O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Monika Faber

Nawadnianie roślin sadowniczych jest opłacalne

Nawadnianie roślin sadowniczych

Nawadnianie roślin sadowniczych ma największą efektywność spośród wszystkich roślin uprawnych. Oceniając celowość wprowadzenia nawodnienia nie należy koncentrować się wyłącznie na wskaźniku procentowego wzrostu plonu, lecz na wartości przyrostu produkcji.

Na tę ostatnią oprócz nawodnienia duży wpływ mają towarzyszące zabiegi agrotechniczne.

Nawadnianie roślin sadowniczych – jak je odpowiednio przeprowadzić?

Nawadnianie roślin sadowniczych, które jest prawidłowo prowadzone poprawia plonowanie w sadach nie tylko w latach występowania suszy, ale także w latach większej ilości opadów. Utrzymanie optymalnej wilgotności gleby przy nawadnianiu drzew owocowych zależy od przebiegu pogody, wieku drzew, ich kondycji oraz poziomu plonowania. Nie powinno się nawadniać drzew przy zbyt intensywnym wzroście pędów wegetatywnych, gdyż mogą nadmiernie się wydłużać, co opóźni zawiązywanie na nich pąków kwiatowych. W przypadku niedoboru wody w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kształtowania się organów generatywnych, powstaje duża ilość bezpłodnych kwiatów i źle wykształconych owoców.

Krótkotrwały stres wodny może wpływać na zwiększoną inicjację pąków kwiatowych. Najsilniejszy negatywny wpływ niedoboru wody w glebie występuje u młodych drzew po posadzeniu, u których zakłócona jest proporcja pomiędzy systemem korzeniowym a częścią nadziemną. Nawadnianie nowo założonego sadu wpływa na lepsze przyjęcie się drzewek i ich wzrost w pierwszym roku oraz na wzrost i plonowanie drzew w następnych latach uprawy. Optymalny wzrost i plonowanie jabłoni gwarantują opady roczne ok. 650–750 mm, przy czym decydujący wpływ ma ich rozkład w okresie wegetacyjnym. Bardziej odporne na suszę są jabłonie szczepione na podkładach silnie rosnących, gdyż głębiej się korzenią.

Jaka jest optymalna dawka przy nawadnianiu?

Nawadnianie roślin sadowniczych, jego częstotliwość i Nawadnianie roślin sadowniczych optymalna dawka wody zależą od głębokości korzenienia się podkładek stosowanych dla drzew owocowych oraz pojemności wodnej gleby. Jednorazowa dawka nawadniania powinna być tak duża, aby uzupełniała zawartość wody w strefie zalegania głównej masy korzeni. Biorąc pod uwagę fakt że instalacja nawodnieniowa jest droga i właściciel sadu ekologicznego niekoniecznie będzie mógł ją zakupić, dlatego też warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór podkładki, dla uprawianych odmian, aby uniknąć skutków deficytu wody w glebie.

Dodajmy, że w przypadku jabłoni nawadnianie jest konieczne gdyż, jabłonie mają stosunkowo wysokie potrzeby wodne, a ich maksimum przypada na okres od czerwca do sierpnia. Maksimum potrzeb wodnych nie jest równoznaczne z okresami krytycznymi dla wzrostu i plonowania drzew. Susza w maju i czerwcu ma istotny wpływ na ograniczenie wzrostu drzew i wielkość opadu czerwcowego, a susza w okresie sierpień – wrzesień ogranicza przede wszystkim wzrost owoców. 

Czytaj też: Gleba kwaśna nie dla wszystkich roślin. Co należy na niej sadzić?

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023