Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Tomasz Racki 17-11-2021 01:07:55

Logistyka może być bezpieczniejsza

Logistyka

Logistyka wciąż wiąże się z dużą liczbą wypadków. Istnieją jednak technologiczne rozwiązania pozwalające zniwelować ich liczbę.

Szkolenia z BHP są obowiązkowe, a wiele firm organizuje dodatkowe kursy bezpiecznej jazdy. Mimo to wciąż mają miejsce wypadki przy pracy z udziałem wózków widłowych. Części z nich można uniknąć stosując odpowiednie rozwiązania technologiczne.

Według danych z raportów branżowych liczba śmiertelnych zajść z udziałem wózków widłowych w naszym kraju jest mniej więcej stała i wynosi około 20 przypadków rocznie. Jak wynika z kolei z publikowanych cyklicznie informacji GUS, nieodmiennie najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie zatrudnionych osób. Według ekspertów STILL częstotliwość występowania właściwych postaw można zwiększać stosując stworzone z myślą o wsparciu operatorów systemy bezpieczeństwa. Wypadki to plaga nie tylko w branży logistycznej, ale także np. w rolnictwie. Oto rozwiązania, które według danych firmy pozwalają przeciwdziałać wypadkom w trzech obszarach występowania typowych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu operatorów.

Systemy przeciwdziałania kolizjom z udziałem wózków widłowych

Uderzenia w obiekty – ruchome i nie – to według GUS dwie kategorie wydarzeń będących najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy. W sumie stanowią one o wystąpieniu ponad połowy z nich. Skutecznym sposobem zapobiegania kolizjom są wizualne znaki ostrzegawcze. Zwiększają one widoczność wózków widłowych, wyświetlając paski świetlne z boku pojazdu oraz punkt wskazujący kierunek jazdy. Wyznaczają tym samym strefę, przebywanie w której może być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu. Tego typu dodatkowe oświetlenie działa jako wizualne ostrzeżenie zarówno dla pieszych i operatorów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wózka widłowego.logistyka wypadki 2

Krokiem dalej są systemy działające w oparciu o dwukierunkową radiową komunikację pomiędzy obiektami – pojazdami transportowymi, elementami infrastruktury, ale także pieszymi. Transpondery RFID mogą wywołać pożądaną w określonej lokalizacji reakcję wózka widłowego (np. zmniejszenie prędkości przy końcu korytarza roboczego czy w pobliżu skrzyżowania). Choć dotąd robi się to stosunkowo rzadko, nic nie stoi na przeszkodzie, by – stosując komunikujące się ze sobą nadajniki – wywoływać zmniejszenie prędkości wózków, gdy zbliżą się nadmiernie do siebie lub pieszych uczestników ruchu.

Systemy kontroli przeciw przewrotkom

Ze względu na doświadczenia z ruchu drogowego, gdzie pojazdy poruszają się dwu- albo i sześciokrotnie szybciej niż wózki widłowe, może wydawać się, że w magazynach nadmierna prędkość nie występuje. Jednak z uwagi na masę pojazdów i przewożonych ładunków oraz przeciążenia występujące w wyniku fizycznych oddziaływań – szczególnie na zakrętach – miewa tu miejsce utrata stabilności pojazdu. W połączeniu z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa jej skutkiem może być przygniecenie operatora kilkutonowym ciężarem.

Z myślą o uniknięciu utraty przez wózki stabilności bocznej powstał system Curve Speed Control. Automatycznie zmniejsza on prędkość jazdy wózka widłowego, kiedy kierownica lub urządzenie sterujące jest znacząco wychylone. Zapobiega tym samym nadmiernej prędkości na zakrętach – tłumaczy Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska.

Wypadki związane z przewróceniem się zdarzają się również wtedy, gdy operator przeceni nośność swojego sprzętu. Jeśli na przedniej części wideł znajdzie się ładunek zbyt dużej masy, pojazd może przewrócić się na półkę. Aby temu zapobiec, inżynierowie firmy STILL opracowali system Dynamic Load Control. Ogranicza on wysokość podnoszenia w zależności od ciężaru ładunku, a tym samym zapobiega przeciążeniu pojazdu – dodaje Kurkowski.

Wypadkom można zapobiegać także jeszcze zanim na dobre rozpocznie się zmiana. Dzięki systemom kontroli dostępu da się wyeliminować zjawisko prowadzenia wózków przez osoby niepowołane i nieposiadające adekwatnych uprawnień. Narzędzia tego typu pozwalają także zaprogramować konieczność potwierdzenia zdolności operacyjnej pojazdu (przed każdą zmianą lub w wyznaczonych odstępach). Uniemożliwia to rozpoczęcie pracy w przypadku, gdy wózek nie jest w pełni sprawny.

System kontroli dostępu FleetManager 4.x firmy STILL oferuje rozbudowany pakiet raportów i aplikacji telematycznych, za pomocą których można monitorować pracę wózków widłowych i kierowców na terenie obiektu – mówi Kurkowski.
Styl jazdy operatorów można monitorować za pomocą czujników przyspieszenia. W razie potrzeby pozwalają one także uniemożliwiać przekroczenie określonej prędkości. Chcąc wyeliminować przypadki zatajenia kolizji, warto z kolei zainwestować w czujniki wykrywające wstrząsy mechaniczne. Po zderzeniu układ tego typu redukuje do minimum prędkość wózka. Powrót do pełnej funkcjonalności możliwy jest dopiero po interwencji osoby z wyższym stopniem uprawnień – tłumaczy specjalista ds. produktu STILL Polska.

