O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Choroby ziemniaka. Te są najgroźniejsze i powodują duże straty!

Choroby ziemniaka. Te są najgroźniejsze!

Choroby ziemniaka zagrażają uprawom. Wśród najgroźniejszych chorób atakujących rośliny ziemniaka w okresie wegetacji wyróżnić możemy alternarioze i zaraze. Straty powodowane przez pierwszą z nich wynoszą 20 - 30%, a lokalnie - 45%, natomiast zaraza ziemniaka powoduje straty rzędu 22 do 57%. Na plantacjach niechronionych są jeszcze wyższe i stanowią 70%. Jak je rozpoznać? 

Najgroźniejsze choroby ziemniaka 

Najgroźniejsze choroby ziemniaka to alternarioza oraz zaraza. Alternarioza występuje w dwóch formach, jako brunatna plamistość liści oraz jako sucha plamistość liści. Ujawnia się już w połowie czerwca i nachoroby_ziemniaka_skutki.jpg początku lipca na dolnych liściach ziemniaka w postaci drobnych nekrotycznych plam z czasem powiększających się. Przy dużym nasileniu choroby następuje zamieranie liści. Cechą charakterystyczną plam są koncentryczne kręgi na powierzchni, przypominające wyglądem słoje na przekroju ściętego drzewa. Jej objawy obserwuje się także na bulwach ziemniaka, gdzie pojawiają się różnej wielkości, nieregularne brązowo-czarne plamki, które są zwykle lekko wgłębione. 

Druga najgroźniejsza choroba to zaraza ziemniaka, która jest chorobą grzybową, porażającą ziemniaki w okresie wegetacji, a także rozwijającą się na przechowywanych bulwach. Pierwsze objawy zarazy to niewielkie nieregularne, jasnozielone plamki na dolnych najniżej położonych liściach, gdzie panuje większa wilgotność. W sprzyjających warunkach, infekcja liści postępuje szybko, a plamy powiększają się przybierając barwę brunatno-brązową. Na brzegach plam na dolnej stronie liścia, występuje biały nalot zarodników grzyba. Zaraza ziemniaka powoduje głównie zniszczenie blaszek liściowych i łodyg. Określa się, że dobowy ubytek liści wynosi 10%. Tak więc przy dużej presji choroby, w ciągu tygodnia wegetacji plantacja traci ponad połowę aparatu asymilacyjnego.

Te choroby ziemniaka mogą przyczynić się do ogromnych strat. Co sprzyja ich rozwojowi? 

Pilne! Susza w Polsce! Klimatyczny Bilans Wodny nie pozostawia złudzeń

Rozwój alternariozy i zarazy 

Powyższe choroby ziemniaka rozwijają się przez przedłużające się okresy opadów deszczu i podwyższoną wilgotność powietrza. Pierwszy zabieg opryskiwania powinien być wykonanyna plantacjach odmian bardzo wczesnych i wczesnych w okresie zwierania się roślin w rzędach, na plantacjach odmian średnio późnych i późnych, wówczas, gdy na plantacjach odmian wczesnych w danym rejonie występują pierwsze objawy choroby.

sodr.pl/fot/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023