O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-05-2020

Autor: Jacek Podgórski

Alternatywa dla papierosów mentolowych istnieje! Szara strefa powiększy się przez zakaz?

Alternatywa dla papierosów mentolowych

Alternatywa dla papierosów mentolowych istnieje. Jest nią system podgrzewania tytoniu, w którym wciąż można wykorzystywać smak i aromat mentolu. Nowe rozwiązanie jest także mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne papierosy.

Alternatywa dla papierosów mentolowych, a nowy zakaz

20 maja tego roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych – także tych posiadających kapsułkę smakową. Nowe prawo wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy i stanowi kolejne obostrzenie nakładane przez Wspólnotę na silny w Polsce rynek produktów tytoniowych. Niestety sektor nie jest wolny także od szkodliwych ruchów ze strony organów administracji państwowej, które zmieniły ustalenia dotyczące akcyzy względem wyrobów tytoniowych. Alternatywa dla papierosów mentolowych jednak istnieje. Są nią podgrzewacze tytoniu, które – zgodnie z prawem – wciąż będą mogły posiadać smak i aromat mentolu.

Czytaj także: Prezes UOKiK wyjaśnia – tucz nakładczy powinien być korzystny dla obu stron

Alternatywa dla papierosów mentolowych, a zakaz informacyjny. To może zaszkodzić polskim plantatorom

Alternatywa dla papierosów mentolowych to coś, o czym konsumenci mogą się nigdy nie dowiedzieć. Dzieje się tak z powodu blokady informacyjnej, która dotyczyAlternatywa dla papierosow mentolowych nowatorskich wyrobów tytoniowych. Są one opodatkowane i mogą zasilać budżet państwa. Co ważne, mimo że ich głównym komponentem jest prawdziwy tytoń, cechują się obniżoną szkodliwością dla zdrowia. W przyszłości istnieje realna szansa, aby głównymi dostarczycielami tytoniu do tych wyrobów byli polscy plantatorzy, co może być dla nich szczególnie istotne z powodu wycofania papierosów mentolowych z unijnego rynku. Co ważne, także produkcja tych wyrobów może zostać ulokowana na terytorium naszego kraju. Jest to znaczący rynek, a alternatywa dla papierosów mentolowych może pomóc w jego stabilizacji.

Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców. Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości

– podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Szara strefa, a alternatywa dla papierosów mentolowych

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może okazać się realnym zagrożeniem dla sprzedawców i innych podmiotów funkcjonujących na rynku legalnie. Położenie naszego kraju sprzyja rozwojowi szarej strefy. Istnieje niestety realne zagrożenie, że to właśnie po nielegalne wyroby sięgną konsumenci w związku z wprowadzeniem zakazu. Może to uderzyć szczególnie w sektor najmniejszych rodzimych przedsiębiorców. Zarówno względy ekonomiczne jak i zdrowotne powinny skłonić władze do ponownego przyjrzenia się rozwiązaniu jaką jest alternatywa dla papierosów mentolowych w postaci podgrzewaczy tytoniu.

W ostatniej dekadzie udział nielegalnych papierosów na polskim rynku udało się obniżyć z 19 do ok. 10 proc. Niestety oprócz zakazu sprzedaży mentoli są inne czynniki, które mogą powodować zawirowania na legalnym rynku wyrobów tytoniowych: wprowadzenie 10-procentowej podwyżki akcyzy, która obowiązuje od stycznia br., objęcie podatkiem akcyzowym płynów do e-papierosów i wyrobów tytoniowych do podgrzewania, trudności z funkcjonowaniem systemu Track&Trace, czy wreszcie niepewność ekonomiczna spowodowana koronawiruem

– czytamy w komunikacie Polskiej Izby Handlu

Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa – zaznacza Maciej Ptaszyński. Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych

– mówi Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem wyrobów tytoniowych. Niemal 80 proc. krajowej produkcji trafia na eksport. Każde nierozważne posunięcie związane z funkcjonowaniem tego sektora może przynieść negatywne skutki dla budżetu, ale także zdrowia obywateli. Alternatywa dla papierosów mentolowych w postaci systemów podgrzewania tytoniu – przy odpowiednio skrojonym prawodawstwie – może okazać się remedium na nadchodzące problemy rodzimych plantatorów.

PIH/jac/fot. freepik

swiatrolnika.info 2023