Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Kamila Ciężka 04-12-2021 22:02:27

Maliny – najlepsze stanowisko pod uprawę owoców

maliny

Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem produkcji maliny w Unii Europejskiej oraz trzecie (po Rosji i Stanach Zjednoczonych) na świecie.

Udział Polski w 2017 r. w unijnej produkcji wyniósł 53%. Najczęściej uprawianymi odmianami wyhodowanymi przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach są: „Polana”, „Polka”, „Beskid” oraz „Benefis”. Plantacja nie powinna być zakładana w pobliżu sadów, które są intensywnie chronione chemicznie ze względu na niebezpieczeństwo znoszenia cieczy roboczej. Ponadto, aby uniknąć zanieczyszczenia plantacji warto posadzić linię drzew lub wysoki żywopłot od strony zachodniej i północno-zachodniej.

Maliny – jak zacząć uprawę?

Powierzchnia uprawy malin w latach 2014-2017 zajmowała od 14 do 30 tys. ha. Kiedy w Polsce lata były urodzajne, produkcja tych owoców kształtowała się na poziomie ponad 120 tys. ton. Produkowane w Polsce maliny eksportuje się głównie do krajów Unii Europejskiej. Największymi odbiorcami są Niemcy, Holandia i Austria. Duży popyt na te owoce widać również w krajowym sektorze przetwórstwa owocowo-warzywnego. W latach 2009-2017 eksport mrożonych owoców malin wynosił 39-64 tys. ton. Produkowane w Polsce mrożone maliny eksportowane są przede wszystkim do krajów europejskich m.in. Niemiec i Belgii. Poza UE trafiają one na Białoruś, do Norwegii i Szwajcarii.

Nic w tym dziwnego, bowiem maliny to prawdziwa witaminowa petarda. Owoce zawierają witaminy z grupy B tj. witamina B1, B2, B6, C i E, a także minerały: magnezu, żelaza, potas i wapń. Ich skład obfituje również w związki organiczne – kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, a także pektyny czy antocyjany.

Aby rozpocząć towarową uprawę malin należy najpierw zadać sobie kilka ważnych pytań. Przede wszystkim: – jakim stanowiskiem się dysponuje? – w jaki sposób będą uprawiane maliny – konwencjonalny czy ekologiczny? – jakie będzie przeznaczenie owoców? Czy na rynek świeży czy do przetwórstwa? – czy uprawa będzie prowadzona w gruncie czy pod osłonami? – czy dysponuję wystarczającymi zasobami ludzkimi (lub automatyką) do zbioru owoców?

Wybór stanowiska pod maliny

Stanowisko powinno być równinne maliny lub o łagodnym zboczu. Ważne jest, aby można było wykonać na nich zabieg uprawowy za pomocą maszyn i urządzeń. Malina rośnie właściewie na glebach żyznych (preferowana III i IV klasa bonitacyjna), wilgotnych, zasobnych w próchnicę. Nieodpowiednie są gleby ubogie w wodę lub nadmiernie wilgotne oraz gleby ciężkie ze względu na płytkie ukorzenianie się krzewów malin. Poziom wód gruntowych powinien znajdować się na 70-90 cm. Konieczne jest zainstalowanie systemu nawadniającego jeśli zakłada się plantację na glebach lekkich i piaszczystych Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, pH 6,0-6,5.

Rok przed założeniem plantacji wskazana jest uprawa roślin na nawóz zielony. Najlepsze są mieszanki roślin strączkowych np. łubinu, peluszki, wyki, bobu z dodatkiem facelii, słonecznika i kukurydzy. Są one wartościowe, ponieważ tworzą dużo masy zielonej. Powinny one zostać przyorane gdy bedą w pełni kwitnienia. Taki zabieg wykonuje się, aby oczyścić glebę z chwastów, poprawić strukturę gleby i dostarczyć glebie próchnicy. Wartościowym nawozem jest, także gorczyca,która w porę przyorana ogranicza występowanie szkodliwych nicieni i działa odstraszająco na myszy i nornice. Niewskazane jest, aby sadzić maliny po wieloletnich roślinach bobowatych, truskawkach, pomidorach lub ziemniakach, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo porażenia korzeni werticiliozą. Przed założeniem plantacji warto również zastosować dużą dawkę obornika (40-50 t/ha). Uprawa aksamitki ogranicza występowanie niektórych gatunków nicieni w glebie. Wiosną wysiewa się 5-10 kg nasion/ha, jesienią rozdrabnia i przyoruje. Z kolei, aby ograniczyć występowanie pędraków w glebie należy postąpić tak samo, ale zastępując aksamitkę gryką.

Plantacja nie powinna być zakładana w pobliżu sadów, które są intensywnie chronione chemicznie ze względu na niebezpieczeństwo znoszenia cieczy roboczej. Ponadto, aby uniknąć zanieczyszczenia plantacji warto posadzić linię drzew lub wysoki żywopłot od strony zachodniej i północno-zachodniej.

