O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2017

Autor: Marzena Deresz

Sezon na szkodniki rozpoczęty: jak prawidłowo ustawić żółte naczynia?

Sezon na szkodniki rozpoczęty: jak prawidłowo ustawić żółte naczynia?

Choć pogoda ciągle jeszcze jest zmienna, to w cieplejsze dni prawie w połowie kraju rolnicy obserwują już są naloty chowaczy brukwiaczków na plantacje rzepaku. Nalot najłatwiej potwierdzić za pomocą żółtego naczynia. Jak ustawić naczynia prawidłowo?

Choć pogoda ciągle jeszcze jest zmienna, to w cieplejsze dni prawie w połowie kraju rolnicy obserwują już są naloty chowaczy brukwiaczków na plantacje rzepaku. Nalot najłatwiej potwierdzić za pomocą żółtego naczynia. Jak ustawić naczynia prawidłowo?

Nie ma większego znaczenia, czy będą to naczynia pełne bajerów, dodawane przez niektóre firmy do środków ochrony roślin, czy też zwyczajne żółte miski kupione za kilka złotych w sklepie. Jednak im naczynie ma kolor bardziej zbliżony do kwiatów rzepaku, tym lepiej.

 

– Jeśli naczynia przygotowujemy samodzielnie należy pamiętać o zrobieniu kilkunastu dziurek poniżej wrąbka. Przez te dziurki będzie potem przelewać się woda. Chodzi o to, by na przykład z powodu deszczu, woda nie przelewała się górą – bo wtedy z wodą wypłyną złowione w naczyniu chrząszcze

 

– mówi dr Anna Tratwal, kierownik Zakładu Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Ochrony Roślin w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

Gdy naczynie ustawiamy na polu, należy do niego nalać wody i odrobinę płynu do mycia naczyń. Rolnicy, którzy od kilku lat stosują żółte naczynia radzą, by była to kropla lub co najwyżej dwie.

 

– Chodzi o to, żeby płyn do naczyń zmiękczył wodę, by wpadające do naczynia owady zostały w środku. Jeśli nalejemy zbyt dużo płynu jego zapach może być zbyt odstręczający dla chowaczy i innych szkodników i będą naczynie omijać, a tego nie chcemy. Kropla płynu do naczyń wystarczy

 

–  mówi Michał Andrzejewski, rolnik z Wielkopolski.

Specjaliści radzą, aby żółte naczynia na plantacjach ustawić około 20 m w głąb, licząc od brzegu pola, zawsze na wysokości wierzchołków roślin. Jak to zrobić?

 

– Rośliny rosną, więc wysokość łanu się zmienia, dlatego warto zrobić tanie specjalne stojaki, na przykład z kątownika z nawierconymi otworami po bokach. Powinny być podobne do domowych kwietników i mieć możliwość podnoszenia platformy na której stoi żółta miska. Wtedy wraz ze wzrostem rzepaku naczynia będziemy podnosić do góry, a wskazania, które otrzymamy będą prawidłowe

 

 – dodaje dr Anna Tratwal.

O żółte naczynia warto dbać, bo potrzebne nam będą nie tylko wiosną, ale i jesienią, po wysianiu rzepaku. Kto więc uprawia rzepak regularnie, ten powinien zaopatrzyć się w kilka żółtych misek.

I choć na najbliższe dni zapowiadane jest ochłodzenie, warto, aby naczynia wystawić już teraz. Jak mówią pracownicy Instytutu Ochrony Roślin, w chłodniejsze dni szkodniki się schowają, ale w cieplejsze wyjdą na plantacje, trzeba więc monitorować, co w rzepaku się dzieje. Tym bardziej, że jak wskazują specjaliści, rzepak przezimował praktycznie bez wymarznięć, jest więc nadzieja na dobre plony.

 

Beata Kozlowska/fot swiatrolnika.info

swiatrolnika.info 2023