Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 22-05-2015 01:00:00

Jak wieś zarabia na produkcji energii z biomasy

Jak wieś zarabia na produkcji energii z biomasy

W roku 2013 w Daszynie rozpoczęła się produkcja biomasy dla potrzeb Elektrowni Bełchatów. Produkcją biomasy ze słomy zajęła się miejscowa Spółdzielnia Kółek Rolniczych...

W roku 2013 w Daszynie rozpoczęła się produkcja biomasy dla potrzeb Elektrowni Bełchatów. Produkcją biomasy ze słomy zajęła się miejscowa Spółdzielnia Kółek Rolniczych.

- Samorząd gminy Daszyna poparł pomysł produkcji biomasy w SKR Daszyna - mówi wójt gminy Daszyna Zbigniew Wojtera.

Z kolei prezes SKR Zbigniew Łuczak w Daszynie podkreśla zalety kontraktu.

- Jedna ze spółek córek Elektrowni Bełchatów uruchomiła na terenie województwa łódzkiego punkt zajmujący się produkcją brykietu ze słomy. Umowa na produkcję brykietu ze słomy z Bełchatowem jest podpisana na najbliższe 5 lat.

Potrzeby Elektrowni Bełchatów na biomasę są duże. Docelowo Bełchatów będzie potrzebował do współspalania z węglem brunatnym około 300 tysięcy ton biomasy rocznie. W 2015 roku ma to być 170 tysięcy ton. Natomiast w roku bieżącym elektrownia planuje wykorzystać prawie 80 tysięcy ton biomasy.

Okazuje się, że w promieniu około 100 kilometrów od Bełchatowa nie ma firmy produkującej biomasę.

- Dlatego właśnie Elektrownia dąży do powstania przedsiębiorstw produkujących biomasę jak najbliżej elektrowni - tłumaczy Zbigniew Wojtera. - Z tego powodu taką produkcją zajął się nasz SKR. Korzyści jest wiele, choćby dla rolników z naszej gminy, którzy mają gdzie sprzedawać słomę do produkcji brykietów. Rynek jest bardzo chłonny. Wiele zależy od rolników, głównych dostawców słomy - dodaje.

Na obrzeżach Daszyny powstał budynek o powierzchni 250 m2 w którym zamontowane są dwa kotły, które docelowo mają spalać tonę brykietu na godzinę. Zaplanowano produkcję non-stop przez całą dobę co spowoduje, że obszar z którego będzie skupowana słoma na obydwa kotły będzie wynosił 500 ha gruntów zarówno w gminie Daszyna, Krośniewice oraz Witonia.

- Zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszej spalarni biomasy wynosi 130 KW na godzinę - mówi Zbigniew Łuczak. - Przeciągnięta zostanie osobna linia energetyczna, która zasilać będzie naszą spalarnię - tłumaczy prezes SKR.

Budynek składa się z dwu pomieszczeń – kotłowni oraz magazynu brykietu. Maszyny do zgniatania i cięcia brykietu zostały zamontowane po żniwach we wrześniu 2013 r. W spalarni zamontowane są 2 brykieciarki oraz 1 maszyna do cięcia brykietu. Koszt tych maszyn to około 400 tys. złotych.

Kotły spalarni w Daszynie ogrzewają miejscowe instytucje publiczne, takie jak gimnazjum, dom kultury, urząd gminy czy siedzibę Spółdzielni Kółek Rolniczych. Kotły zarówno w Daszynie spalają tylko okrągłe belki słomy o średnicy 1,70 m. Średnica gotowego brykietu wynosi ok. 100 mm.

- Ważne są również koszty transportu słomy. By cena była atrakcyjna zarówno dla nas jak i dla rolników odległość od spalarni nie może przekraczać 20 km - mówi Zbigniew Łuczak. - Koszty przewiezienia słomy pokrywa SKR, czy to w wypadku, gdy rolnik sam dowiezie słomę czy będziemy musieli użyć własnego transportu. Liczymy także na w miarę dobrą pogodę, co powoduje, że słoma jest sucha a praca zarówno maszyn jak i kotłów  przebiega bez zakłóceń - dodaje Zbigniew Łuczak.
 
By wydajność spalania była dobra wilgotność słomy powinna mieścić się w granicach maksymalnie od 17 do 20 proc. Ciepło spalania wynosi ok. 17 MJ/kg, a wartość opałowa naszego brykietu jest w granicach 16 MJ/kg.

Słoma do spalania pochodzi z upraw żyta, pszenżyta oraz rzepaku, który ostatnio stał się bardzo popularny wśród rolników gminy.

