O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Dzień św. Huberta – 3 listopada to święto patrona myśliwych

Dzień św. Huberta

Każdego roku 3 listopada myśliwi obchodzą doroczne święto swojego patrona św. Huberta. Dzień św. Huberta (Hubertus) to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników.

Tego dnia odbywa się wspomnienie świętego Huberta.

Dzień św. Huberta to święto organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu

Dzień św. Huberta, to święto organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa Hubertus pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.

Święty Hubert, Hubertus urodził się w 655 roku w Gaskonii i był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu.

Według legendy z XI wieku Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy podczas polowania w Wielki Piątek jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża.

Właśnie wtedy, po nawróceniu w roku 695 rozpoczął studia teologiczne i działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Około roku 700 z rąk papieża Sergiusza otrzymał sakrę biskupią w Maastricht w Holandii. Około roku 717 przeniósł stolicę biskupstwa do Leodium w Belgii.

Zmarł 30 maja 727 roku. Za doczesne zasługi w krzewieniu chrześcijaństwa wkrótce został ogłoszony świętym.

Hubertus to święto wszystkich myśliwych leśników, strzelców, sportowców

Dzień poświęcenia relikwii Św. HubertaDzien sw. Huberta 02 – 3 listopada – stał się świętem myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców, zwanym Hubertusem. Dzień św. Huberta dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządza się w tym dniu gonitwę.

Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania.

W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Z kolei w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku 3 listopada.

Bardzo podobne do pierwotnych Hubertusów polowania można jeszcze oglądać np. w Wielkiej Brytanii.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

"Darz Bór" wszystkim myśliwym, leśnikom i jeźdźcom!

Czytaj też: Czy myśliwi powinni obawiać się zmian w prawie łowieckim?

wikipedia.org/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2023