O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Siew zbóż – utrudnienia w większości Europy przez zmienną pogodę

Siew zbóż

Ciepła i sucha letnia pogoda, po której następowały obfite i czasami ulewne deszcze, utrudniały prace polowe i siew zbóż w dużej części Europy. Zostało to zgłoszone przez Agencję Monitorującą CROP Komisji Europejskiej (MARS) w swoim październikowym raporcie. Bardzo ciepła i sucha letnia pogoda trwała przez pierwsze trzy tygodnie września w dużej części Europy. Prowadzi to do bardzo wysokich temperatur w szerokim pasie od północy do południa Europy.

Siew zbóż – zmienna pogoda opóźniła zbiory letnich upraw

Był to najcieplejszy wrzesień w wielu regionach od 1979 roku Jednak wpływ na plony był ograniczony, ponieważ większość upraw letnich była dojrzała lub dłużej. Od końca września do połowy października na dużej części Europy Środkowej i Zachodniej oraz w rejonie Morza Śródziemnego odnotowano obfite opady i znaczny nadmiar opadów.

Te wilgotne warunki spowodowały opóźniły zbiory upraw letnich oraz w siew zbóż ozimych i rzepaku. Okno wysiewu jest zamknięte dla rzepaku ozimego. W przypadku zbóż ozimych siew można jeszcze zakończyć na czas.

Na poziomie UE prognozy zbiorów wszystkich upraw letnich zostały w październiku zrewidowane w dół.

Siew rzepaku został bardzo utrudniony, zwłaszcza we Francji, Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Powód: bardzo suche lato trwało do września. Susza zapobiec wczesnego siewu od pierwotnie planowanych obszarów.

Siew zbóż ozimych opóźniony w całej Europie

W całej Europie rozpoczęto siew zbóż ozimychSiew zboz 02, głównie w warunkach suchych. Podczas gdy prace uprawowe zakończono w październiku w regionach północnych, w wielu zachodnich, środkowych i wschodnich regionach Europy siew był opóźniony.

Powodem były: suche warunki glebowe we wrześniu i nadmiernie wilgotne warunki w październiku. Nadal możliwe jest zakończenie kampanii siewu w odpowiednim czasie w nadchodzących tygodniach.

W krajach bałtyckich siew zbóż ozimych zakończono w optymalnym oknie i w bardzo dobrych warunkach do końca września. W Szwecji i Danii siew we wrześniu przebiegał dobrze, a opady deszczu w październiku stworzyły optymalne warunki dla dobrego wzrostu.

Czytaj też: Siew owsa, czyli najwcześniejszego zboża jarego

Siew zbóż – problemy na Ukrainie

W Holandii (z wyjątkiem południa), Niemczech i Wielkiej Brytanii siew zbóż we wrześniu przebiegał dobrze pomimo suszy. Pierwsze ulewne deszcze na przełomie września i października opóźniły prace polowe. Pojawienie się ziarna zostało nieco spowolnione przez chłodniejszą październikową pogodę.

We Francji, w południowej części krajów Beneluksu, a także w Polsce, prace polowe rozpoczęły się szybko po suchym wrześniu, ale obfite i częste opady deszczu znacznie opóźniły zasiew.

Podobnie na Słowacji, w Czechach, Słowenii i Chorwacji wilgotne warunki utrudniały prace polowe i siew zbóż ozimych. Na Węgrzech – oraz w mniejszym stopniu w Bułgarii i Rumunii – wysiew został opóźniony do początku października z powodu bardzo suchych warunków. Potem ulewne deszcze spowodowały dalsze opóźnienia.

Również na Ukrainie siew pszenicy ozimej i jęczmienia był opóźniony ze względu na bardzo suche warunki, zwłaszcza na południowym zachodzie. W październiku umiarkowane opady deszczu poprawiły nieco warunki glebowe.

W Hiszpanii i Portugalii siew zbóż rozpoczyna się zwykle w połowie października. Jednak uporczywie suche warunki mogą opóźniać siew w południowej Hiszpanii i Portugalii. We Włoszech i Grecji optymalne okno wysiewu ziarna rozpoczyna się dopiero w listopadzie.

W przypadku pszenicy durum siew we wszystkich krajach UE będących producentami jest wciąż wczesny. Pierwsze wysiewy rozpoczynają się zwykle w ostatnim tygodniu października.

agrarheute.com/fot.Pxfuel/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023