O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Pędzimy tulipany

Pędzimy tulipany

Dlaczego tulipany mają nieraz zbyt krótkie pędy, które się łatwo łamią, wiotkie liście; co odpowiada za „papierowatość” kwiatów dowiedział się swiatrolnika.info w czasie IX Wystawy Tulipanów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Dlaczego tulipany mają nieraz zbyt krótkie pędy, które się łatwo łamią, wiotkie liście; co odpowiada za „papierowatość” kwiatów dowiedział się swiatrolnika.info w czasie IX Wystawy Tulipanów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

O nowoczesnych metodach pędzenia tulipanów na kwiat cięty opowiadała prof. Jadwiga Treder.

 

Największym producentem cebul tulipanów pozostaje ciągle Holandia, która ma 89% światowej produkcji, takie kraje jak Japonia, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia czy Polska pozostają za nią daleko w tyle. W Polsce produkuje się około 1,6 % tulipanów. Najpopularniejszą odmianą tulipanów na świecie jest ciągle uroczy, żółty Strong Gold.

Trzeba pamiętać, że do prawidłowego rozwoju i wytworzenia kwiatu tulipan wymaga okresu chłodu. Odpowiednia długość okresu niskiej temperatury warunkuje osiągnięcie pędów określonej długości i piękne kwiaty. Cebule sadzone jesienią do gruntu przechodzą chłodzenie w sposób naturalny. Natomiast „pędzenie” to metoda, która umożliwia uzyskanie kwitnienia we wcześniejszym terminie poprzez przyspieszone chłodzenie cebul w warunkach sztucznych w chłodniach na „sucho” bądź na „mokro”. Najwcześniejsze kwitnienie wtedy możliwe jest już w grudniu.

Pędzenie tulipanów stało się prężną gałęzią produkcji ogrodniczej. To idealne kwiaty na okres zimowo-wiosenny: mają niskie wymagania termiczne, krótki okres uprawy, a duży asortyment odmian sprawia, że są bardzo atrakcyjne dla kupujących. Pierwsze tulipany w Polsce kupuje się już w styczniu na Dzień Babci i Dziadka, potem w lutym nieśmiało ofiarowują je sobie zakochani, a żniwo tulipanowe ogrodnicy mają 8 marca (tulipany wyparły tego dnia goździki!), a potem już ozdabiamy tulipanami domy nieprzerwanie przez Święta Wielkanocne aż do czerwca.

Oczywiście historia tulipanów, które później kupujemy w sklepach, kwiaciarniach czy na straganach rozpoczyna się na plantacjach. Ich pędzenie obejmuje sadzenie cebul i ich ukorzenianie w chłodni, pędzenie tulipanów w szklarni oraz w tunelu, zbiór roślin, pęczkowanie kwiatów i ich przygotowanie do sprzedaży.

Warunkiem powodzenia podczas pędzenia tulipanów jest użycie odpowiednich cebul: powinny one być duże, zdrowe i odpowiednio przechłodzone.

 

– Trzeba mieć umiejętność prowadzenia selekcji, czyli usuwania chorych roślin, porażonych wirusami, nawet zanim one zakwitną, czyli wcześniej, gdy już widać objawy na liściach. Jest to najlepszy moment do prowadzenia selekcji negatywnej, czyli usuwania roślin porażonych, ponieważ później bardzo łatwo w kolejnych etapach produkcji wirusy są przenoszone przez owady i mamy problem z ich namnażaniem się. Gospodarstwo, które zajmuje się tylko reprodukcją, musi bardzo rygorystycznie przestrzegać właśnie tej selekcji. Robi się to w ten sposób, że jeżeli na plantacji są rośliny porażone wirusami, pojedynczo na tę roślinę aplikowany jest herbicyd i ona zamiera. Później maszynowo jak jest robiony zbiór, po prostu już nie ma tej cebuli i nie ma tej rośliny

 

– mówi prof. Jadwiga Treder.

