O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-03-2015

Autor: Aleksandra Lipiec

ARiMR na Targach AGROTECH w Kielcach

Brak grafiki

Kilkuset wystawców, ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, 58 tysięcy zwiedzających, nowoczesne maszyny i bezkonkurencyjne oferty. Kielce już po raz 21. stały się stolicą nowoczesnego rolnictwa. Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH...

Kilkuset wystawców, ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, 58 tysięcy zwiedzających, nowoczesne maszyny i bezkonkurencyjne oferty. Kielce już po raz 21. stały się stolicą nowoczesnego rolnictwa. Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. To zdecydowanie największe targi rolnicze w halach w Polsce.

Wystawa w Kielcach, jak co roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na stoiskach można zobaczyć najnowsze maszyny, a wśród nich także te wielkogabarytowe oraz zwycięzców międzynarodowego konkursu Tractor of the Year 2014.

Właśnie podczas takich imprez widać zmiany, jakie zaszły w polskich gospodarstwach w ciągu ostatniej dekady. Polska jest liderem w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w Unii Europejskiej i wypłaciła z niego najwięcej pieniędzy. I są tego efekty. Parki maszynowe są  imponujące.

- Przez 20 lat działalności Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała swoim beneficjentom, w ramach wsparcia krajowego i unijnego, 220 mld zł. Przy czym, co warto podkreślić, 93 proc. tej kwoty wypłacono po 2004 r. Tak wielki strumień pieniędzy oraz prężne działanie polskich rolników i przedsiębiorców zaowocowały sukcesem - rewolucyjnymi zmianami. Polska pod względem produkcji żywności znajduje się dzisiaj na 7. miejscu w Unii Europejskiej. Do tego dynamicznie rośnie eksport naszych produktów rolno-spożywczych, które zyskały uznanie wymagających, zagranicznych konsumentów. Nasz kraj stał się ważnym graczem na europejskim rynku żywności dzięki unowocześnieniu gospodarstw rolnych. Właśnie w tym dziele pomogła Agencja przekazując finansowe środki na ich modernizację. Za te pieniądze rolnicy kupili ponad 338 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, zrealizowali ponad 8 tys. inwestycji budowlanych - podsumowuje prezes Andrzej Gross.  

W PROW 2014-2020 postanowiono ukierunkować wsparcie modernizacyjne przede wszystkim dla tzw. gospodarstw rodzinnych głównie w zakresie rozwoju, produkcji mleka krowiego, bydła mięsnego, prosiąt, operacje związane ze zmianami technologicznymi i innowacjami w gospodarstwie. Zupełnie nowym rozwiązaniem jest specjalne wsparcie na inwestycje i modernizacje w gospodarstwach położonych na terenach OSN (Obszary Szczególnie Narażone zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego) oraz obszarach NATURA 2000 (tu obowiązują specjalne wymogi ekologiczne).
 
Wsparcie dla małych gospodarstw rolnych będzie przebiegało dwutorowo. Z jednej strony będzie wsparcie na restrukturyzację, z drugiej da możliwości przekazania gospodarstwa większemu i sięgnięcia po środki na prowadzenie działalności niezwiązanej z rolnictwem. Natomiast w ramach płatności środowisko-klimatycznych, wprowadzono degresywność związaną z powierzchnią.

- Priorytetem PROW 2014-2020 jest poprawa konkurencyjności sektora rolnego. Pogram będzie wspierał dalszą restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych - w tym tzw. małych gospodarstw rodzinnych oraz rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego. Istotne będą także kwestie związane z ekologią, tworzeniem miejsc pracy na wsi, rozwojem infrastruktury technicznej i społecznej oraz zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Łączne środki publiczne przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniosą ponad 13,5 mld euro - dodaje prezes Gross.

Jednym z priorytetów polityki unijnej jest także większy nacisk na wprowadzenie nowych innowacyjnych rozwiązań. Także w rolnictwie. W ramach działania Współpraca PROW 2014-2020 można będzie realizować projekty z zakresu rozwoju nowych produktów, praktyk, procesów i technologii w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym.

Nowo powstałe grupy producentów otrzymują ryczałtowe dofinansowanie od wartości przychodów ze sprzedaży swoich produktów. Jest to kwota wynosząca do 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy, w odniesieniu do wielkości produkcji sprzedanej. Grupy producenckie mogą także liczyć na większy pułap wsparcia z poddziałania “Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. W całym okresie funkcjonowania PROW grupy, organizacje i zrzeszenia grup producentów mogą sięgnąć maksymalnie po wsparcie do 15 mln zł (50 proc. środków kwalifikowanych poszczególnych inwestycji). Z kolei poddziałanie “Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” to także spora szansa dla tych rolników, którzy pragną uruchomić przetwórstwo we własnym gospodarstwie.

PROW 2014-2020 to nie tylko szanse dla rolników i przetwórstwa, ale także szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich obejmujący zarówno modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej, jak i infrastruktury społecznej.
 
źródło: ARiMR

swiatrolnika.info 2023