Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 22-07-2014 08:46:34

Dlaczego ludzie powinni jeść mięso? Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dlaczego ludzie powinni jeść mięso? Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

W naszym społeczeństwie znajdują się ludzie, którzy nie jedzą mięsa z różnych powodów. U niektórych jest to aspekt etyczny czy humanitarny, którego podstawą jest litość dla zwierząt i współczucie w cierpieniu, jakiego doznają przy oboju lub połowie. Inni tłumaczą się aspektem ekonomicznym, z którego wynika, że wegetarianizm...

 

Dlaczego ludzie powinni jeść mięso? Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

W naszym społeczeństwie znajdują się ludzie, którzy nie jedzą mięsa z różnych powodów. U niektórych jest to aspekt etyczny czy humanitarny, którego podstawą jest litość dla zwierząt i współczucie w cierpieniu, jakiego doznają przy oboju lub połowie. Inni tłumaczą się aspektem ekonomicznym, z którego wynika, że wegetarianizm jest tańszy i pozwala wyżywić większą ilość ludzi na tym samym obszarze. Do tego dochodzi również współczucie dla ludzi głodujących.
Kolejnym aspektem, to ascetyzm – niektórzy dążą do osiągnięcia stanu, w którym duch panuje nad ciałem, dlatego odmawiają sobie wszelkich cielesnych przyjemności. Mięso z kolei uznawane jest jako pokarm smaczny i łatwy w pozyskaniu, co więcej – dawniej przypisywano mu działanie pobudzające w sferze seksualnej. Ostatnim aspektem, jest zdrowie. Wiele osób rezygnuje z mięsa z powodu głoszonych opinii, że wegetarianizm jest dietą naturalną dla człowieka i przedłuża życie. Ale, czy rzeczywiście tak jest?

Na co jesteśmy narażeni odstawiając mięso?
Ogólnie, największym minusem bezmięsnej diety, jest fakt, że blokujemy naszemu organizmowi dostęp do białka zwierzęcego, które jest nam bardzo potrzebne, bo pełni rolę budulcową i ciężko jest je zastąpić. Symptomy jego niedoboru, to wypadanie włosów, różne zmiany skórne, apatia oraz ogólne osłabienie organizmu i mięśni. Co ważne - niedobór białka powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju, co jest bardzo niebezpieczne u dzieci, młodzieży a także kobiet w ciąży. Kolejną konsekwencją jest niedobór żelaza, który przenosi tlen w ustroju. Jeśli nie ma go wystarczająco dużo w organiźmie, to zmniejsza się jego aktywność. Szybciej się męczymy, występują problemy z uczeniem się, koncentracją i uwagą. Pojawić się może niedokrwistość. Następnie można wymienić witaminę B12, która także dostarczana jest do organizmu podczas spożywania mięsa. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, bo reguluje produkcję erytrocytów, a jej niedobór powoduje niedokrwistość. Wspomnieć należy także o niacynie, która także jest cenna dla organizmu, i której zmniejszona ilość prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego.
Duże znaczenie ma też rodzaj wegetarianizmu. Można wymienić wiele odmian. Jedne z nich są bardziej rygorystyczne, inne mniej. Najwięcej wyrzeczeń mają weganie, gdyż oprócz mięsa, nie spożywają także produktów pochodzenia zwierzęcego, wiążącego się z eksploatacją zwierząt. Sąto takie produkty, jak: mleko (ogólnie nabiał), jaja, a nawet miód. Są oni tez najbardziej narażeni na wszelkie schorzenia np.anemia, gdyż mają najbardziej ograniczone źródła dostarczające organizmowi białko i witaminę B12. Często dotyczy ich także poważny niedobór wapna i witaminy D, które w konsekwencji doprowadzają do pogorszenia się stanu kości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Z kolei najmniej rygorystyczny jest semiwegetarianizm, zwany potocznie półwegetarianizmem. Wyklucza on jedynie mięso wieprzowe i wołowe, dopuszczając drób i ryby, oraz produkty typu jaja, czy mleko. Semiwegetarianie są najmniej narażeni na niedobory cennych składników i choroby, czy dolegliwości z tym związane.

