O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Baloty – prawidłowe owijanie to podstawa udanej sianokiszonki

Baloty – prawidłowe owijanie

Baloty to metoda kiszenia pasz dla zwierząt. Jest bardzo popularna, ponieważ gwarantuje wygodny sposób skarmiania zwierząt. Warto jednak przyłożyć się do procesu owijania balotów folią, gdyż nieprawidłowe owijanie może poskutkować pojawieniem się pleśni w sianokiszonce, przez co dojdzie do strat. Jakich zasad należy przestrzegać?

Baloty – jak owijać folią? 

Baloty zapewniają przede wszystkim wysoką jakość pasz oraz wygodny proces skarmiania. Na rynku mamy wiele folii do sianokiszonek w różnych cenach i typach np. trójwarstwowe, pięciowarstwowe obaloty_sianokiszonka.jpg szerokościach 50 lub 75 cm. Należy mieć na uwadze, że nieudana sianokiszonka to nie zawsze wina folii, lecz także sposobu owijania. W trakcie owijania folia musi być odpowiednio naciągnięta, gdyż baloty dzięki temu są szczelne i stwarzają idealne warunki procesom kiszenia. Folia powinna być naciągnięta tak, aby jej szer. zmniejszyła się o ok. 20%. Zalecane jest sprawdzenie naciągu po każdorazowej zmianie marki folii. 

Aby nawinąć na baloty jedną warstwę folii o szer. 50 cm, potrzeba 11-12 obrotów owijarki. Przy dwukrotnym (czterowarstwowym) owijaniu należy stosować 22-24 obrotów. Z kolei w przypadku, gdy zielonka jest mocno podsuszona zaleca się większą ilość obrotów, dającą 6-8 warstw folii. 

Upadek balotów z owijarki 

Podczas procesu owijania balotów należy zwrócić uwagę na ich upadek z owijarki na ziemię. W tym momencie może dojść do uszkodzenia mechanicznej powłoki folii i rozszczelnienia balotu. W celach zapobiegawczych trzeba starannie przygotować podłoże w miejscu, gdzie będą upadać baloty. Należy oczyścić podłoże od ostrych przedmiotów, kamieni oraz wykosić, ponieważ nawet sterczące źdźbła trawy są zagrożeniem.

Zobacz także: Białko z rzepaku może zrewolucjonizować rynek spożywczy

Baloty najlepiej od razu przetransportować 

Zaraz po nawijaniu balotów, należy je przetransportować na miejsce stałego składania. Świeżo rozciągnięta folia do balotów ma wysoką elastyczność, z czasem ta elastyczność maleje. Przewożąc baloty po jakimś czasie, może dojść do rozszczelnienia, folia nie będzie dobrze przylegać do całej powierzchni balotu. Przewożąc je od razu zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia.

dabest.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023