Okoliczne zadrzewienia i zakrzaczenia będą też ostoją dla owadów pożytecznych (głównie trzmieli) i ptaków. Maliny mogą być też uprawiane w tunelach foliowych wysokich. W tym przypadku owoce odznaczają się wyższą jakością niż te produkowane w polu. Są mniej podatne na gnicie owoców i uszkodzenia mechaniczne. Taka uprawa jest też zabezpieczona przed groźnymi czynnikami atmosferycznymi, wiatrem i gradem. Charakteryzuje się również lepszą jakością pozbiorczą.

Czytaj też: Maliny wyjątkowo drogie. Skąd takie ceny?

wmodr.pl/fot.pixabay

Opublikował:
Kamila Ciężka
Author: Kamila Ciężka
O Autorze
Mieszkanka malowniczej Lubelszczyzny. Studentka prawa, członkini Koła Naukowego o Ochronie Środowiska, miłośniczka zwierząt i kwiatów, wolontariuszka w domu tymczasowym dla małych zwierząt. W wolnych chwilach podróżuje i chodzi po górach.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Emilia Gromczak 25-01-2022 23:01:19

Odmiany klubowe w USA. Do najpopularniejszych należy Envy

Najpopularniejsze odmiany klubowe w Stanach Zjednoczonych  to m.in. Envy™, Ambrosia Gold, Kanzi. Envy™ wspięła się na 7 pozycję w klasyfikacji generalnej dla wszystkich odmian.

Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży klubowych odmian w USA zajmuje Envy™. Odmiana ta znalazła się na 7 pozycji w klasyfikacji generalnej. Jest najszerzej dystrybowana w całych Stanach Zjednoczonych (51%). Duży wpływ na jej popularność ma strategiczny marketingi przyciągające kampanie reklamowe, które są prowadzone we współpracy z Hallmark. 

Envy™ podbija rynek jabłek

Odmiany klubowe są dzisiaj coraz bardziej pożądane przez konsumentów.  Ich udział w rynku rośnie dynamicznie, przez co stają się "trendy". Odmiany te wyróżniają się na półce wśródodmiany klubowe USA standardowych jabłek. Są określane, jako owoce z wyższej półki. W Stanach Zjednoczonych króluje odmiana Envy™, która jest najszerzej dystrybuowaną klubową odmianą ( 51,1% ) w tym kraju. Envy™ zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o sprzedaż klubowych odmian w USA oraz 7 pozycję w klasyfikacji generalnej wszystkich odmian. Główny wpływ na jej popularność mają liczne, prowadzone z wielkim rozmachem, kampanie marketingowe. Kampanie są prowadzone we współpracy z Hallmark. Przemyślany marketing daje swoje efektywny. Sprzedaż tej odmiany w ubiegłym roku wzrosła o 21%. 

Inne odmiany klubowe w USA

Inne odmiany klubowe, z których USA mogą być dumne to również Ambrosia Gold, Cosmic Crisp®, Kanzi® i Kiku®. Ambrosia Gold jest chętnie wybierana przez Amerykanów m.in. poprzez swój miodowy smak. Zajmuje 9 pozycję w ogólnej sprzedaży wszystkich jabłek w USA, a 2 pozycję wśród odmian klubowych. Tuż za Envy™ i Ambrosią uplasowała się odmiana Cosmic Crisp®. Istnieje na rynku od 2019 r. i już zajmuje 11 pozycję w ogólnej sprzedaży wszystkich jabłek.

Ciekawe odmiany klubowe to również Kanzi® i Kiku®. Kanzi odkryto w Belgii. Obecnie są uprawiane przez CMI Orchards w Stanie Waszyngton. Jeśli chodzi o Kiku, to mimo wzrostu ceny jej popularność nie spadła. Zajmuje 9 miejsce w klasyfikacji wszystkich markowych jabłek.

Czytaj także: Polskie jabłka klubowe – pierwsze już pojawiły się na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 25-01-2022 01:01:17

Pułapki feromonowe – jaki produkt wybrać do swojego ogrodu lub pola

Pułapki feromonowe stosowane są do odławiania fitofagów owadzich w celach diagnostycznych i kontroli liczebności populacji.

Takie odławianie jest stosowane dla ustalenia, jakie gatunki fitofagów i w jakiej liczebności występują na danym obszarze oraz stwierdzenia, w jakim okresie gradacji znajduje się określony gatunek. W pułapkach feromonowych wykorzystuje się syntetyczne związki odpowiadające zapachowi substancji hormonalnych – feromonów, wydzielanych przez samice owadów, na które mogą reagować tylko samce tego samego gatunku. Szkodniki to bolączka większości rolników, Odpowiednia profilaktyka zwiększa szansę uprawy na bycie wolną od tego problemu. Ważną czynnością jest również starannie przeprowadzona lustracja, która pozwala zlokalizować pierwsze objawy żerowania szkodników.

