O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-05-2019

Autor: Kornel Matuszak

Dobra koniunktura w polskim rolnictwie – ceny wyższe niż 2018 roku

Dobra koniunktura w polskim rolnictwie – ceny wyższe niż 2018 roku

Ten rok bardzo dobrze zapowiada się dla producentów rolnych naszym kraju, ponieważ w pierwszym kwartale 2019 przeciętne ceny skupu większości podstawowych produktów rolnych były wyższe niż w IV kwartale ub. roku. Poniżej poziomu sprzed roku kształtowały się jedynie ceny żywca wieprzowego.

 

Według analityków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne ceny zbóż w okresie styczeń– marzec br. na obydwu rynkach były znacznie wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wzrost cen zbóż w obrocie targowiskowym był słabszy niż w skupie.

 


„W marcu br. ceny skupu zbóż obniżyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale nadal kształtowały się znacznie powyżej poziomu sprzed roku. W obrocie targowiskowym notowano wzrost cen zarówno w skali miesiąca, jak i roku. Ceny ziemniaków w I kwartale br. zarówno w skupie, jak i na targowiskach były znacznie wyższe niż przed rokiem. W marcu br. na obydwu rynkach za ziemniaki również płacono więcej niż przed miesiącem i przed rokiem”

 


– informuje GUS.

Przeciętne ceny skupu drobiu rzeźnego w I kwartale br. były o 4,7% wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. W marcu br., pomimo zwiększonych dostaw, za drób płacono więcej niż przed miesiącem (o 3,5%) i przed rokiem (o 7,5%).


Jak podaje GUS Przeciętne ceny żywca wołowego i młodego bydła rzeźnego w okresie styczeń– marzec br. nie zmieniły się istotnie w skali roku. W marcu br. ceny wołowiny na obydwu rynkach były wyższe niż przed miesiącem. W porównaniu z marcem ub. roku ceny żywca wołowego i młodego bydła rzeźnego wzrosły w skupie, ale spadły na targowiskach.

 

Ceny mleka w I kwartale br., pomimo zwiększonej podaży (o 3,6%), były wyższe niż przed rokiem (o 1,2%). W marcu br. ceny mleka ukształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego przed miesiącem, ale wzrosły w skali roku (o 2,7%).
Jak ustaliliśmy przeciętna cena krowy dojnej w obrocie targowiskowym w I kwartale br. była o 8,7% wyższa niż przed rokiem i wyniosła ok. 3254 zł. Wzrosła również przeciętna cena jałówki jednorocznej – o 10,3% do ok. 2383 zł.


Jedynie na rynku wieprzowiny w I kwartale br. przeciętne ceny w skupie były niższe niż przed rokiem o 4,8%, natomiast na targowiskach odpowiednio o 2,3% wyższe. W marcu br. ceny żywca wieprzowego w skupie wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 7,5%), a na targowiskach spadły (o 6,4%). W porównaniu z marcem ub. roku przeciętne ceny wieprzowiny na obydwu rynkach były o ok. 3% niższe.

 

Według GUS relacja cen skupu trzody do targowiskowych cen żyta w marcu br. wyniosła 6,0 (wobec 5,6 przed miesiącem i 7,1 przed rokiem). Przeciętna cena prosiąt do dalszego chowu w obrocie targowiskowym w I kwartale br. była o 8,0% niższa niż w analogicznym okresie ub. roku. W marcu br. wzrosła ona o 6,5% w porównaniu z lutym br., ale była o 3,0% niższa od notowanej przed rokiem.
Szkoda tylko, że droga z pola na stół jest nadal bardzo długo i na dobrych cenach produktów rolnych nadal najwięcej zarabiają pośrednicy.

 

Kornel Matuszak
Fot.Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


swiatrolnika.info 2023