O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-01-2020

Autor: Maks Webber

Brexit i rolnictwo – przyszła umowa z Wielką Brytanią musi dbać o nasze interesy

Brexit rolnictwo UE umowy rolnicy

Brexit i rolnictwo to kwestia nowych umów. W związku z wyjściem 31 stycznia 2020 roku Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Copa i Cogeca (największe europejskie organizacje rolnicze) wydały oświadczenie, w który piszą , że choć w pełni szanują decyzję obywateli Wielkiej Brytanii, to są niezadowolone, że tak musiało się stać.

Brexit oraz interesy UE i Polski

Zdaniem Copa-Cogeca Unia Europejska i Wielka Brytania muszą teraz  dopilnować, aby uniknąć sytuacji „skrajnej” po okresie przejściowym, ponieważ byłoby to katastrofalne dla europejskich i brytyjskich rolników i spółdzielni rolniczych. Brexit jest wynikiem wolności, ale rolnictwo musi się bronić przed złymi rozwiązaniami.

Chcemy być blisko brytyjskich rolników

– Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie oczekują teraz, że proces negocjacji w sprawie przyszłych stosunków zostanie przeprowadzony w szybki i uporządkowany sposób, przy zapewnieniu wystarczającej ilości czasu na osiągnięcie wyniku wysokiej jakości. W tym okresie Unia Europejska musi bronić swojej integralności, a także jednolitego rynku. Mamy nadzieję utrzymać bliskie relacje z brytyjskimi rolnikami i mamy nadzieję, że obie strony będą mieć na względzie dobro rolników

– mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Negocjacje umów po Brexicie

W związku z przyszłymi negocjacjami w sprawie umów handlowych, które rozpoczną się w marcu, członkowie Copa i Cogeca mają nadzieję, że UE i Wielka Brytania utrzymają możliwie najbliższe stosunki handlowe, jednocześnie zachowując wartość rynku UE i wysokie standardy produkcji, które charakteryzują nasz system rolnictwa.

brexit rolnicy umowy negocjacje

Brexit kusi nieuczciwą konkurencję?

W ocenie Pesonena wszelkie rozbieżności w standardach produkcji w Wielkiej Brytanii podważyłyby możliwość negocjacji w celu osiągnięcia zerowych taryf. Dlatego kluczowe jest, aby przyszła umowa zapewniała gwarancje przeciw nieuczciwej konkurencji i chroniła integralność jednolitego rynku UE.

Maks Weber

fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023