Emiraty Arabskie i dlatego też poszukują wiarygodnych partnerów w obszarze rozwoju infrastruktury, nie tylko drogowej, ale i również mieszkaniowej, przemysłowej i technicznej. „Z tych państwach jest coraz większe zainteresowanie współpracą z polskimi firmami projektowymi. Bardzo poszukiwani są inżynierowie, osoby, które mają bardzo duże doświadczenie w zarządzaniu projektami” - wyjaśnił.

Przedstawiciel PAIH zwrócił uwagę również na kraje Lewantu, a także Liban, Syrię i Irak, które po zniszczeniach wojennych podnoszą się z ruin. „Bardzo potrzebują polskich technologii, polskich rozwiązań i specjalistów, aby stanąć na nogi” – podkreślił.

W promocję polskich marek musi włączyć się państwo?

Al-Abbas zwrócił uwagę, że na rynkach arabskich PAIH„polskie produkty są wysoko cenione, ale polskie brandy niestety nie są jeszcze tak rozpoznawalne”. „Wynika to trochę z naszej dotychczasowej polityki, że najlepiej czuliśmy się, pracując dla firm zachodnich, aby pod ich brandami eksportować i wchodzić na te rynki” – przyznał.

Chodzi m.in. o casus polskich mebli, które do ZEA trafiają przede wszystkim pod marką Ikei. „Mamy bardzo dużo mebli pod niemieckimi, amerykańskimi, włoskimi markami. Są też kosmetyki pod włoskimi brandami. Polskie produkty są cenione, ale nasz brand jest bardzo słaby (...) To, co musimy zrobić to przebić barierę niewidzialności naszych marek” – powiedział ekspert PAIH.

Al-Abbas wskazał, że w promocję marek musi włączyć się państwo. Przedstawiciele firm, reprezentujących konkretne marki powinni być zapraszani na eventy narodowe na zagranicznych imprezach, tak jak inne kraje, które zabierają ze sobą swoje kluczowe koncerny i firmy.

Przedstawiciel PAIH podkreślił, że polskie firmy chcące inwestować w ekspansję na rynki arabskie powinny przeprowadzić dokładną analizę rynku. „Trzeba na te rynki spojrzeć pod kątem samej populacji, również jej zamożności. Produkty powinny być dobierane pod kątem rynku, kto będzie ich odbiorcą, czy grupa zamożnych czy ta bardziej ekonomiczna. Jest zdecydowana różnica między np. ZEA a np. Egiptem” – powiedział. 

Warto zaznaczyć, że współpraca z Egiptem jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, które chciałyby inwestować w na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki.  Największy potencjał mają sektory m.in. rolno-spożywczy, motoryzacyjny i budowlany.

Czytaj też: PAIH: polskie produkty spożywcze cieszą się zainteresowaniem w Mongolii

PAP/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.