Cebule można chłodzić dopiero po wytworzeniu się zawiązków słupka wewnątrz cebuli. Liście, a nawet częściowo kwiaty, formują się w cebulach tuż, przed i po zbiorze cebul z pola. W pełni ukształtowany zawiązek kwiatu to stadium „G”. Osiągnięcie tego stadium zależy od temperatur w danym sezonie uprawy. Nie ma możliwości podania daty, kiedy to stadium zostanie osiągnięte dla poszczególnych odmian w danym roku. By to sprawdzić cebule ogląda się po rozcięciu pod binokularem lub lupą. Do czasu osiągnięcia stadium „G” tulipany są przechowywane w temperaturze pośredniej. Optymalną jest 20 stopni C, indukuje ona rozwój korzeni i zapobiega „papierowatości” kwiatów. Powinna być utrzymana co najmniej jeden tydzień, maksymalnie do października. Od 15 października temperatura pośrednia powinna być obniżona do 17 stopni. Zasada ta dotyczy dużych cebul, w przypadku mniejszych- okres temperatur pośrednich trzeba przedłużyć o 1 do 3 tygodni.

Sama temperatura chłodzenia wynosi najwyżej 9 stopni. Czas chłodzenia zależy od terminu wstawiania cebul do szklarni oraz wymagań odmian i zwykle trwa od 9 do 20 tygodni.

Zbyt krótki okres chłodzenia lub zbyt wysokie temperatury podczas tego etapu powodują obniżenie jakości roślin. To właśnie te czynniki są odpowiedzialne za skrócenie pędów kwiatowych, uzyskanie większych kwiatów, wyższe ryzyko wystąpienia przełamywania się pędów i wiotkie liście.

 

– Bardzo ważna jest kontrola klimatu, żeby nie przegrzewać roślin i też utrzymywać odpowiednią wilgotność. Pomagają w tym systemy automatyczne do regulacji

 

– zaznaczyła prof. Treder

Cebule można chłodzić na „sucho” bądź na „mokro”. Na „sucho”chłodzeniu poddajemy cebule nieposadzone, nieukorzenione, szczególnie do pędzenia na wczesne terminy, do połowy września. Cebule ukorzeniają się wtedy nie dłużej niż 8 tygodni i nie krócej niż 2 tygodnie. Natomiast na „mokro” jest chłodzeniem cebul posadzonych do skrzynek, a muszą one w tych skrzynkach być co najmniej 6 tygodni (ukorzenienie).

Bardzo ważne dla pędzenia tulipanów jest podłoże. Musi ono być świeże, zdrowe, odkażone, koniecznie przepuszczalne. Najczęściej jest to torf z piaskiem (70:30), o odczynie 6-7. Podłoże musi odpowiednio stabilizować rośliny, konieczne jest przykrycie cebul piaskiem.

Piasek zapobiega przesychaniu podłoża, sprzyja wzrostowi korzeni i utrzymaniu wilgotności. Piasek powinien być gruboziarnisty i koniecznie płukany

Kwitnienie tulipanów można też opóźniać. Ukorzenione cebule poddaje się wtedy zamrożeniu po okresie chłodzenia i ukorzeniania. Tulipany te określane są jako lodowe „ice tulips”. Ich kwitnienie możliwe jest wtedy we wrześniu, październiku i listopadzie.

Trzeba mieć świadomość, że jakość pędzonych tulipanów zależy nie tylko od nawożenia podczas pędzenia, ale także od warunków uprawy w poprzednim sezonie.

W pędzeniu tulipanów stosuje się nowoczesne technologie. Wśród nich uprawę piętrową tulipanów, ich hydroponiczną uprawę (w wodzie w specjalnych tacach), ruchome stoły czy doświetlanie lampami LED.

 

Marzena Deresz po wysłuchaniu „Nowoczesne metody pędzenia tulipanów na kwiat cięty” prof. Jadwiga Treder, Instytut Ogrodnictwa

swiatrolnika.info 2023