Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 07-12-2015 01:00:00

Jarosław Sachajko: Obietnice muszą być realizowane

Jarosław Sachajko: Obietnice muszą być realizowane

W tej kadencji Sejmu pracami komisji odpowiedzialnej za sprawy rolnictwa oraz obszarów wiejskich pokieruje poseł klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko. W pierwszym wywiadzie dla naszego portalu nowy Przewodniczący opowiada o priorytetach VIII kadencji oraz o podobieństwach i różnicach w poglądach na polskie rolnictwo między jego ugrupowaniem a rządzącym PiS-em.

W tej kadencji Sejmu pracami komisji odpowiedzialnej za sprawy rolnictwa oraz obszarów wiejskich pokieruje poseł klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko. W pierwszym wywiadzie dla naszego portalu nowy Przewodniczący opowiada o priorytetach VIII kadencji oraz o podobieństwach i różnicach w poglądach na polskie rolnictwo między jego ugrupowaniem a rządzącym PiS-em.

- W jaki sposób widzi Pan siebie w roli Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Posłowie większości sejmowej chcieliby, aby sposób kierowania Komisją, który zainicjował Krzysztof Jurgiel, był kontynuowany…
- Uważam, że będzie jeszcze lepiej niż było w poprzedniej kadencji. My [Kukiz’15 - przyp.red.] jesteśmy w opozycji, aczkolwiek to, co robił i robi minister Jurgiel jest nam bliskie. Nie wszystko - oczywiście - nam się podoba, bo jesteśmy ruchem dużo bardziej wolnościowym, Niemniej ochrona polskiej ziemi, polska tożsamość to są te sprawy, o które mocno zabiegamy.

- Jakimi inicjatywami legislacyjnymi powinna zająć się nowa Komisja w pierwszej kolejności?
- W prezydium jest zgoda, że zaczynamy od sprzedaży bezpośredniej. Musi ona funkcjonować tak, jak w innych krajach. Rolnik musi móc przetwarzać i samodzielnie sprzedawać swoje plony. To musi być rolnik mały lub średni. Duży rolnik to już jest przedsiębiorca. Trzeba to rozgraniczyć. Przecież są producenci, którzy nie są rolnikami. Jeżeli ktoś ma paręset hektarów, to już nie jest rodzinne gospodarstwo, tylko produkcja przemysłowa. Mały i średni rolnik muszą otrzymywać godne wynagrodzenie za swoją pracę. Pomoc małym i średnim gospodarstwom nie może polegać na oferowaniu im np. kredytów na ciągniki. Wielu się na tym przejechało i w tej chwili mamy przeinwestowane gospodarstwa, niewykorzystany sprzęt i długi do spłacenia. To jest kolejna rzecz, nad którą będziemy musieli się pochylić, w jaki sposób oddłużyć rolników. PiS złoży też ustawę o ochronie polskiej ziemi. Dotychczasowa ustawa nie do końca ją chroni.

- Jeśli chodzi o pracę Komisji, w poprzedniej kadencji posłowie narzekali na ciągłe nieobecności Ministra Rolnictwa. Czy Krzysztof Jurgiel powinien częściej odwiedzać posiedzenia Komisji?
- Wszędzie trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Powinien przychodzić zawsze, gdy będzie potrzebny. Kolejne posiedzenie dotyczyć ma planów resortu na najbliższą kadencję. Tu Minister będzie potrzebny. Poza tym, szef resortu powinien ciężko pracować, a nie tylko siedzieć na Komisji i się nudzić. Przede wszystkim powinien zająć się realizacją obietnic wyborczych, bo ja się z dużą częścią tych postulatów zgadzam, a jako jeden z Kukiz`15 podkreślam: obietnice muszą być realizowane.

- Obecna większość bardzo mocno podkreślała w kampanii kwestię ochrony polskiej ziemi. W jaki sposób według Pana można wyeliminować to straszne zjawisko tzw. „słupów”?
- Nie wymyślę nic nowego, mówiąc, że ziemię powinien kupować rolnik. Jeśli jest to osoba z zagranicy, to dobrze by było, gdyby ona się tu osiedlała, znała polski język i polską historię. Bardzo ważne jest zabezpieczenie ziemi przed odsprzedażą. Nabywca powinien nie móc jest sprzedać przez pierwsze 10-15 lat. Zapraszamy wszystkich, ale nie po to, aby robić interesy na naszej ziemi i sztucznie zwiększać jej wartość.

