O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Klonowanie zwierząt domowych w Teksasie. Trzeba za to słono zapłacić!

Klonowanie zwierząt domowych w Teksasie

Klonowanie zwierząt  było podejmowane na przełomie XIX i XX w. Jednak dopiero w 1996 r., po zmianie techniki tworzenia zarodków, urodziło się pierwsze sklonowane zwierzę – owca Dolly. Dwa lata później udało się sklonować mysz, następnie małpę rezusa. Dzięki rozwojowi technologii, dzisiaj możliwe jest klonowanie np. psów. W Meksyku za taką usługę trzeba sporo zapłacić. 

Klonowanie zwierząt domowych w Meksyku

Klonowanie zwierząt staje się coraz bardziej popularne. Umożliwia to przywrócenie "do żywych" naszego ulubionego pupila.  Najtaniej taki zabieg można wykonać w Stanach. O wiele pewniejsza wydaje się być wycieczka do Teksasu, gdzie swoją siedzibę ma klinika ViaGen Pets, która za pojedynczą próbę sklonowania naszego pupila pobiera 50 tys. dol. Dwa razy więcej za ten sam zabieg zapłacimy w Sooam Biotech, oferującej swoje usługi w Płd. Korei. Klonowanie zwierząt, niezależnie od ceny, niesie za sobą spore ryzyko. Nie ma żadnej gwarancji że kopia naszego pupila będzie taka sama pod względem charakteru i zachowania. Klinika My Friend Again na swojej stronie twierdzi co prawda, że jeśli sklonowane zwierzę będzie wychowywane w tych samych warunkach i środowisku, co nasz oryginalny pupil, istnieją spore szanse na to, że będzie zachowywał się całkiem podobnie. Jak kiedyś wyglądało klonowanie zwierząt?

Klonowanie ssaków

Pierwsze próby klonowania zwierząt były podejmowane na przełomie XIX i XX w. Polegały one na dzieleniu zarodka składającego się z 2‑8 komórek. Niestety,klonowanie zwierząt owca Dolly uzyskane w ten sposób zarodki bliźniacze wykazywały dużą śmiertelność. W 1901 r. sukcesem zakończyły się próby Hansa Spemanna, który podzielił zarodek salamandry na 2 części. Z każdej z nich rozwinął się w pełni sprawny osobnik. Doświadczenie to pokazało, że komórki zarodkowe we wczesnych fazach podziału zachowują informacje genetyczne niezbędne do stworzenia kompletnego organizmu. Później podejmowano wiele prób z zarodkami myszy i żab, jednak nie doprowadziły one do powstania zwierząt będących klonami. Klonowanie zwierząt dopiero w 1996 r. dało pożądane efekty. Po zmianie techniki tworzenia zarodków, urodziło się pierwsze sklonowane zwierzę – owca Dolly. Dwa lata później udało się sklonować mysz, a następnie małpę rezusa

 
viagenpats.com/zpe.gov.pl/spidersweb.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023