O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Mniej polskich jaj za granicą

Mniej polskich jaj za granicą

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że w roku 2016 nastąpiło wyhamowanie eksportu jaj spożywczych z Polski.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że w roku 2016 nastąpiło wyhamowanie eksportu jaj spożywczych z Polski.

 

Wówczas eksport jaj wynosił o 1% więcej niż w 2015 roku i wynosił 230 544 tony. W tym kontekście porównując ubiegłoroczny wynik do 13% dynamiki wzrostu w 2015 r., osłabienie eksportu jest tym bardziej widoczne. Spadek sprzedaży zagranicznej zauważalny był już od połowy roku także na rynku unijnym  w wymianie handlowej z krajami trzecimi.

Warto dodać, że po pierwszych miesiącach 2016 r., zwłaszcza po wysokim 57% i 40% wzroście eksportu w styczniu i lutym, przewidywano bardziej optymistyczne tendencje w handlu zagranicznym. Niestety, w ostatnich sześciu miesiącach  2016 r.  sprzedaż jaj była o 17% niższa w porównaniu do pierwszego półrocza, jak również o 14% niższa  w zestawieniu do II półrocza 2015 r.

Z kolei dane za drugie półrocze ubiegłego roku potwierdziły scenariusz bardziej pesymistyczny niż zakładano. Warto także wskazać, że sprzedaż w III i IV kwartale ubiegłego roku była niższa odpowiednio o 12% i 16% w odniesieniu do analogicznego okresu 2015 r. Wyraźne spowolnienie eksportu nastąpiło od lipca 2016 r. Analiza porównawcza do 2015 r. potwierdza, że od września do grudnia  2016 r. miesięczne wielkości eksportu były niższe r/r odpowiednio o: 16%, 12%, 20%  i 15%.

 

Jaja konsumpcyjne z Polski trafiają przede wszystkim do konsumentów w większości krajów unijnych. Na rynek Wspólnoty skierowane zostało w ubiegłym roku 98% wszystkich wyeksportowanych jaj z Polski,  a pozostała część trafiała na terytoria krajów trzecich. Blisko 70% jaj importowane jest przez kontrahentów z Niemiec, Holandii, Włoch i Czech. Nie odnotowano istotnych zmian w handlu z holenderskimi i czeskimi importerami. Eksport do Holandii był o niecałe 1% niższy. Bardziej chłonny okazał się rynek niemiecki. Z kolei Włosi wykazywali mniejsze  zainteresowanie zakupami jaj z Polski, co skutkowało w skali roku, spadkiem eksportu o 31%.  Spadek sprzedaży zarejestrowano także na inne wiodące rynki eksportowe: na Litwę i na Słowację.

Ponadto warto zwrócić uwagę, na zwiększony popyt na jaja konsumpcyjne na Węgrzech i we Francji. Eksport do wskazanych krajów wzrósł odpowiednio o 68% i o 42%. Przypominamy, że władze weterynaryjne  i producenci w tych krajach od dłuższego czasu zmagają się z trudną sytuacją związaną z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

 

Oprócz tego poza głównymi unijnymi kierunkami eksportu, polscy producenci stale poszukują perspektywistycznych rynków zbytu, zwiększając zasięg geograficzny wywozu. Nawiązywanie nowych kontaktów handlowych z importerami spoza UE, przybiera na znaczeniu, w związku z silną konkurencją i coraz bardziej nasyconym rynkiem europejskim. Polska jest siódmym największym eksporterem w UE mając na uwadze wymianę handlową z państwami  trzecimi. Poza jajami w skorupkach, przedmiotem wywozu są produkty przetwórstwa jaj. 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz/ KB/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023