- Według niektórych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości tym właściwym, najbardziej pożądanym sposobem gospodarowania ziemią rolną powinna być dzierżawa. Czy Pan się z tym zgadza?
- Nie. Uważam, że własność prywatna jest bardzo ważna. Nie może jednak dochodzić do spekulacji ziemią i sztucznego zawyżania jej cen. Należy dbać, żeby to niepodzielne dobro było w naszych rękach i żeby pracowało. Ziemia nie może być tylko inwestycją. Musi być uprawiana.

- Jak odniesie się Pan do pomysłu utworzenia Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, tej super-agencji, która miałaby zająć miejsce dotychczasowych trzech?
- Ona nie musi być ogromna. Uważam, że mamy straszny przerost administracji. Trzy agencje można połączyć, połowę pracowników zwolnic i wysłać ich do pracy w terenie. To jest dobre rozwiązanie. Nie potrzebujemy samych dyrektorów, prezesów i nad-prezesów. Taka agencja mogłaby wszystko od początku do końca skontrolować. Dziś mamy za dużo pracowników administracyjnych, którzy, chcąc być potrzebnymi, generują niepotrzebne dokumenty. Mamy całe mnóstwo kontroli w przedsiębiorstwach, które często trwają np. rok. Dodatkowo te kontrole są nieskuteczne. Dzisiejsze patologie występują m.in. dlatego, że nie ma jednej instytucji odpowiedzialnej od początku do końca.

- Marek Sawicki był przeciwny wprowadzeniu obowiązkowego oznaczenia pochodzenia co najmniej 50 proc. komponentów produktów rolno-spożywczych. Jakie jest Pana zdanie w tej kwestii?
- Ja uważam, że powinno być oznaczone pochodzenie stu procent komponentów. Dodatkowo jeszcze zwiększyłbym czytelność etykiet. Etykiety nie mogą być nieczytelne. Może niekoniecznie ważne jest skąd pochodzą przyprawy np. pieprz, ale pochodzenie wszystkich innych komponentów powinno być wskazane. Polacy muszą wiedzieć, które produkty są polskie. Nie będzie wówczas problemów z produkcją rolną w Polsce. My wiemy, że nasze produkty są dobre i zdrowe.

Rozmawiał Sebastian Żwan/Fundacja Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA

Fot. Jarosław SachajkoAutor: Emilia Gromczak 06-12-2021 12:11:26

KRUS otrzymała nagrodę za całokształt swojej działalności

Podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie KRUS odebrała nagrodę za całokształt swojej działalności.

Od 26 do 28 listopada 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Konferencyjnym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się 5. Centralne Targi Rolnicze, w których wzięli udział przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W trakcie targów nagrody wręczano m.in. w kategorii Sołtys Roku, Rolnik Roku i Gospodyni Roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego otrzymała nagrodę za całokształt swoje działalności. 

Centralne Targi Rolnicze

Tegoroczne Centralne Targi w Nadarzynie odbyły się już po raz 5. Jest to obecnie największa w Polsce platforma do prezentacji nowoczesnych technologii dla rolnictwa, organizacji debat, seminariów i paneli branżowych sektora rolno-spożywczego. Obok targów Agro Show są to jedne z najpopularniejszych targów w Polsce. Swój patronatem nad wydarzeniem objęło MRiRW. Podczas targów odbyły się liczne premiery produktowe, prezentacje innowacyjnych rozwiązań, konferencje i panele dyskusyjne. KRUS Nadarzyn

W drugi dzień targów tj. 27 listopada na stoisku Polska Press trwała debata KRUS poświęcona kluczowym zadaniom w perspektywie 30 lat jej działalności. W rozmowie udział wzięli Dyrektor Biura Świadczeń Iwona Kaszuba, Dyrektor Biura Rehabilitacji Izabela Czartoryska-Plutecka oraz Dyrektor Biura Prewencji Cezary Nobis. W ten sam dzień poznaliśmy również zwycięzców plebiscytu Mistrzowie AGO (organizowany przez Polska Press). Nagrody otrzymali: Sołtys Roku, Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Roku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Roku.

