O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-03-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Unia Owocowa: kraje arabskie zainteresowane polskimi jabłkami

Unia Owocowa

W ramach kampanii „Siła smaku, witamin i kolorów – poznaj jakość jabłek z Europy” polskie jabłka były promowane na targach Gulfood w Dubaju. Oferta spotkała się z zainteresowaniem ze strony arabskich odbiorów, można liczyć na nowe kontrakty – informuje Unia Owocowa.

Unia Owocowa podkreśla, że polskie jabłka podbiły kilka perspektywicznych rynków w ostatnich latach

W ramach kampanii na początku 2021 roku przeprowadzono ponadto 4 akcje promujące jabłka w 4 centrach handlowych w Dubaju, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem.

Kampania promocyjna „Siła smaku, witamin i kolorów – poznaj jakość jabłek z Europy” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Unia Owocowa w konsorcjum ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, którego celem jest promocja europejskich owoców m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kampania dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej i Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Kampania ma pokazać różnorodność europejskich, w tym polskich jabłek, a także podkreślić ich wysoką jakość, walory smakowe, świeżość oraz bezpieczeństwo spożycia. Projekt jest realizowany ZEA, ale także w Chinach i Indiach tj. w krajach, w których stale rośnie import świeżych produktów.

Jak podkreśla Unia Owocowa, w ostatnich latach, polskie jabłka podbiły kilka rynków perspektywicznych, m.in.: Egipt, Jordanię, czy Arabię Saudyjską. W sezonie 2019/2020 Unia Europejska wyeksportowała w sumie 56,7 tysiąca ton jabłek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w tym 1,3 tysiąca ton z Polski. W styczniu i w lutym 2021 roku z naszego kraju do ZEA trafiło już 278 ton jabłek.

Czytaj też: Sezon jabłkowy w Polsce dobiega końca, popyt w Egipcie spada

Unia Owocowa: Polska jest w czołówce unijnej pod względem produkcji jabłek

Unia Owocowa podkreśliła, że Polska jestUnia owocowa 02 liderem w produkcji jabłek po Włochach i Francji. UE produkuje około 10 milionów ton jabłek rocznie, w Polsce aż 3,5 miliona ton.

Polskie jabłka są obecnie eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co jest niemałym sukcesem, ale to wciąż rynek perspektywiczny o dużych możliwościach. Chcemy zwrócić uwagę arabskich nabywców na wysoką jakość polskich owoców i zwiększyć ich eksport w rejonie Bliskiego Wschodu

– powiedziała sekretarz generalna Unii Owocowej Paulina Kopeć.

Zdaniem project manager Unii Owocowej Karoliny Kamińskiej, „potencjał rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest duży i obiecujący". Polska eksportuje rocznie około 400 kontenerów jabłek do Dubaju.

Obecnie koncentrujemy się na rynku ZEA, ale są też inne możliwości ekspansji na pozostałe kraje Zatoki Perskiej. Liczymy na to, że eksport jabłek z Polski do Dubaju zwiększy się, ponieważ jakość naszego jabłka poprawia się z roku na rok. Oczekujemy nowych kontraktów, gdyż zainteresowanie importem europejskich, a w tym polskich jabłek było wysokie

– przekazała Unia Owocowa.

Pod koniec marca, na zakończenie kampanii zaplanowany jest webinar dla około 200 uczestników – dystrybutorów, mediów i partnerów z Dubaju. A podsumowanie działań promocyjnych dwuletniej kampanii odbędzie się podczas seminarium, które odbędzie się podczas rejsu jachtem po Zatoce Perskiej.

PAP/fot.Pixnio/Pixabay

swiatrolnika.info 2023