O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Mączlik warzywny w kapuście – sposoby na skuteczne zwalczanie

Mączlik warzywny

Mączlik warzywny to nowy szkodnik, który atakuje plantacje kapusty. Choć nowy, to jest bardzo inwazyjny i trudny do zwalczania.

Mączlik pojawił się niespełna dwa sezony temu na plantacjach kapustowatych. Należy do pluskwiaków równoskrzydłych i bliżej jest mu do mszyc. Podobnie jak one posiada aparat gębowy kłująco – ssący, co w znacznym stopniu determinuje układowy charakter stosowanych do ich zwalczania insektycydów. Optymalna temperatura do rozwoju larw mączlika wynosi około 30°C.

Szkodnik na plantacjach kapusty 

Mączlik warzywny pojawia się głównie w kapuście. Przypomina białą muszkę, ale jednak bliżej jest mu do mszyc. Podobnie jak one posiada aparat gębowy kłująco – ssący, co w znacznym stopniu determinuje układowy charakter stosowanych do ich zwalczania insektycydów. Larwy rozwijają się przy temp. 30°C. Na szybki rozwój kolejnych pokoleń tego szkodnika wpływają głównie łagodne zimy i bezdeszczowe lata. Pierwsze pokolenie mączlika rozwija się na roślinach wiosna w miejscu zimowania. Z kolei dorosłe osobniki przelatują na uprawy warzyw kapustnych, gdzie rozwija się kolejne pokolenie. W chłodny klimacie mączlik rozwija 2 do 3 pokoleń, a w gorącym do 6.mączlik warzywny plantacje kapusty

Ze stadium rozwojowych mączlika najsilniej spadziuje puparium ostatnie stadium rozwojowe praktycznie odporne na większość stosowanych insektycydów. Przy masowym wystąpieniu mączlik warzywny doprowadza rośliny do więdnięcia. 

Mączlik warzywny – zwalczanie

Zwalczania tego szkodnika jest bardzo trudne. Mączlik warzywny to trudny przeciwnik. Zaleca się, aby najpierw należy określić moment pojawienia się pierwszych osobników na plantacji. Posłużyć temu mogą rozwieszone żółte tablice lepowe i przeglądanie liści. Jeśli nie będzie złożonych jaj wystarczy użyć środki kontaktowe. Jeżeli jednak jaja się pojawią, to należy rozpocząć stosowanie środków o charakterze układowym. Preparaty układowe najlepiej stosować po wykryciu jaj, w terminie około 6 dni czyli tuż przed wylęgiem najmłodszych larw. Krążące wraz z sokami środki układowe utrzymują swoją skuteczność do 10 dni. Pamiętajmy o tym, że jeśli użyjemy preparatów o działaniu powierzchniowym, to ważne jest również pokrycie dolnej strony liścia tam, gdzie rozwija się mączlik warzywny. 

Czytaj także: Kapusta – skuteczna ochrona poprawia jakość tego warzywa

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023