O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Funkcje miedzi w roślinach. Potrzebna do kłoszenia się i kwitnienia

Funkcje miedzi w roślinach

Miedź ma ogólnobiologiczne znaczenie. Możemy wymienić takie funkcje miedzi w roślinach, jak poprawa właściwości przechowalniczych czy też jakości plonów. 

Miedź jest potrzebna roślinom przede wszystkim do okresu kłoszenia się i kwitnienia. Ponadto jest pierwiastkiem, który wpływa na rozwój i budowę tkanek, bierze udział w przemianach azotowych, syntezie białek i witaminy C. W przypadku jej niedoborów może dojść do tego, że na liściach roślin występują zazwyczaj białe plamy, a ogólny wzrost roślin staje się niezadawalający. 

Miedź wpływa na rozwój i budowę tkanek

Miedź jest pierwiastkiem, która wpływa na rozwój i budowę tkanek, bierze udział w przemianach azotowych, syntezie białek i witaminy C. Jeśli chodzi o gleby w Polsce, to zawartość miedzi w naszym kraju w glebach wynosi od 1 do 100 mg Cu w 1 kg gleby i jest z reguły tym niższa, im gleba jest lżejsza, a im gleba jest cięższa, tym z reguły jest zasobniejsza w ten mikroelement.

Funkcje miedzi w roślinachFunkcje miedzi w roślinach cebula

Nawożenie roślin miedzią podnosi jakość plonów przez wzrost zawartości chlorofilu, karotenu i witaminy C. Podstawowe funkcje miedzi w roślinach to m.in. poprawa właściwości przechowalniczych np. cebuli. Miedź sprawdza się również w sadzie. Pierwszy zabieg po zimie sadownicy wykonują substancjami zawierającymi miedź. Przyczynia się to do ochrony sadów. Pierwiastek ten jest potrzebny roślinom przede wszystkim głównie do okresu kłoszenia się i kwitnienia, przy dużym jej niedoborze rośliny się nie kłoszą i nie zawiązują nasion. Zastosowanie zaś miedzi po tym okresie niewiele już wpływa na plony zbóż.

Niedobór miedzi hamuje wzrost roślin

Przedstawiliśmy najważniejsze funkcje miedzi w roślinach. Co w przypadku jej niedoborów? Rośliny zbożowe w takich wypadkach mają słabo rozwinięte korzenie i często wydają nasiona pośledniego gatunku. Z kolei brak miedzi w warzywach np. u pomidorów powoduje niebiesko zielone zabarwienie liści, a owoce mają skłonności do pękania. U marchwi występuje odbarwienie, zwijanie i zasychanie brzegów liści oraz zaburzenia we wzroście i wybarwieniu korzeni. Niedobór miedzi uniemożliwia normalny rozwój roślin. A więc miedź nie tylko wpływa dodatnio na roślinę, ale jest niezbędnym składnikiem pokarmowym.

Czytaj także: Siarczan miedzi w pszenicy – jeden z najważniejszych mikroelementów gleby

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023