- Słoma rzepakowa jest również bardzo dobra do spalania - mówi prezes SKR w Daszynie. - W naszej gminie kilkudziesięciu rolników uprawia rzepak. Niemniej w początkowym okresie pracy spalarni głównym materiałem jest słoma z żyta i pszenżyta. Wydajność naszych upraw to od 2,5 do 3 tony żyta z hektara. To daje przeciętnie 2,5 tony brykietu w belkach z hektara upraw. Płacimy rolnikowi od 300 do 400 zł za tonę, biorąc pod uwagę, że godzina pracy na polu kosztuje ok. 100 zł/ha i godzina sprasowania słomy 200 zł. Naszym stałym zadaniem jest również przekonywanie rolników, by nie cięli słomy, a przeznaczali ją na produkcję brykietów - wyjaśna proces produkcji prezes.

Tomasz Kodłubański (tekst i zdjęcia).

 

Leszek Biernacki


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 10:30:00

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 27 i 28 stycznia

Szczegółowa prognoza pogody została opublikowana przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej (IMGW) na czwartek i piątek.

Jak informuje IMGW, Europa południowa i krańce zachodnie pozostają pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Pozostała część kontynentu, w tym Polska, jest w zasięgu niżu znad Skandynawii oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Do Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze, a za frontem chłodnym, chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa

W czwartek w kraju będzie zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na zachodzie głównie opady deszczu, poza tym deszczu i deszczu ze śniegiem, na Prognoza pogody chmury 3wschodzie początkowo śniegu. Na Pogórzu Karpackim i w górach opady śnieg. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 4 st. C w centrum i 7 st. C na północnym zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat -1 st. C, 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny od 30 km/h do 45 km/h, na wybrzeżu w porywach do 90 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W Sudetach porywy do 95 km/h, w Karpatach do 80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza pogody na czwartek – w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W nocy zachmurzenie duże. Opady deszcz ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna 3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na piątek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem śniegu, początkowo również samego deszczu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, tam też w trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura minimalna od -1 st. C na wschodzie do 3 st. C na zachodzie, w dolinach karpackich około -3 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 30 km/h do 45 km/h, północno-zachodni i zachodni. W porywach wiatr osiągał będzie do 80 km/h, nad morzem oraz na południowym zachodzie do 90 km/h, w Karpatach do 100 km/h, a w Sudetach do 140 km/h. Miejscami powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza pogody na piątek – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach opady silniejsze, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, w Sudetach o 6 cm. W trakcie opadów widzialność ograniczona do 500 metrów. Temperatura maksymalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie. Na obszarach podgórskich Karpat od -2 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 85 km/h na południu i południowym zachodzie kraju oraz do 65 km/h na północy, stopniowo słabnący, północno-zachodni. W Sudetach porywy do 140 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Czytaj również: IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 09:30:00

Turów: Umowa z Polską ws. kopalni nie może być jeszcze podpisana

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy – stwierdził premier Czech.

Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów. Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Negocjacje ws. kopalni trwają

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotemElektrownia Turow rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu. Negocjacje ciągle dotyczą kopalni „Turów”.

Kopalnia „Turów” tematem ciągłego sporu

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Czytaj również: Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

PAP/fot.twitter


Autor: Polska Agencja Prasowa 27-01-2022 08:30:00

IMGW: Czwartek będzie pochmurny z opadami i silnymi podmuchami wiatru

Czwartek będzie pochmurny, z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wiatr silny, porywisty – przekazała PAP dyżurna synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od 1 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie kraju. Niż, który nadejdzie nad Polskę, spowoduje wzrost prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę. Przyniesie on również całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

IMGW: Najcieplej i najwietrzniej będzie nad morzem

W czwartek nad Polskę nadejdzie niż, któryIMGW deszcz 5 ściągnie układ frontów atmosferycznych.

"Najpierw spodziewamy się wkroczenia od północnego zachodu frontu ciepłego, który przyniesie całkowite zachmurzenie i opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem" – powiedziała synoptyk IMGW i dodała, że po południu pojawi się front chłodny, który przyniesie opady śniegu.

Tuż przed przejściem tego frontu temperatura może wzrosnąć nawet do 7 st. C nad morzem.

Przypomnijmy, że według przygotowanej przez Instytut długoterminowej prognozy, pogoda w marcu i kwietniu będzie lepsza niż w ostatnich latach

"Będzie się to wiązało ze wzrostem prędkości wiatru, który w porywach będzie osiągać do 65 kilometrów na godzinę, a nad morzem nawet do 90 kilometrów na godzinę" – powiedziała.

Synoptyk IMGW podała, że przechodzenie tego frontu będzie dominowało w nocy z czwartku na piątek, jednak już wcześniej – po południu – da o sobie znać w północno-zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1 st. C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7 st. C.

Czytaj też: Odśnieżanie jest ważne. Nie odkładaj tego na później

PAP/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.