O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-03-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi w UE

Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi w UE

Nowe unijne regulacje prawne wspierają produkcje rolną i ograniczają wpływ nieuczciwych praktyk na dochody europejskich rolników.


Komisja Europejska jest zadowolona  z podjęcie przez Parlament Europejski decyzji ochronie producentów żywności przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.


Jak podkreśla Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich   zarówno dla rolnika  jak i konsumenta najważniejsza jest uczciwość w łańcuchu dostaw żywności.

12 marca w Strasburgu Parlament Europejski głosował  nad nowym zestawem przepisów UE, które zapewnią ochronę unijnym  rolnikom, a także małych i średnich dostawców przed nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności. Za ochrona rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi opowiedziało się 589 posłów, 72 było przeciw a 9 wstrzymało się od głosu.

Nowe prawo europejskie opiera się na propozycji przedłożonej przez Komisję Europejską i obejmie produkty rolne i spożywcze sprzedawane w łańcuchu dostaw żywności i oraz zapewni wspólne normy ochrony przed nieuczciwymi praktykami w całej UE.
Zwiększono  też listę nieuczciwych praktyk do 16. Nieuczciwe praktyki handlowe, które należy zakazać, obejmują: spóźnione płatności za łatwo psujące się produkty spożywcze, anulowanie zamówienia w ostatniej chwili,  jednostronne lub wsteczne zmiany umów czy zmuszanie dostawcy do płacenia za zmarnowane produkty i odrzucanie pisemnych umów.

Inne praktyki będą dozwolone tylko pod warunkiem zawarcia jasnej i jednoznacznej umowy między stronami: kupującego zwracającego niesprzedane produkty spożywcze dostawcy; nabywca pobierający opłatę dostawcy w celu zabezpieczenia lub utrzymania umowy dostawy produktów spożywczych; dostawca płaci za promocję kupującego, reklamę lub kampanię marketingową.

Nowe przepisy obejmą detalistów, przetwórców żywności, hurtowników, spółdzielnie lub organizacje producentów lub jednego producenta, który angażowałby się w określone nieuczciwe praktyki handlowe.

Przyznają też  państwom członkowskim uprawnienia do egzekwowania nowych przepisów i nakładania sankcji w przypadku stwierdzonych naruszeń. Ustanawiany został   również mechanizm koordynacji między organami egzekwowania prawa, aby umożliwić wymianę najlepszych praktyk.
Od państw członkowskich oczekuje się teraz  formalnego zatwierdzenia nowych przepisów, zanim wejdą one w życie.

 


Maks Weber

swiatrolnika.info 2023