Całkowite odstawienie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (np.mleka), nie tylko osłabia funkcjonowanie organizmu i jego odporność, ale może spowodować wiele nieodwracalnych szkód.

Co w mięsie jest dobrego, a co szkodliwego?
Różne rodzaje mięsa zawierają różne ilości cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dla przykładu: mięso wołowe, jest najbardziej wartościowe pod względem zawartości cynku, gdyż zawiera go dwa razy więcej, niż mięso wieprzowe i cielęce, oraz siedem razy więcej niż drobiowe. Z kolei jeśli chodzi o witaminę B1, to najwięcej dostarczymy jej naszemu organizmowi spożywając mięso wieprzowe, które zawiera jej 1mg w 100g, co daje 50% dziennego zapotrzebowania. Wołowina, drób i ryby zawierają tej witaminy dziesięciokrotnie mniej. Co do witaminy B2, to najwięcej jej znajduje się w cielęcinie, w wieprzowinie i wołowinie porównywalnie, a najmniej w drobiu. Cenna dla organizmu witamina B12, ma swoje największe źródło w mięsie wołowym i cielęcym i jest to 1,4mg na 100g, co przy spożyciu tej ilości uzupełnia 50% zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Wieprzowina, indyk i kurczaki, mają o połowę mniej zawartości tej witaminy. Z kolei niacyny (PP), najwięcej zawiera drób (12mg/100g), a po nim zaraz wieprzowina, indyk i wołowina. Ryby zawierają najmniej niacyny - 1,3mg - 6mg.

Największą wadą mięsa jest tłuszcz, który spożywany w nadmiarze wywołuje u wielu osób zmiany miażdżycowe, a co za tym idzie - zawały serca i wylew krwi do mózgu. Najbardziej niebezpieczne w tym przypadku jest mięso czerwone, które z tego powodu zaleca się spożywać w ograniczonych ilościach. Statystyki dowodzą, że osoby spożywające duże ilości czerwonego mięsa, częściej zapadają też na choroby układu krążenia, schorzenia metaboliczne i nowotwory (np. jelita grubego). Dlatego ogólnie zaleca się spożywanie chudego mięsa (drobiu, cielęciny), które zawiera o wiele mniej kwasów tłuszczowych. Za poradą dietetyków, należy spożywać mięso w połączeniu z dużą ilością warzyw lub owoców, aby zachować proporcję pomiędzy produktami zasadotwórczymi i kwasotwórczymi. To pomaga w trawieniu bez zakłóceń.

Ważnym faktem jest jednak to, że ludzie spożywają mięso i tłuszcze od tysięcy lat. Istniało wiele narodów, których dieta niegdyś obfitowała głównie w produkty zwierzęce, a mimo to żadne fakty historyczne, czy antropologiczne nie podają informacji o chorobach wymienionych wcześniej. Dlatego nie samo mięso wywołuje schorzenia, lecz inne czynniki z nim związane, jak choćby sposób przygotowania go. Kiedyś ludzie nie smażyli mięsa w głębokim tłuszczu, w panierce, nie oblewali sosami, nie poddawali obróbce chemicznej i nie przedłużali sztucznie jego daty ważności. Mięso też nie pochodziło z wielkich koncernów przemysłowych, ale z lasu, z powietrza lub wody.

