O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2021

Autor: Tomasz Racki

GUS: Produkcja nawozów azotowych we wrześniu wzrosła

Produkcja nawozów azotowych

Produkcja nawozów azotowych we wrześniu wzrosła o 3,2 proc. rod do roku i wyniosła 164 tys. ton – podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja ta spadła o 5,5 procent.

Produkcja nawozów we wrześniu

W okresie styczeń-wrzesień produkcja tych nawozów wzrosła o 0,9 proc. do 1.548 tys. ton.produkcja nawozow azotowych wrzesien 2

Produkcja nawozów fosforowych we wrześniu spadła rdr o 2,9 proc. i wyniosła 36,0 tys. ton. Miesiąc do miesiąca produkcja ta spadła o 26,9 proc.

W okresie styczeń-wrzesień produkcja tych nawozów wzrosła o 5,5 proc. do 347 tys. ton.

Przyczyny wysokich cen nawozów

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z silnym wzrostem cen nawozów mineralnych, który ma charakter globalny. Indeks światowych cen nawozów publikowany przez Bank Światowy zwiększył się w okresie styczeń-wrzesień br. o ponad 56 proc. Co więcej, początek października przyniósł silne przyspieszenie wzrostu cen nawozów.

Analitycy zwracają uwagę, że główną przyczyną rosnących cen nawozów jest obserwowany ostatnio silny wzrost cen gazu ziemnego, który doprowadził do interwencji także polskich władz. Produkcja nawozów azotowych jest oparta na procesie Habera-Boscha, który polega na łączeniu azotu z wodorem w wyniku czego powstaje amoniak. Podczas gdy źródłem azotu jest powietrze, to źródłem wodoru jak i energii potrzebnej do wyprodukowania amoniaku jest gaz ziemny. W konsekwencji gaz ziemny stanowi od 60 do 80 proc. kosztów produkcji nawozów azotowych, co wyjaśnia obserwowany w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost ich cen.

Ale także na rynku pozostałych nawozów mineralnych sytuacja popytowo-podażowa pozostaje napięta, co w znacznym stopniu wynika z czynników politycznych. Ceny nawozów potasowych pozostają pod wpływem sankcji nałożonych w 2021 r. przez Unię Europejską oraz USA na Białoruś, która jest jednym z największych producentów tych nawozów.

Czytaj także: Nawozy azotowe – pamiętaj o dyrektywach w sprawie ich stosowania

PAP/FB/newseria/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023