O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Pszenżyto ozime – wymagania glebowe i nawożenie

Pszenżyto ozime

Pszenżyto ozime to niełatwa w uprawie roślina. Charakteryzuje się znacznymi wymaganiami w kwestii zapotrzebowania na wodę, a wszelkie jej niedobory przejawiają się szybkim i widocznym spadkiem plonu. Także nadmiar wody niesie ze sobą zdecydowanie negatywne konsekwencje w postaci porastania ziarna oraz występowania chorób grzybowych.

Pszenżyto ozime – wymagania wodne i zimnotrwałość

Kiedy pszenżyto ozime króluje na naszych polach w latach o zmniejszonej ilości opadów, spodziewać należy się zdecydowanie obniżonych plonów. Dodatkowo widoczne może być to w przypadku wysiania rośliny na lżejszych glebach. Woda ma kluczowy wpływ nie tylko na to zboże, ale to ono wykazuje wzmożone reakcje na niewłaściwe ilości wody. Jest ono narażone na problemy szczególnie w okresie krzewienia i strzelania w źdźbło oraz kłoszenia.

Polskie warunki klimatyczne sprzyjają uprawie pszenżyta ozimego. Okazuje się, że to zboże dobrze zimuje w krajowych warunkach, choć – w zależności od odmiany – cechuje je zmienna zimnotrwałość. Pszenżyto lubi względnie stałe warunki pogodowe. Nie powinno się przeznaczać gleb wysokiej klasy na pod siew pszenżyta ozimego – eksperci twierdzą, że znacznie bardziej pożądane jest przeznaczenie pola pod uprawę pszenicy. Naturalnie jednak o sukcesie rolnika decydować będą – poza odrobiną szczęścia – także właściwie prowadzone zabiegi takie jak nawożenie, którego pszenżyto ozime potrzebuje. pszenzyto ozime 2

Pszenżyto ozime – na jakich glebach je uprawiać?

Okazuje się, że pszenżyto ozime ma podobne wymagania glebowe do jęczmienia czy pszenicy. Naturalnie bardziej wymagająca rośliną jest choćby żyto. Im niższa klasa ziemi, tym większą uwagę zwrócić należy na dobór odmiany. W takiej sytuacji z całą pewnością przydatny okaże się szereg porad COBORU. Wysianie zboża na słabszej glebie to także konieczność niezwykle skrupulatnego zaplanowania zabiegów agrotechnicznych. Gleba pod pszenżyto ozime powinna charakteryzować się wysoka zawartością próchnicy i średnią zasobnością przyswajalnych form potasu, magnezu i potasu.

Czytaj także: Szparagi i ich niezwykle liczne prozdrowotne właściwości

Jak nawozić pszenżyto ozime?

Metody nawożenia pszenżyta zależą od gleby, na której prowadzona jest uprawa. Jeśli gleba charakteryzuje się niską zawartością magnezu, powinno się stosować wapno magnezowe oraz nieznaczne ilości dolomitu. Ważne jest także, aby w przypadku gleb o kwaśnej charakterystyce pamiętać o węglanowym lub tlenkowym wapnie stosowanym na ścierń.

Nawozy kompleksowe powinny być podawane pod orkę lub uprawki przesiewne w okresie do dwóch tygodniu przez dokonaniem zasiewu. Fosfor i potas sprawdzają się najlepiej, gdy wymieszane zostaną z około 20 cm wierzchniej warstwy gleby.

swiatrolnika.info 2023