Zwiedzający mieli okazję  zobaczyć również rywalizację w Pucharze Polski Strongman Nadarzyn 2021. Zawody składały się m.in. z przeciągania ciągnika czy spacer z yokiem o wadze 360 kg.

KRUS z nagrodą

Polska Press uhonorowała nagrodą za całokształt działalności KRUS. Nagrodę odebrała Zastępca Prezesa KRUS Monika Rzepecka.

Zastępca Prezesa KRUS wręczyła również wyróżnienie Prezesa Kasy w kategorii Rolnik Roku Panu Waldemarowi Mazurkowi, właścicielowi wysoko wyspecjalizowanego gospodarstwa rolnego w Glinicy w powiecie wrocławskim. Pan Waldemar działa aktywnie w samorządzie rolniczym jako Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Wrocławskiego, znany jest także ze wspierania licznych lokalnych inicjatywach społecznych.

Czytaj: Rolnik nie wypadnie już z KRUS?

krus.gov.pl/fot.krus.gov.pl


Autor: Sebastian Wroniewski 06-12-2021 11:00:00

KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w trakcie pandemii

W okresie trwającej pandemii KOWR wspiera polski sektor rolno-spożywczy w poszukiwaniu zagranicznych rynków zbytu oraz promuje polską żywność za granicą.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19, w dniach 12-14 grudnia br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje stoisko narodowe dla polskich firm na targach Food Africa Cairo 2021 w Kairze w Egipcie, a od września br. zorganizował cztery stoiska narodowe z udziałem polskich przedsiębiorców na zagranicznych targach w formule stacjonarnej, zarówno na rynku unijnym, jak i w krajach trzecich.

KOWR aktywnie promuje polski sektor rolno-spożywczy

We wrześniu br. KOWR zorganizował stoisko narodowe na targach na targach Novi Sad International Agricultural Fair 2021 w Nowym Sadzie w Serbii. Na polskim stoisku w roli pod wystawców obecnych było 6 polskich firm.

Kolejnym działaniem była organizacja polskiego stoiska narodowego na targach ANUGA 2021 w październiku br. w Kolonii w Niemczech. Były to największe targi spożywcze zorganizowane w Europie od czasu pandemii COVID-19. W trzech sektorach tematycznych: ANUGA Fine Food, ANUGA Drinks i ANUGA Dairy powstały 4 stoiska promujące polski sektor rolno-spożywczy. Na stoiskach tych swoją ofertę prezentowało 27 producentów polskiej żywności.

Ośrodek planuje kolejne działania w 2022 roku

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wsparł również działaniaKOWR 02 promocyjne branży słodyczy i przekąsek poprzez organizację stoiska narodowego na targach Yummex Middle East 2021 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na polskim stoisku narodowym ofertę zaprezentowało 6 polskich firm.

Z uwagi na duże zainteresowanie rynkiem skandynawskim przez polskie firmy produkujące żywność ekologiczną, w listopadzie br. KOWR zorganizował polskie stoisko narodowe na targach Nordic Organic Food Fair 2021 w Malmo w Szwecji, na którym ofertę eksportową zaprezentowało 9 polskich przedsiębiorców z branży napojów i żywności ekologicznej.

W 2022 roku Ośrodek planuje kolejne działania wspierające rozwój współpracy polskiego sektora rolno-spożywczego z zagranicą.

Warto przypomnieć, że PAIH ocenia współpracę handlową z Egiptem, jako szansę dla polskich firm rolno-spożywczych, motoryzacyjnych, budowlanych.

Czytaj też: KOWR – bardzo dobra ocena działalności instytucji

kowr.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa 06-12-2021 10:00:00

Karboksymetyloceluloza – szkodliwy dla organizmu dodatek do żywności

„Gastroenterology” informuje, że szeroko stosowany dodatek do żywności karboksymetyloceluloza zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi.

