O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Domowa produkcja alkoholu – czy jest legalna? Czego nie wolno nam, robić?

produkcja alkoholu

Domowa produkcja alkoholu to zajęcie, którego podejmuje się coraz więcej Polaków. Nalewki wytworzone własnoręcznie z rodzimych, soczystych i aromatycznych owoców na pewno będą smakowały lepiej, niż te kupione w sklepie. Czy wytwarzanie alkoholu w domu jest legalne? Czy istnieją jakieś ograniczenia?

Domowa produkcja alkoholu – wina, piwa i inne wyroby fermentujące

Domowa produkcja alkoholu np. wina gronowego, wszelkiego rodzaju win owocowych, cydrów i innych wyrobów alkoholowych poddanych fermentacji uregulowana jest w ustawie z 12.05.2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690). Art. 1 tej ustawy mówi jasno o tym, że „przepisów ustawy nie stosuje się do wyrobów winiarskich wyrobionych domowym sposobem na użytek własny i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu”.


Zobacz także: Od pola do stołu – to będzie tragedia! 25 proc. gruntów na produkcję ekologiczną! UE przepycha zmiany na siłę! 

Od pola do stołu

Można więc mówić o legalnej produkcji alkoholu, jeśli wytworzony jest w sposób domowy oraz tylko na użytek własny, nie na sprzedaż. Dodatkowo ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11) art. 47 ust. 1 pkt. 3 mówi o „zwolnieniu z ogólnego obowiązku produkcji w składzie podatkowym: piwa, wina i napojów fermentowanych, wytwarzanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży”. Ponadto na mocy Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2017 poz. 430) domowe wyroby alkoholowe poddawane fermentacji mogą skorzystać również ze zwolnienia od akcyzy. Oczywiście przy założeniu, że produkt został „wytworzony domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży”.

Domowa produkcja alkoholu – nalewki

Domowa produkcja alkoholu dotycząca wytwarzania nalewek owocowych na bazie alkoholu etylowego poniżej 80% mocy objętościowej jest klasyfikowana jako wyrób spirytusowy. To powoduje, że produkt jest objęty ustawowym wykazem wyrobów akcyzowych, do których produkcja musi odbywać się w składzie podatkowym. Jednak w domowej produkcji nalewek najczęściej wykorzystuje się kupny alkohol spirytusowy, od którego odprowadzony został już podatek akcyzowy. Daje to więc możliwość skorzystania ze zwolnienia z akcyzy na mocy art. 41 ust. 1 pkt. 1, który jasno określa, że „produkcja nalewek z wykorzystaniem alkoholu etylowego z zapłaconą akcyzą, jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym, która nie musi być jednak dokonywana w składzie podatkowym”.

Domowa produkcja alkoholu – destylaty

Produkowanie alkoholu etylowego w najczystszejdomowa produkcja alkoholu 2 jego postaci jest jednak surowo zakazane. W żadnej ustawie nie ma mowy o wytwarzaniu czystego spirytusu na użytek własny, zatem takie działanie jest po prostu niedozwolone. Domowa produkcja alkoholu etylowego jest więc nielegalna w Polsce. Wyjątek stanowi jedynie produkt, który nie przeszedł fermentacji alkoholowej – zgodnie z art. 1 ust. 3 „napoje spirytusowe nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej”.

Domowa produkcja alkoholu – użytek własny

O użytku własnym domowych wyrobów alkoholowych mówi się wówczas, gdy spełni się szereg warunków – konsumowanie alkoholu może dotyczyć tylko osoby, która produkt wytworzyła oraz członków jego rodziny i jego gości. Mowa więc o sytuacjach prywatnych w zaciszu domowym z rodziną i przyjaciółmi. Niedozwolone jest podawanie alkoholu pochodzącego z domowej produkcji w miejscach publicznych tj. hotelach, restauracjach, koncertach, festynach, targach i innych tego typu miejscach oraz wydarzeniach. Domowa produkcja alkoholu i wytworzone produkty są więc idealnym rozwiązaniem dla zaspokojenia własnych potrzeb. Wprowadzanie domowych wyrobów na rynek komercyjny jest jednak zakazane.

sejm.gov.pl/ mf.gov.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023