O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-06-2014

Autor: Świat Rolnika

Czy obecne relacje gospodarcze Ukrainy z Polską są równoprawne?

Brak grafiki

Politycy mówią o potrzebie budowania partnerskich relacji pomiędzy Polską i Ukrainą. Nasz kraj ma być głównym rzecznikiem wschodnich sąsiadów w ich drodze do Unii Europejskiej. Ta współpraca nie jest jednak idealna, gdyż Ukraińcy cały czas utrzymują zakaz importu polskiej wieprzowiny, a to uderza dość mocno w rolników z naszego regionu...

Czy relacje gospodarcze Ukrainy z Polską są równoprawne?

Politycy mówią o potrzebie budowania partnerskich relacji pomiędzy Polską i Ukrainą. Nasz kraj ma być głównym rzecznikiem wschodnich sąsiadów w ich drodze do Unii Europejskiej. Ta współpraca nie jest jednak idealna, gdyż Ukraińcy cały czas utrzymują zakaz importu polskiej wieprzowiny, a to uderza dość mocno w rolników z naszego regionu.

Województwa - kujawsko-pomorskie i wielkopolskie są największymi producentami wieprzowiny w całej Polsce. Stąd też nasi rolnicy w sposób szczególny odczuli zamknięcie rosyjskiego rynku. Wiele osób uważa, że jest to działanie polityczne z w powodu zaangażowania naszego kraju na Ukrainie. Problem jednak w tym, że Ukraińcy którzy wyrażają cały czas nam wdzięczność za pomoc w walce o demokratyczne standardy, cały czas blokują swój rynek dla polskich rolników. Dzieje się tak mimo, że w ubiegłej kadencji dzięki wsparciu polskich europosłów Parlament Europejski przyjął decyzje likwidujące cła na ukraińskie towary importowane do Unii Europejskiej, dzięki temu ożywienia ma doznać ukraińska gospodarka.

Rząd w Kijowie z jednej strony wyraża zainteresowanie rozwiązaniem tego ważnego dla polskich rolników problemu, nie robi jednak nic w tym kierunku konkretnego.

Przed tygodniem Minister Rolnictwa Marek Sawicki uznał, że Ukraińcy nie mają żądnych podstaw, aby utrzymywać dalej zakaz importu i wezwał do zniesienia go do końca maja. Tak się jednak nie stało.
"Myślę, że w tej chwili, gdy omawiane są kwestie polityczne, premier Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie pominą kwestii związanych z otwartością w obie strony" - podkreślił Sawicki.

Odnosząc się zablokowania importu polskiej wieprzowiny przez Rosję szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że problem dotyczy ponad 300 polskich zakładów przetwórczych. Wartość eksportu do Rosji i na Ukrainę wynosi 1,7 mld euro, z tego eksport wieprzowiny do Unii Celnej (Rosja-Białoruś-Kazachstan) i na Ukrainę - 300 mln euro. Dodał, że do Rosji trafia 6,7 proc. całego polskiego eksportu żywności. Ocenił, że straty spowodowane rosyjskim embargiem na wieprzowinę wynoszą ok. 3 mln zł dziennie.

"Wolność Ukrainy i dobre relacje z Ukrainą, ale także poszerzenie gospodarczej współpracy na Wschód, dla nas jest ważniejsze niż te 6,7 proc." - stwierdził minister.

żródło: SR/portalkujawski.pl

swiatrolnika.info 2023