O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Suszenie ziół jednym z najlepszych sposobów konserwacji

Suszenie ziół

Suszenie ziół to znany nam dobrze sposób konserwacji. Należy jednak odpowiednio przygotować zioła, odrzucając części uszkodzone i zanieczyszczone.

Aby przygotować zioła do suszenia w pierwszym etapie należy odrzucić części uszkodzone oraz zanieczyszczone. Potem rozkładamy je np. na sicie lub słomianych matach. Przystępując do suszenia trzeba pamiętać o odpowiedniej temperaturze, czasie suszenia i dostępie powietrza. Zioła suszymy w warunkach naturalnych lub w sztucznie ogrzewanych suszarniach. 

Przygotowanie ziół do suszenia

Zioła mają bogaty wachlarz właściwości zdrowotnych. Suszenie ziół jest jednym z najpopularniejszych sposobów konserwacji. Należy jednak pamiętać, że trzeba je suszyć, jak najszybciej po zebraniu. Przygotowanie ziół obejmuje znajomość kilku zasad. Najpierw należy odrzucić części zanieczyszczone i uszkodzone. Potem rozkładamy zioła np. na słomianych matach. Zioła suszymy w warunkach naturalnych lub w sztucznie ogrzewanych suszarniach. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o pomieszczenie, to należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim najlepiej wybrać szopę lub wiatę, które będą przede wszystkim suche i przewiewne, bez nasłonecznienia. Co ważne, takie pomieszczenie musi być odizolowane od źródeł zapachów, ponieważ zioła łatwo je przyjmują i tracą swoje właściwości. 

Suszenie ziół: liście, kwiaty, korzeniesuszenie ziół herbaty

Suszenie ziół trwa od kilku dni do około dwóch tygodni. Jeśli chodzi o liście, to suszymy tylko te młode, zielone i zdrowe. W przypadku kwiatów można suszyć pojedyncze płatki, jak również całe kwiaty i kwiatostany (np. rumianek). Korzenie i kłącza przed suszeniem należy przeciąć wzdłuż na mniejsze części. Zazwyczaj nie obcina się korzeni bocznych, a suszy razem z korzeniem głównym. 

Ważne jest również przechowywanie ziół

Zioła najlepiej przechowywać jak  najmniej rozdrobnione. Zachowają wtedy swój aromat. Najlepiej przechowywać je m.in. w opakowaniach szczelnych (np. słoiki, kilkuwarstwowe torby papierowe), w opakowaniach półszczelnych (np. skrzynie, worki brezentowe), opakowaniach zwyczajnych (np. worki lniane), opakowania przewiewne (np. kosze wiklinowe i worki siatkowe).

Obejrzyj: Paweł Skutecki: Niemcy i Izrael rządzą rynkiem ziół. Nasze trafiają na eksport. W Polsce często nie można ich sprzedać, bo...

zodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023