O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zwalczanie mączniaka domowymi sposobami. Poznaj je!

Zwalczanie maczniaka domowymi sposobami

Zwalczanie mączniaka domowymi sposobami jest możliwe. Wykorzystać do tego można m.in. mleko, serwatkę, proszek do pieczenia oraz czosnek. Jednak zamiast leczyć należy zapobiegać tej chorobie grzybowej w naszym ogrodzie poprzez unikanie przenawożenia, zwłaszcza nawozami azotowymi, zwracanie uwagi na odstępy między roślinami, zapewniającymi dostęp światła i powietrza. 

Mączniak prawdziwy i rzekomy

Mączniak to choroba grzybowa często spotykana w naszych ogrodach. Mączniaki można podzielić na dwie grupy: mączniaka prawdziwego i rzekomego. Prawdziwy występuję w związku z ciepłą i suchą pogodą. Można go rozpoznać po zmywalnym, białym, później brudno-brązowawym nalocie na górnej stronie liści i kwiatów. Zagraża przede wszystkim astrom, różom, ogórkom, marchwi oraz cukinii. Z kolei mączniak rzekomy występują podczas wilgoci. Opanowuje rośliny ozdobne oraz użytkowe m.in. szpinak, kapustę, sałatę i cebulę. W przeciwieństwie do mączniaka prawdziwego nie zimuje na roślinach, ale na opadłych liściach albo resztkach po zbiorach. Biały nalot widoczny jest na dolnej stronie liścia, a na górnej przebarwione plamy. Liście obumierają i opadają. Możliwe jest jednak zwalczanie mączniaka domowymi sposobami, które każdy może przygotować sam. 

Zwalczanie mączniaka domowymi sposobamiZwalczanie mączniaka domowymi sposobami proszek do pieczenia

Mączniaka można zwalczać domowymi sposobami. Wykorzystać do tego można m.in. mleko, serwatkę, proszek do pieczenia oraz czosnek. Przede wszystkim ważne jest odcinanie opanowanych przez mączniaka liści. Usunięte liście najlepiej spalić, co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba. Inny sposób to mleko, które można zmieszać z letnią wodą, a otrzymany roztwór należy opryskać opanowane mączniakiem rośliny. Z kolei proszek do pieczenia można wykorzystać również przy połączeniu z wodą. Na 5 l letniej wody należy zabrać 3 opakowania proszku do pieczenia, 3 łyżki oleju rzepakowego i 3 krople płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskuje się raz w tygodniu chore rośliny. Ta metoda jest bardziej skuteczna od mlecznej. Jednak zamiast leczyć należy zapobiegać tej chorobie grzybowej w naszym ogrodzie poprzez unikanie przenawożenia, zwłaszcza nawozami azotowymi, zwracanie uwagi na odstępy między roślinami, zapewniającymi dostęp światła i powietrza. 

Zobacz: Dikwat – nie ma możliwości odnowienia pozwolenia na stosowanie

twojogrodek.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023