O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dwutlenek tytanu – KE wprowadziła zakaz stosowania w żywności

Dwutlenek tytanu

Dwutlenek tytanu to biały barwnik żywności, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym przez wzgląd na działanie wybielające.

Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E 171) w żywności. Przypominamy, że jest to biały barwnik żywności, który miał do tej pory zastosowanie w żywności i kosmetykach. W związku z prowadzonymi konsultacjami z Europejską Agencją Leków KE zezwoliła jednak na tymczasowe stosowanie go w produktach leczniczych, dopóki nie zostanie opracowana alternatywa. 

Zakaz stosowania w żywności E 171

Już w zeszłym roku w maju dwutlenek tytanu został uznany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za niebezpieczny dodatek do żywności. Wskazano m.in. na szereg wątpliwości oraz obawy o genotoksyczność. W ubiegłym roku m.in. Francja zakazała stosowania barwniku w produktach spożywczych. Decyzja zapadła po tym, gdy agencja rządowa ANSES wskazała na szkodliwy wpływ tej substancji na zdrowie. Badania prowadzone na szczurach wykazały, że E 171 może mieć działanie rakotwórcze i szkodliwy wpływ barwnika na mikrobiom jelitowy.dwutlenek tytanu

Teraz Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania dwutlenku tytanu w żywności. Jednak jak informuje KE, żywność wyprodukowana zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 7 lutego 2022 r. może być wprowadzana do obrotu do 7 sierpnia 2022 r. Po tej dacie może pozostać na rynku do końca swojej daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Dwutlenek tytanu może być stosowany w produktach leczniczych

Dwutlenek tytanu nie może być już stosowany w żywności, ale KE wyraziła zgodę na tymczasowe używanie barwnika w produktach leczniczych. Po konsultacjach z Europejską Agencją Leków KE zezwoliła stosowania go do czasu opracowania odpowiednich substancji alternatywnych. Ta decyzja została umotywowana tym, aby uniknąć niedoborów produktów leczniczych, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie publiczne.

Czytaj również: Skąd się biorą kolory na talerzu? O zdrowych E oznaczeniach

gov.pl/fot.pixabay.com/gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023