O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-11-2021

Autor: Michał Rybka

Konieczna redukcja populacji dzików w walce z ASF. Łowczy Krajowy wystosował komunikat

Redukcja populacji dzików

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego Łowczy Krajowy Paweł Lisiak oznajmia, że redukcja populacji dzików ma odbyć się na terenie wszystkich obwodów łowieckich.

W każdym obwodzie łowieckim co miesiąc, powinny odbyć się minimum dwa polowania zbiorowe (łącznie minimum 6 polowań zbiorowych), celem redukcji tego gatunku. Ma to dojść do skutku w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Ogólnokrajowy skoordynowany odstrzału dzików połączony z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. Polowania zbiorowe mają się odbywać w dniach 30 października 2021 r. – 31 stycznia 2022 r

Paweł Lisiak: Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików

Konieczność ograniczenia populacji dzików jest zadaniem, które zostało nałożone na nas przez państwo polskie, i które w myśl ustawy Prawo łowieckie, winniśmy wykonać. Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików i powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ponadto mając na uwadze bliskie relacje ze środowiskiem rolniczym winniśmy pomóc gospodarzom w walce z wirusem, który dziesiątkuje polskie chlewnie. Tego wymaga nasz interes narodowy oraz interes naszego Zrzeszenia.

–zaznacza Łowczy Krajowy Paweł Lisiak.

Na redukcji populacji dzika w obecnej sytuacji występowania wirusa możemy tylko skorzystać. Proszę wziąć pod uwagę, że im mniejsze zagęszczenie populacji i możliwość komunikowania się poszczególnych osobników bądź watah, tym większe prawdopodobieństwo, że większość dzików uniknie zakażenia. Innymi słowy, im większe zagęszczenie dzików, tym bardziej dynamiczny i drastyczny przebieg choroby, którego ze względu na dobro populacji chcemy uniknąć!

– podkreśla Łowczy Krajowy.

Łowczy Krajowy: Źle poprowadzona redukcja populacji dzików niesie za sobą koszta

Ważny w kontekście walki z wirusem jest aspekt ekonomiczny. Dzika lepiej odstrzelić i zagospodarować w momencie kiedy jest zdrowy. Pozyskanie osobnika z ASF oznacza konieczność utylizacji wszystkich dzików znajdujących się w chłodni, zorganizowanie poszukiwanie innych padłych osobników, wyposażenie poszukiwaczy w środki ochrony osobistej, środki do bioasekuracji i dezynfekcji, wynajęcie firmy utylizacyjnej, zaangażowanie instytucji nadzorczych (PIW), myśliwych i żołnierzy do poszukiwania trucheł. To wymaga dużego nakładu czasu i generuje potężne koszty, które zostają po stronie myśliwych. Zbędnych wydatków można uniknąć, zabezpieczając obwód łowiecki wykonaniem odpowiednio wcześniej redukcji populacji, do czego zachęcam.

– mówi Paweł Lisiak.

Warto wspomnieć że poszukiwania padłych osobników mają ograniczoną skuteczność, a dziki najlepiej redukować kiedy są zdrowe. Dzięki takiemu działaniu zapobiega się roznoszeniu wirusa przez drapieżniki i padlinożerców, zwłaszcza krukowatych.redukcjapopulacjidzikow2 02.11

Kluczową rolę w programie redukcji dzików pełnią Powiatowi Koordynatorzy ds. walki z ASF. Są najważniejszym ogniwem działań i to na nich spoczywa odpowiedzialność za sprawne przekazywanie informacji nt. czynności związanych z przerzedzeniem populacji. Chciałbym Was zapewnić o moim pełnym wsparciu i zaufaniu. Wiem, że będzie to z Waszej strony zaangażowanie i poświęcenie. Musimy wspólnie, w trudnych dla łowiectwa czasach pokazać jedność i chęć współpracy. Przygotowaliśmy dla Was narzędzie pomocne w realizacji Waszych zadań – jest to nowa funkcjonalność w systemie KŁ PZŁ EKEP. Dzięki niej system raportowania będzie szybszy, efektywniejszy i mniej uciążliwy.

– powiedział Łowczy Krajowy.

Redukcja populacji dzików a aspekt moralny

Warto zwrócić też uwagę na aspekt moralny wykonania odstrzału redukcyjnego we wskazanym w programie okresie. O tej porze roku młode pokolenie jest już samodzielne i nie ma ryzyka odstrzelenia lochy prowadzącej. Wiem, że wielu z Was zwraca na to dużą uwagę. Pamiętajcie, ASF nie ma kręgosłupa moralnego, uśmierca lochy prośne, prowadzące, pasiaki. Nie dopuśćmy do tych sytuacji, wykonajmy odstrzał zawczasu.

– podsumowuje.

Na zakończenie chciałbym Wam unaocznić, że obwody łowieckie, które stanowczo i zdyscyplinowanie realizowały redukcję dzika, jeszcze przed pojawieniem się ASF na ich terenach, zbierały znacznie mniej trucheł dzików. Natomiast tam, gdzie nie zdążono przeprowadzić redukcji, obserwowano dużą ilość upadków i wzmożoną aktywność drapieżników i padlinożerców, które również roznoszą chorobę ASF. Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonają Was do zintensyfikowania redukcji populacji. Leży to zarówno w interesie naszym, jak i polskiej przyrody oraz polskich rolników.

– dodał Przewodniczący Zarządu Głównego na zakończenie.

Z myśliwskim pozdrowieniem,
Darz Bór!
Łowczy Krajowy
Paweł Lisiak

Czytaj także: Łowczy Krajowy: decyzja o udziale dzieci w polowaniach to decyzja rodzica

źródła: pzlow.pl/ fot.twitter, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023