Popularny dodatek do żywności zmienia ludzką mikrobiotę i zaburza środowisko jelitowe. Chodzi o karboksymetylocelulozę, która zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi, zaburza w organizmie ludzkim poziom pożytecznych bakterii i składników odżywczych. Odkrycie to wyraźnie podkreśla potrzebę ponownego rozważenia bezpieczeństwa stosowania tej substancji.

Szkodliwy dodatek do żywności 

„Gastroenterology” informuje, że szeroko stosowany dodatek do żywności, karboksymetyloceluloza (CMC), zmienia środowisko jelitowe zdrowych ludzi. Odkrycie to wyraźnie podkreśla potrzebę ponownego rozważenia bezpieczeństwa stosowania tej substancji. Badania prowadził międzyuczelniany zespół złożony z naukowców z Instytutu Nauk Biomedycznych Georgia State University (USA), francuskiego National Institute of Health and Medical Research (INSERM), Uniwersytetu Pensylwanii (USA), Penn State University (USA) oraz Max Planck Institute (Niemcy). W tym roku stwierdzono również, że dwutlenek tytanu (E171), stosowany często jako barwnik zabielający m.in. w słodyczach i gumie do żucia, nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywnośc

Eksperymenty na myszach wykazały, że CMC i niektóre inne emulgatory zmieniały bakterie jelitowe, wywołując szereg stanów zapalnych i chorób, w tym zapalenie okrężnicy, zespół metaboliczny czy raka okrężnicy. Jednak wpływ CMC na ludzi nie był wcześniej badany.karboksymetyloceluloza żywność

Dopiero teraz naukowcy przeprowadzili randomizowane badanie na zdrowych ochotnikach. Przez cały czas przebywali oni w ośrodku badawczym, gdzie otrzymywali odpowiednio dietę bez żądnych sztucznych dodatków lub identyczną dietę uzupełnioną karboksymetylocelulozą. Ponieważ jednak choroby, które CMC promowała u myszy, rozwijają się u ludzi latami, naukowcy zamiast na nich skupili się na samych bakteriach jelitowych i ich metabolitach.

Odkryli, że spożywanie CMC zmieniło skład bakterii zasiedlających okrężnicę, redukując niektóre gatunki do bardzo niskiego poziomu. Co więcej, próbki kału pobrane od uczestników spożywających karboksymetylocelulozę wykazały znaczne uszczuplenie korzystnych metabolitów, które, jak się uważa, utrzymują okrężnicę w zdrowiu.

Na początku oraz po zakończeniu eksperymentu wszystkim uczestnikom wykonano też kolonoskopię. Zauważono, iż grupa spożywająca CMC charakteryzowała się wnikaniem bakterii jelitowych do śluzu, co jest cechą nieswoistych zapaleń jelit i cukrzycy typu 2. Chociaż więc spożywanie CMC nie spowodowało żadnej choroby per se w tym dwutygodniowym badaniu, to uzyskane wyniki potwierdzają wnioski z badań na zwierzętach, że długotrwałe spożywanie tego dodatku może sprzyjać przewlekłym chorobom zapalnym.

Karboksymetyloceluloza zaliczana jest do grupy emulgatorów

Karboksymetyloceluloza (CMC) jest syntetycznym związkiem zaliczanym do grupy emulgatorów – powszechnie stosowanych dodatków do żywności poprawiających teksturę produktów oraz zwiększających ich trwałość. CMC nie była nigdy intensywnie testowana na ludziach, choć od lat 60. jest coraz częściej stosowana w żywności przetworzonej. Przez cały czas zakładano, że substancja ta jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ jest w całości wydalana z kałem (nie wchłania się). Jednak z uwagi na to, że od kilku lat środowisko naukowe coraz silniej podkreśla znaczenie, jakie dla naszego zdrowia mają bakterie jelitowe, a wiadomo że niewchłanialne dodatki do żywności mogą wchodzić z nimi w różne interakcje, postanowiono zrewidować bezpieczeństwo i neutralność zdrowotną karboksymetylocelulozy.

Przeczytaj: Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie!

fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.