O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nawożenie po przymrozkach – co powinien wiedzieć sadownik

Nawożenie po przymrozkach

Niskie temperatury i przymrozki powodują znaczne uszkodzenia drzew owocowych. Wówczas konieczne jest odpowiednie nawożenie po przymrozkach.

Kwiaty i pąki owocowe marzną w temperaturze około -1,5°C. Przymrozki spowodowane są napływem zimnego powietrza nad daną okolicę. Sadownicy, obserwując warunki pogodowe, mogą określić, czy one wystąpią. Zazwyczaj zwiastunem przymrozków są wzrost ciśnienia atmosferycznego, silne wiatry północne, zmniejszenie zachmurzenia oraz zamglenia i poprawa widoczności powietrza. Sadownik może w pewien sposób przygotować się na przymrozki. Na przykład w przypadku truskawek można zastosować włókninę, im bardziej wydajna tkanina, tym niższe przewodnictwo cieplne materiału. Jednak w sadach nawadnianie zraszaczowe może być stosowane na wiele różnych sposobów. Tą metodą pozytywny efekt można osiągnąć nawet przy -5°C.

Nawożenie po przymrozkach w sadzie

Konieczne jest również nawożenie po przymrozkach i opryskiwanie roślin po uszkodzeniach mrozowych dużą ilością 0,5% wodnego roztworu mocznika (gdy roczny przyrost osiąga długość powyżej 15 cm), z uwzględnieniem dodawania wieloskładnikowego nawozu dolistnego, np. Mikrovit 2 lub 3 oraz Tytanit (aktywator procesów biochemicznych w roślinach i młodych owocach). W dalszym ciągu prowadzimy dokarmianie sadu czy plantacji tak jak w uprawach, gdzie nie wystąpiły przymrozki.

W okresie kwitnienia ważne jest stosowanie boru w 2-3 powtórzeniach, na przykład Bormax, Borvit lub Bortrac. Potem po 4-6 tygodniach od zakończenia kwitnienia stosujemy np. Wapnovit lub Calcium Plonochron lub Stopit lub Calcium Chronplon, dostarczając wapń dla owoców i roślin. Nie tylko w sadach, gdzie wystąpił przymrozki, ale we wszystkich drzewach owocowych zalecane jest również stosowanie Alkalinu potasowego z krzemem i borem bądź Alkalinu potasowego z krzemem lub Plonochronu zasadowego i potasowego bądź Chrońplonu K z C0 2. Związek ten nie tylko dostarcza roślinom potasu pierwiastkowego, ale jest regulatorem równowagi wodnej w roślinach i owocach.

Dokarmianie po zebraniu owoców

Dodatkowo wysokie pH nawozu ogranicza rozwój Nawozenie po przymrozkach patogenów na drzewach owocowych (są to nawozy dolistne typu „u”, które hamują wzrost patogenów). Zaleca się wówczas stosowanie nawozu fosforowego, np. Alkaliny PK lub Chrońplon KP oraz fosforu, np. fosforu Fostar lub Plonochron, bądź Fos-Calvit lub Seniphos, a także wapnia, aby znacząco poprawić dostępność i jakość owoców handlowych.

Należy też pamiętać o stosowaniu magnezu, który jest częścią zielonej łodygi roślin, wykorzystując np. Mikrokomplex lub Plonochron magnezowy, a względnie Siarczan magnezu jednowodny lub Hydromag. Nie należy również zapominać o dokarmianiu drzew owocowych po zebraniu owoców, gdyż w tym czasie należy również dokarmiać pąki kwiatowe, które powstają po owocowaniu odmiany wczesnej lub podczas dojrzewania odmiany późnej.

Czytaj też: Przymrozki odeszły? Zadbaj o lepsze zawiązywanie i jakość owoców

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023