O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

W Danii powstaje największa farma wertykalna w Europie

Farma wertykalna

Duński start-up i firma technologiczna z Tajwanu twierdzą, że budują największą i najbardziej wydajną zadaszoną farmę w Europie. Przy pełnej wydajności farma wertykalna umożliwi plony do trzech ton dziennie. Produkcja ma się rozpocząć na początku 2021 roku.

Farma wertykalna – co to takiego?

Chcesz uprawiać rośliny bez gleby i słońca? Farma wertykalna to umożliwia. Dotyczy to uprawy roślin w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie zbiory odbywają się przez cały rok. Często ceny tej żywności są stosunkowo wysokie, ponieważ gospodarstwa zużywają dużo energii. Z reguły gospodarstwa wertykalne zlokalizowane są w środowisku miejskim i powinny tam zapewniać zaopatrzenie regionalne.

Nie tak dawno pisaliśmy o uprawach firmy "Growing Underground”pod ulicami Londynu. Jej przedstawiciele są świadomi, że ten rodzaj rolnictwa prawdopodobnie nie zastąpi konwencjonalego, ponieważ pomimo znacznej przewagi jest zwyczajnie za drogie. Mają jednak nadzieję, że pomoże w wykarmieniu świata.

Przykłady z USA pokazują, że wiele firm poniosło porażkę z powodu tych wysokich kosztów. Zdaniem sceptyków duże uzależnienie od kapitału inwestorskiego i bardzo drogie zaawansowane technologie (takie jak sterowane diody LED), a także wyzwania w zakresie efektywności energetycznej (wysokie koszty energii elektrycznej) i wpływu na środowisko niekoniecznie sprawiają, że farma wertykalna jest bezpiecznym wyborem.

Farmy wertykalne – pionowe szklarnie bardziej technologiczne i droższe

Farma wertykalna w Danii

Teraz tego rodzaju uprawa powstanie w pobliżu Kopenhagi. Farma wertykalna Na terenie przemysłowym, 20 km na zachód od stolicy Danii, ma zostać ukończona największa w Europie pionowa farma wertykalna o łącznej powierzchni 0,7 ha. Duński start-up i firma technologiczna z Tajwanu twierdzą, przy pełnej wydajności możliwe będą plony do trzech ton dziennie. Produkcja ma się rozpocząć na początku 2021 roku.

Farma wertykalna już powstaje. Pierwsza część farmy jest gotowa po sześciu miesiącach pracy, reszta powinna nastąpić do końca 2021 roku. Na 14 piętrach uprawianych jest 20 różnych rodzajów sałaty i ziół - w tym mięta, bazylia, rukola i młody szpinak. Odpowiednią technologię - w tym roboty, oprogramowanie i oświetlenie - dostarcza tajwańska specjalistyczna firma YesHealth Group.

Podczas gdy większe gospodarstwa tego typu z trudem trafiły do ​​Niemiec i Europy, Azja i Stany Zjednoczone są dalej na przedzie. Nordic Harvest nie jest jedyną europejską firmą, która chce rozwijać rolnictwo wertykalne. Start-up z siedzibą w Monachium zbudował również farmę w Kuwejcie o łącznej powierzchni 3400 metrów kwadratowych.

agrarheute.com/fot.fb

swiatrolnika.info 2023