Drogocenna witamina B12, a praca mózgu.
Jeśli mowa mózgu, to mowa także o witaminie B12, która ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Głównym jej nośnikiem jest mięso, gdyż to właśnie w układzie pokarmowym zwierząt dochodzi do jej produkcji. Znajduje się ona także w produktach pochodzenia zwierzęcego, tj. jajka, mleko i jego przetwory. Producenci specjalnych produktów spożywczych dla wegetarian i wegan piszą, że znajduje się w nich witamina B12. Dotyczy to głównie soi (oraz wszystkich uzyskiwanych z niej przetworów) alg i drożdży piwowarskich. To jest niestety nieprawda, to zwykły mit. Produkty pochodzenia roślinnego, zawierają jedynie analogi tej witaminy, które nie dość, że nie mają takich samych właściwości jak oryginalna witamina B12, to jeszcze mogą uszkodzić mechanizmy jej absorpcji. Witamina B12, znajduje się wyłącznie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego ciężko jest utrzymać jej optymalny poziom w osoczu, nie dostarczając jej poprzez spożywanie mięsa i produktów pochodzących od zwierząt. To jedyne jej naturalne źródło. Nawet zażywanie suplementu diety nie uzupełnia dostatecznie jej niedoboru. Naukowcom nie udało się jeszcze wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Naukowcy udowodnili, że witamina B12 jest jedyną ze wszystkich dotychczas badanych witamin, która może poprawiać kondycję naszego mózgu. Przeprowadzano badanie na dzieciach upośledzonych umysłowo, które uzyskiwały zwiększony współczynnik IQ po jej podaniu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile prostych rzeczy od niej zależy. Chociażby to, że wiemy jak wrócić do domu, do czego służy widelec albo gdzie zaparkowaliśmy samochód. Ma wpływ również na dobry nastrój! Dietetyk dr Magdalena Białkowska potwierdzają, że niedobór witaminy B12, odbija się na pracy mózgu, który bez niej zaczyna obumierać. Dosłownie! Proces ten zaczyna się od zmęczenia, które się zwiększa, i do którego z czasem dochodzi rozdrażnienie. Stopniowo pojawiają się kolejne dolegliwości, takie jak problemy z pamięcią (lub jej zanik), depresja, bezsenność, nerwowość, drętwienie nóg i rąk. Najbardziej przerażające jest to, że już niewielki niedobór tej witaminy może powodować niektóre z tych objawów. Często da się to zauważyć u alkoholików,którzy wypłukują sobie ją z organizmu. Problemem tym zajmował się dr Ch. Tkacz, dyrektor North Nassan Mental Health Center w Mauhasset, który dowiódł, że niedobór witaminy B12 prowadzić może także do zaburzeń przypominających w zachowaniem psychozę lub demencję starczą.

Jakie mogą wystąpić trudności w diecie wegetariańskiej.
Wegetarianie w swojej diecie muszą uwzględnić dostarczanie dużej ilości białka roślinnego, które pełni rolę ”zastępczą” dla białka zwierzęcego, jednak nie dorówna mu nigdy swoją wartością biologiczną, gdyż nie zawiera tyle niezbędnych dla organizmu aminokwasów. Co więcej, muszą maksymalnie łączyć te białka tak, aby wykorzystywanie aminokwasów było maksymalne. Na przykład łączenie zbóż z roślinami strączkowymi (ryż i fasola) i zbóż z mlekiem i jego przetworami (ryż z mlekiem); czego nie mogą już na przykład robić weganie. Często trzeba uzupełniać niedobory witamin farmakologicznie, gdyż tak jak w przypadku witaminy B12, nie jedząc mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, człowiek nie jest w stanie utrzymać optymalnego poziomu tej witaminy w osoczu.

Wegetarianizm – sposób na zdrowie i długowieczność?
Badania medyczne dowodzą, że dieta wegetariańska nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Tak więc, nie można jej okrzyknąć zdrową dietą, bo nam tego zdrowia nie gwarantuje. Ponadto nie ma w jej jadłospisie niczego, co dostarczyłoby człowiekowi niezbędnej dla organizmu witaminy B12, co jest najpotężniejszym argumentem przeciwko tej diecie. W dodatku wszelkie niedobory tej witaminy (także innych składników), trzeba uzupełniać farmakologicznie, co nie czyni tej diety naturalną – wręcz przeciwnie! To wszystko sprowadza nas do wniosku, że gdyby tak odżywiający się ludzie, żyli kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie było dostępnych tyle preparatów chemicznych, szybko by umarli. Ponadto, jeśli chodzi o postać w jakiej spożywa się mięso w dzisiejszych czasach, to również ma to znaczenie. Mięso samo  w sobie jest zdrowe, ale uważajmy na sposób w jaki je przygotowujemy i jemy.

Należy więc zadać sobie pytanie, czy warto odstawić mięso (czy też produkty pochodzenia zwierzęcego) na rzecz suplementów diety?  Wybór należy do konsumentów, ale ja nie wyobrażam sobie udanego obiadu bez dań mięsnych.
Najważniejsze jest zdrowie!

Autor: Robert Maj/SR


Polecane z kategorii Życie rolnika
BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.