O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Żyto jako konieczny dodatek, czy niepotrzebna fanaberia w karmieniu świń?

Żyto

Żyto zawarte w paszach może pomóc w ograniczeniu emisji CO2 podczas tuczu świń nawet o ponad 20 procent. W związku z tym jest idealną alternatywą dla popularnej pszenicy. Ten rodzaj zboża powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych, ponieważ jest silną, zdrową rośliną o mniejszym zapotrzebowaniu na nawóz i wodę niż pszenica.

Żyto – nowoczesna alternatywa dla pszenicy

Zobacz także: Rolnik roku oszustem?! Żeruje na zaufaniu innych rolników? 

rolnik roku

Naukowcy podają, że przekształcenie wszystkich fermy tuczników w Niemczech na nową koncepcję pasz, to jest ponad 18 000 ferm z ponad 17 milionami zwierząt, mogłoby pomóc zaoszczędzić około 6,5 miliona ton CO2 w rolnictwie każdego roku. Żyto zawarte w paszach ograniczyłoby długie trasy transportu, ponieważ pożywienie to mogło by być produkowane regionalnie. Dzisiaj często do paszy dla zwierząt dodaje się importowaną pszenicę, podobnie jak importowane produkty sojowe. Ma to oczywiście negatywny wpływ na bilans CO2. Co więcej, żyto hybrydowe może być uprawiane regionalnie w wystarczających ilościach i zastępować rzepak jako uprawę białka sojowego.

Żyto, a Koncepcja 6-R

Według KWS koncepcja 6-R była jedynym zeszłorocznym projektem żywienia świń, który został wybrany do programu innowacyjnego KlimAgrar Federalnego Ministerstwa Rolnictwa w Niemczech. W ramach tej sieci połączono 33 projekty działań przyjaznych dla klimatu w rolnictwie w dziedzinie gleby, produkcji roślinnej i hodowli zwierząt. W ramach projektu badawczego KlimAgrar zostaną teraz przeprowadzone próby żywienia na dużą skalę z udziałem ponad 20 000 zwierząt, aby zweryfikować, w jaki sposób można promować działania przyjazne dla klimatu poprzez efektywność uprawy żyta i jego wpływu na dobrostan zwierząt. Ogromny potencjał oszczędności CO2, wynikający ze zmienionych koncepcji żywienia pokazuje, jak duża jest szansa na oszczędzającą zasoby uprawę żyta hybrydowego, zarówno w żywieniu zwierząt, jak i z punktu widzenia uprawy roślin.

Maksymalny udział żyta w paszy

Pasze zawierające żyto nie są zalecane żytodla wszystkich prosiąt, a zwłaszcza dla tych poniżej 15 kilogramów, ponieważ mogą powodować zaburzenia trawienia i biegunkę u zwierząt. Normy duńskie podają maksymalny udział żyta w paszach świń od 15 kilogramów do 30 kilogramów, które wynoszą 10%, natomiast według norm niemieckich 20 procent. Cięższe świnie do 55 kilogramów spożywać mogą pożywienie z zawartością żyta w przedziale 30-40 procent. Normy duńskie mówią, że świnie powyżej 60 kg można karmić paszą z udziałem tego zboża w stężeniu 40 procent, a według Niemców 50 procent. Lochy prośne i karmiące mogą przyjmować jedzenie zawierające żyto w 25 procentach zgodnie z niemieckimi przepisami i 30 procent dla loch, a 20 procent dla loch karmiących według duńskich norm.

Żyto – wartości pokarmowe

To wskaźniki białka, energii i aminokwasów ustalają wartość pokarmową pasz zawierających zboża. Zawartość białka w życie wynosi od 7-14 procent. Żyto jest bardziej energetyczne niż jęczmień lub owies. Lizyny, pentozyny, zawarte w życie, pszenicy i pszenżycie odnotowuje się na takim samym poziomie, natomiast tryptofan w większym stężeniu występuje w życie. Zboże to charakteryzuje się najniższą zawartością włókna i podwójnie wyższą zawartością cukrów. Ziarno żyta zawiera więcej polisacharydów pochodzenia nieskrobiowego od pszenicy i pszenżytu. W ziarnie żyta stwierdzano wyższe występowanie alkilorezorcynoli, niż w pszenicy i pszenżycie, poza niektórymi odmianami żyta hybrydowego.

www.agrarheute.com/

swiatrolnika.info 2023