Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 05-12-2021 11:30:00

Karp – świąteczna ryba, którą można przygotować na wiele sposobów

Karp

Karp jest rybą pełną smaku, a do tego wszechstronną kulinarnie, którą można przygotować na wiele sposobów: od dań tradycyjnych po współczesne kulinaria.

Jego ogromną zaletą jest lokalna dostępność, dzięki której mamy pewność, że do naszej kuchni trafi świeży, wartościowy produkt. Jak przyrządzić karpia, by wykorzystać jego potencjał i zachwycić gości?

Karp rośnie trzy lata nim osiągnie odpowiednią wagę

Karp, który pochodzi od lokalnych producentów, jest zawsze świeży, ponieważ nie musi pokonywać setek kilometrów, jak importowane ryby, nim trafi do naszej kuchni. Dzięki temu zachowuje wszelkie wartości odżywcze, niezbędne dla pełnowartościowej diety – wysokiej zawartości białko, kolagen, żelazo, cynk, wapń czy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca kwasy tłuszczowe omega-3.

W hodowli stawowej producenci starają się naśladować zmiany środowiska, którym karpie poddawane są w naturze. Jest to chów nie tylko „slow”, bo do wielkości konsumpcyjnej ryba rośnie aż trzy lata, ale także przykładający ogromną wagę do dobrostanu zwierząt - pojedyncza ryba ma do dyspozycji 10-20 m2. Karp czeka trzy lata na dorośnięcie do wielkości akceptowanej przez nabywców, czyli 1,5-2 kg. Mimo obecności w polskich stawach już od 800 lat, niewiele pod tym względem się zmieniło.

Warto wspomnieć, że polskie karpie odpowiadają za dużą część produkcji tych ryb w Unii Europejskiej.

Ryba ta jest skarbem polskiej kuchni

Cudze chwalicie, swego nie znacie, samiKarp 022 nie wiecie, co posiadacie! Ten znany fragment utworu poety Stanisława Jachowicza doskonale pasuje do sytuacji karpia i zbyt rzadkiego sięgania po niego w ciągu roku. Na naszych talerzach króluje np. łosoś, który zyskał niesamowitą popularność, a przecież nasz polski karp spokojnie może rywalizować z nim o miano króla wśród ryb.

Dlaczego? Karpie cechują się wysoką zawartością wapnia – jest go ponad 2 razy więcej niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.

Karp spożywany jest w Polsce zazwyczaj tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia a jest to produkt, na bazie którego można przygotować wiele ciekawych i nowoczesnych potraw – niezależnie od pory roku! Dwa lata temu, na międzynarodowych targach POLFISH, nagrodzono sushi z wędzonego karpia, a w roku ubiegłym koftę z karpia - rodzaj orientalnych szaszłyków.

Mięso karpia jest soczyste i aromatyczne

Karp jest rybą półtłustą, kulinarnie rewelacyjną, pełną smaku, a do tego łatwą w przygotowaniu. Po przygotowaniu mięso jest białe, kruche, soczyste i delikatne w smaku.

“Karp jest rybą, którą codziennie możemy mieć świeżą, ponieważ gospodarstw rybackich na terenie Polski jest bardzo dużo, co przekłada się na dostępność produktu. Wiele innych ryb trzeba importować, dlatego czas ich świeżości jest mocno ograniczony. My karpia znamy tylko ze względu na Święta Bożego Narodzenia – i niestety tak go postrzegamy, dlatego sięgamy po niego w ciągu roku niezwykle rzadko. To błąd. Uważam, że częściej powinien gościć na naszych talerzach, ponieważ nadaje się zarówno do potraw na ciepło, jak i zimno, a dodatkowo świetnie absorbuje smaki – nie musimy ograniczać się do przygotowania go wyłącznie w wersji wytrawnej. Karp świetnie współpracuje z różnego rodzaju konfiturami. Z mojego punktu widzenia jest uniwersalną rybą, z którą możemy zrobić absolutnie wszystko” – mówi Kamil Klekowski, szef kuchni i edukator kulinarny.

“Dodatkowo, karp zawsze będzie soczysty – trudno jest go przesuszyć podczas obróbki termicznej. W przypadku chudszych ryb często się to dzieje. Przy okazji mówienia o obróbce termicznej warto dodać, że jeśli mamy karpia dobrej jakości i ze sprawdzonego gospodarstwa, to nie ma potrzeby, żeby moczyć go w mleku czy maślance, aby pozbyć się niechcianego mulistego smaku, ponieważ ryba z czystego stawu sama z siebie będzie miała delikatny smak” – dodaje Kamil Klekowski.

Karp na talerzu – niezliczone możliwości kulinarne

Karpie możemy podać na stół w wygodnej dla nas formie, takiej jak: ryby patroszone, tuszki, płaty, dzwonko, filety czy filety nacinane. Jest to ryba wszechstronna kulinarnie, idealna do smażenia, pieczenia, gotowania, duszenia, grillowania a nawet konsumpcji na surowo, w postaci tatara. Świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych potrawach na ciepło, jak i na zimno.

Przypomnijmy również, że karpie są lekkostrawne i zawierają sporo kolagenu.

Czytaj też: Karp – hodowla, konsumpcja i korzyści dla zdrowia

media.mcconsultants.pl

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.