O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Uprawa soi – wybór odmiany decyduje o wysokości plonów

Uprawa soi

Uprawa soi jest w coraz większym obrębie zainteresowania. Szacuje się, że w 2016 r. uprawiano w Polsce soję na powierzchni około 10 000 ha, a w 2017 r. na około 12 000 ha. Obecnie w Polsce, tak jak i całej Europie, kładzie się duży nacisk na zwiększenie produkcji własnego białka paszowego i ograniczenie w ten sposób importu śruty sojowej pochodzącej z roślin genetycznie modyfikowanych.

Rekomendowane odmiany soiuprawa soi odmiany

Aby uprawa soi mogła być prowadzona na większym obszarze, , trzeba spełnić kilka warunków wpływających na możliwości jej uprawy. Najważniejszymi są: poszerzenie oferty odmianowej, zwiększenie produkcji i dostępności kwalifikowanego materiału siewnego, dopłaty do uprawy roślin strączkowych oraz do materiału siewnego, włączenie soi do programu zazielenienia. Bardzo istotnym czynnikiem jest pojawienie się na szerszą skalę podmiotów gospodarczych skupujących nasiona soi od rolników.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych podał Listy Odmian Zalecanych soi na rok 2021. Znajduje się na niej 22 kreacje odmianowe, najwięcej z grupy odmian późnych. Z grupy odmian wczesnych rekomendowana jest odmiana Adessa, która ma dużą odporność na wyleganie przed zbiorem. W przypadku odmian średnio wczesnych zalecana odmiana to Abelina, która ma stabilny plon. Jest średnio odporna na bakteryjna ospowatość. Acardia to z kolei odmiana późna z katalogu CCA. Nie jest zarejestrowana w Polsce. Plon nasion i białka jest duży. Odmiana bardzo późna zalecana do uprawy to Kofu, również niezarejestrowana w Polsce.

Uprawa soi – wymagania

Grunty pod soję powinny być ciepłe, przewiewne oraz dobrze utrzymujące wilgoć. Gleby zbyt zwięzłe są mniej przydatne do jej uprawy, gdyż w takich warunkach kiełkowanie nasion i wschody roślin są utrudnione. Dobre plony soi uzyskuje się na czarnych ziemiach zasobnych w składniki pokarmowe, jak również na glebach lżejszych, pod warunkiem że nawożenie mineralne jest obfite, a opady występują w zwiększonej ilości. Uprawa soi nie uda się na glebach kwaśnych, najbardziej odpowiadają jej gleby, których pH wynosi 6–7. Przy takim odczynie symbioza między soją a bakteriami brodawkowymi przebiega prawidłowo. Na glebach kwaśnych symbiozę ogranicza nadmierna koncentracja jonów glinu i manganu, a także deficyt jonów wapnia, fosforu i molibdenu.

Zobacz: Średni plon ziemniaków Aviko zanotował wzrost w tym roku!

www1.up.poznan.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023