W niezautomatyzowanych magazynach nic nie zastąpi wykwalifikowanego, przeszkolonego i odpowiedzialnego personelu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można jednak znacząco obniżyć liczbę wypadków i kształtować u operatorów pożądane postawy. Systemy bezpieczeństwa mogą wspomagać doskonalenie pracowników, wyrabianie odpowiednich nawyków i zachęcać do jazdy zgodnie z BHP. Z ich zastosowaniem bezwypadkowa logistyka jest w zasięgu ręki.

Czytaj także: Wypadki rolnicze na Lubelszczyźnie zdarzają się nazbyt często

Newseria/fot. newseria

Opublikował:
Tomasz Racki
Author: Tomasz Racki
O Autorze
Rolnik, absolwent dziennikarstwa, zapalny kolarz. Wielbiciel przyrody, pieszych wędrówek i córki – Zosi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Tomasz Racki 02-12-2021 08:15:38

Strażacy z OSP zginęli w wypadku. Zderzyli się z tirem

Strażacy z OSP w Czernikowie jechali dziś rano do pożaru. Pędzący na sygnale wóz strażacki zderzył się z ciężarówką. Są zabici i ranni.

„Po wypadku w Czernikowie k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie) nie żyje dwóch strażaków, trzech jest rannych” – poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. Samochód jadący do pożaru z OSP Czernikowo zderzył się z tirem.

„Samochodem OSP jechało pięć osób, ranni są przytomni” – podał rzecznik. „Dwóch z nich to funkcjonariusze PSP” – dodał

Praca strażaków wielokrotnie wykonywana jest z narażeniem życia.

Czytaj także: Strażacy z OSP Barczewo uratowali lisa, który zaklinował się w płocie


Autor: Sebastian Wroniewski 01-12-2021 16:31:38

Niesprawny ciągnik uderzył w dom; z przyczepy wysypały się ziemniaki

Ciągnik marki Valtra z dwiema przyczepami wypełnionymi ziemniakami uderzył o budynek mieszkalny w Żuchlowie koło Leszna (woj. wlkp.).

W wyniku uderzenia uszkodzony został dom i jedna z przyczep, a ziemniaki, które w niej się znajdowały, rozsypały się po drodze. W jaki sposób doszło do tego wypadku?

Ciągnik nim doszło do wypadku wyprzedzał samochód ciężarowy

Do wypadku doszło w Żuchlowie w pow. górowskim. Według zgłaszającego wypadek ciągnik rolniczy marki Valtra z dwiema przyczepami wypełnionymi ziemniakami miał być wyprzedzany przez samochód ciężarowy na podwójnej ciągłej.

By uniknąć zderzenia z jadącym z przeciwka busem, ciągnik uciekł w bok i uderzył pierwszą z dwóch przyczep w dom. Ziemniaki rozsypały się po drodze – poinformowali strażacy z OSP w Górze, którzy brali udział w interwencji.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że zawiniły uszkodzone hamulce

W wyniku zdarzenia uszkodzony został budynekCiagnik 0210 mieszkalny, ucierpiała też przyczepa. Na szczęście, jak informują strażacy, nikt w tym wypadku nie ucierpiał.

Z kolei według wstępnych ustaleń drogówki to niesprawne hamulce w przyczepie miały sprawić, że ciągnik nie zdołał się zatrzymać i zahaczył przyczepą o budynek. Gdy traktorzysta wyprzedzany przez ciężarówkę, zobaczył, że z przeciwka jedzie bus, zaczął hamować.

Niesprawne hamulce w przyczepie spowodowały, że pojazd uderzył w ścianę. Do sądu został już skierowany wniosek o ukaranie traktorzysty – mówi podkom. Ariel Bujak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Górze. Policjant nie miał informacji na temat roli w zdarzeniu kierowcy ciężarówki.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu wywrócił się TIR przewożący drożdże. W wyniku wypadku 20 ton ładunku wylądowało na drodze.

Czytaj też: Auto najechało na pług rolniczy za ciągnikiem. Cudem nikt nie zginął

tygodnik-rolniczy.pl/fot.Facebook


Autor: Sebastian Wroniewski 01-12-2021 13:30:26

Wielki pożar chlewni. Żywcem spaliło się 180 świń

W gospodarstwie w Bissendorf w Dolnej Saksonii wybuchł bardzo poważny pożar. W płomieniach żywcem spłonęło około 180 hodowanych tam świń.

Jak poinformował inspektorat policji w Osnabrück, w poniedziałek po południu doszło do poważnego pożaru w posiadłości rolnej "Im Zittertal" niedaleko "Allerbrinksweg" w Uphausen-Eistrup koło Bissendorf w Dolnej Saksonii.

Pożar zabił wiele zwierząt

Pożar został zauważony około godziny 15.30. Według wstępnych informacji, 210 świń było w stodole w czasie pożaru. Urzędnicy przekazali, że około 180 z nich spłonęło żywcem. Przyczyna pożaru i wysokość szkód nie są jeszcze znane. Policja wszczęła dochodzenie.

Miejscowa straż pożarna przybyła z dużym kontyngentem i ostatecznie opanowała pożar w godzinach wieczornych. Na szczęście udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na inne budynki w gospodarstwie. Silny dym był widoczny z Autobahn 30. Policja zamknęła drogi dojazdowe do miejsca pożaru.

Zaledwie dwa miesiące temu 3000 kurczaków zginęło w ogromnym pożarze, który wybuchł w Gehrde w Dolnej Saksonii. Te dotknięte bezpośrednio pożarem zwierzęta zostały strawione ogień, a pozostałe 17 tysięcy zostało poddane ubiciu.

Czytaj też: Pożar w budynku gospodarczym na Śląsku strawił kilkaset zwierząt

agrarheute.com/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.