Pułapki feromonowe mają różną budowę

Pułapki feromonowe mogą mieć różną budowę. Pułapka DELTA wabi owady poprzez umieszczony w niej dyfuzor feromonów płciowych. Dozownik umieszczony jest na zdejmowanej podłodze, pokrytej niewysychającym klejem, do którego przyklejane są okazy jednego gatunku. Pułapki umieszczane są na różnego rodzaju podporach w losowo wybranych punktach na wysokości drzewa. Monitorowanie pułapek feromonowych powinno odbywać się regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, o tej samej porze dnia.

Pułapkę FUNNEL obsługujemy jak samołówkę świetlną. Wybieramy i liczymy zwabione osobniki. Statyw pułapki powinien umożliwiać podnoszenie jej do góry, w miarę wzrostu rośliny. Przykładem zastosowania takich pułapek jest chwytanie owadów, takich jak omacnica prosowianka, stonka kukurydziana, rolnica.

Aspirator Johnsona pomaga w kontroli populacji mszyc

Z kolei Aspirator Johnsona składa się z metalowej Pulapki feromonowe 02lub plastikowej rury osadzonej w zamkniętej kabinie z drzwiami. Oba elementy muszą mieć 12,2 m wysokości. W górnej części tuba zakończona jest siatką, zapobiegającą przedostawaniu się ptaków do rury. W dolnej części tuby, wewnątrz kabiny znajduje się siatka z bardzo drobnego oczka oraz pojemnik na wodę do łapania owadów. Wewnątrz kabiny znajduje się wentylator wyciągowy, który wydmuchuje powietrze kominem na zewnątrz, a jednocześnie przez kanał jest zasysane powietrze wraz z aeroplanktonem.

Pojemniki należy opróżniać raz dziennie i analizować pod kątem złowionych mszyc i ich liczebności. Aspirator Johnsona służy głównie do kontroli lotu mszyc, np. mszycy czeremchowo-zbożowej, mszycy zbożowej. Zakładając, że urządzenie dokładnie określa migrację mszyc na polu w promieniu około 80 km, istotna staje się idea stworzenia sieci Aspiratorów, obejmującej coraz większy obszar. Ma to bardzo ważne implikacje zwłaszcza dla wczesnej sygnalizacji mszyc, które przenoszą wirusy chorobotwórcze na różne rośliny uprawne.

Czytaj też: Rolnica zbożówka żeruje w uprawach. Monitoring to podstawa!

cdr.gov.pl/fot.wikimedia,Slaunger, Mehdi


Autor: Emilia Gromczak 24-01-2022 12:00:00

Rynek jabłek – w obliczu kryzysu potrzebne są natychmiastowe działania

W minionym tygodniu w Błędowie odbyło się zebranie członków Zarządu Związku Sadowników RP. Jak wynika z wniosków, rynek jabłek jest w poważnym kryzysie. 

W trakcie zebrania członków Zarządu Związku Sadowników RP wynikło wiele poważnych kwestii. Prezes ZSRP zwrócił uwagę, że polski rynek zmaga się obecnie z kryzysem. Potrzebne jest podjęcie radykalnych kroków, aby go pokonać. Przede wszystkim należy zwrócić się w stronę konsumenta, ponieważ dzisiaj to od niego wszystko zaczyna się w całym łańcuchu sprzedaży. 

Rynek jabłek zmaga się z kryzysem 

Wnioski z zebrania Zarządu Związku Sadowników RP są niestety przykre, ale prawdziwe. Polski rynek jabłek jest w trakcie kryzysu, a  gospodarstw może za chwilę wypaść z rynku. Na zebraniu rozmawiano również o sposobach na pokonanie obecnej trudnej sytuacji.rynek jabłek kryzys

,,Koszty będą rosły, jeżeli nadal będziemy uzyskiwać taką samą cenę, to powiększy się grono tych, którzy z tej branży wypadną. Niestety ze względu na brak rynków zbytu szans na podniesienie tej ceny nie ma" – mówił Prezes ZSPR Mirosław Maliszewski.

Rozwiązaniem są odmiany klubowe

Aby pokonać kryzys, polski rynek jabłek musi stać się zorientowany szczególnie na konsumenta, ponieważ dzisiaj to on decyduje, co chce kupić. Dodatkowo klienci aktualnie stawiają na innowacyjne i dobrze prezentujące się produkty. Lekiem na trudną sytuację sadowników są odmiany klubowe. To właśnie one wyznaczają trendy i są sprzedawane za najlepsze ceny. 

"Musimy przestawić swoją produkcję tak, żeby  móc ją ulokować na tych rynkach, które mogą i chcą więcej zapłacić, na tych rynkach świata gdzie można uzyskać największą cenę" – podkreślił prezes Maliszewski.

Sławomir Łuczak z oddziału terenowego Związku Sadowników w Górze Kalwarii zwrócił uwagę, że trendy kreują dzisiaj konsumenci, ale i również markety. Sadownicy muszą się obudzić i zbudować swoje marki. W przeciwnym wypadku z rynku mogą zepchnąć ich markety. Rynek jabłek jest w poważnych tarapatach i jego los jest w rękach sadowników. 

Czytaj także: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.