O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2015

Autor: T. Raszkiewicz

Ministerstwo Rolnictwa o polskim eksporcie rolno-spożywczym do Indii

Brak grafiki

Głównym celem wrześniowej wizyty podsekretarz stanu Zofii Szalczyk w Indiach była konieczność przeprowadzenia bezpośrednich rozmów o eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych na rynek indyjski. Termin wizyty został ustalony w związku z targami rolno-spożywczymi Annapoorna World of Food India 2015, w których biorą udział firmy reprezentujące polski sektor rolno-spożywczy.

Głównym celem wrześniowej wizyty podsekretarz stanu Zofii Szalczyk w Indiach była konieczność przeprowadzenia bezpośrednich rozmów o eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych na rynek indyjski. Termin wizyty został ustalony w związku z targami rolno-spożywczymi Annapoorna World of Food India 2015, w których biorą udział firmy reprezentujące polski sektor rolno-spożywczy.

Otwieranie nowych rynków dla sektora rolno-spożywczego ma bardzo duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy występują trudności na tradycyjnych rynkach zbytu (pogorszenie sytuacji gospodarczej lub zamykanie rynku z powodów politycznych). Na podstawie dotychczasowej współpracy, wyników w handlu, a także zainteresowania przedsiębiorców, rynek indyjski oceniany jest jako perspektywiczny. W planie promocji artykułów rolno-spożywczych na 2016 r. Indie zostały wytypowane jako jeden z 13 docelowych pozaeuropejskich rynków zagranicznych na których skoncentrowane będą działania promocyjne.

Podczas rozmów podsekretarz stanu podkreśliła, że Polska z importera żywności, po wejściu do struktur unijnych stała się eksporterem 1/3 nadwyżki produkcji żywność. Przedstawiła potencjał polskiego rolnictwa zwracając uwagę na te produkty rolne, które mogą być eksportowane do Indii tj.: owoce, warzywa, ryby, wieprzowina, drób i ich produkty. Podkreślając bogata ofertę zaznaczyła również komplementarność naszych sektorów i zwróciła uwagę na fakt, że stronie polskiej zależy na zrównoważonej wymianie handlowej. Pani minister zaznaczyła także, że  sukces polskiego rolnictwa był możliwy dzięki strategii jaką przygotował resort rolnictwa przy współudziale polskiej nauki.

Strona indyjska również zaprezentowała swój potencjał, w tym w szczególności w zakresie produkcji mleka i drobiu, ale również owoców i warzyw. Jednocześnie strona indyjska zasygnalizowała możliwość natychmiastowej współpracy w zakresie wykorzystania technologii w przetwórstwie rolno-spożywczym, współpracę w zakresie łańcucha chłodniczego, logistyki, przechowalnictwie produktów rolno-spożywczych i pakowaniu żywności. Strona indyjska jest w trakcie budowy parków technologicznych, które mają umożliwić potencjalne inwestycje w Indiach.

Strona polska podziękowała za zatwierdzenie przez stronę indyjską świadectwa na produkty mleczarskie w czerwcu br. i zasygnalizowała zainteresowanie finalizacją procedur dostępu polskich produktów do rynku indyjskiego dla: jabłek, produktów rybołówstwa, produktów mięsnych wieprzowych poddanych obróbce cieplnej, mięsa drobiowego i produktów mięsnych drobiowych. Strona indyjska zobowiązała się przekazać możliwie najszybciej odpowiedź dotyczącą kwestii rybołówstwa i poinformowała, że nad kolejnymi świadectwami wciąż trwają prace.

W trakcie wizyty w Indiach wiceminister odwiedziła 10-tą edycję targów “Annapoorna World of Food India 2015” , zorganizowaną w Bombay Exhibition Centre przez Koelnmesse YA Tradefair Pvt. Ltd. oraz przez Federation of Indian Chamber of Commerce and Industry - FICCI. Ww. targi to forum, na którym spotkali się producenci żywności, instytuty naukowe, importerzy (eksporterzy), hurtownicy/dystrybutorzy, sieci handlowe, hotele, restauracje, sieci fast food itd. W edycji 2014 targów udział wzięło ok. 190 firm indyjskich i zagranicznych – między innymi z Afganistanu, Argentyny, krajów bałtyckich, Polski, Grecji, USA. Zakres produktów wystawianych na targach pokrywa wszystkie działy sektora spożywczego: napoje alkoholowe i bezalkoholowe, pieczywo i produkty piekarnicze, konserwanty, przyprawy, żywność i odżywki dla dzieci, dodatki i składniki do żywności, ryby, produkty rybne i owoce morza, produkty żywnościowe mrożone, owoce i warzywa, przetwory, mięso i drób, mleko, produkty mleczarskie i lody, surowce dla przemysłu spożywczego, słodycze i wyroby przemysłu cukierniczego. Polska była reprezentowana przez branże mleczarską, zbożową, cukierniczą, owocowo warzywną. Oprócz targów Annapoorna, wiceminister odwiedziła także targi FoodTec India, Weets and SnackTec India, Dairy Universe India oraz PachEx India w New Delhi gdzie był zaprezentowany potencjał maszyn dla przetwórstwa rolno spożywczego i opakowalnictwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w roku 2016 edycje ww. tragów będą odbywać się wspólnie w dniach 22-24 września w Mumbaju. Podczas rozmów strona indyjska przyznała, że znakomita większość maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie  importowana jest z Chińskiej Republiki Ludowej, jednakże producenci indyjscy szczególną uwagę przywiązują do rozwiązań europejskich i liczą na współpracę z krajami europejskimi.

Podsekretarz stanu podkreśliła, że artykuły rolno-spożywcze w polskim eksporcie do Indii nabierają coraz większego znaczenia. W 2014  r. wartość sprzedaży produktów żywnościowych do Indii wzrosła o 64% w porównaniu z rokiem 2013. Według wstępnych danych, w okresie I-VI 2015 r. zanotowano prawie dwukrotny wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych (w tym znaczący wzrost eksportu chleba, pieczywa chrupkiego, ciasta i ciastek oraz jabłek) do Indii do poziomu 5,1 mln EURw stosunku dookresu I-VI 2014 r.  Dotychczas artykuły rolno-spożywcze z Polski trafiały do Indii za pośrednictwem firm z Europy Zachodniej.

Minrol
Fot. RM

swiatrolnika.info 2023