O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2022

Autor: Tomasz Racki

Zbigniew Ziobro: Unijny pakiet klimatyczny uczyni Polskę zakładnika bogatego Zachodu

Ziobro

Zbigniew Ziobro uważa, że Polska nie powinna zgadzać się na unijny pakiet klimatyczny. Jest on zbyt drogi i uczyni Polskę „zakładnikiem zachodu”.

"Unijny pakiet klimatyczny ma nas kosztować 527,5 mld europlan eurokratów z Donaldem Tuskiem na czele to zubożenie Polaków i uczynienie z polskiej gospodarki zakładnika bogatego Zachodu; rząd nie może się zgodzić na pakiet ruiny” – ocenił szef MS Zbigniew Ziobro, odnosząc się do raportu banku Pekao.

Unijny pakiet klimatyczny potwornie drogi

"Szokujący raport Banku Pekao w +DGP+. Unijny pakiet klimatyczny ma nas kosztować 527,5 mld euro! Plan eurokratów z Donaldem Tuskiem na czele to zubożenie Polaków i uczynienie z polskiej gospodarki zakładnika bogatego Zachodu. Polski rząd nie może się zgodzić na pakiet ruiny" – napisał Ziobro we wtorek na Twitterze.pakiet klimatyczny timmermansa 2

"Dziennik Gazeta Prawna" podał we wtorek, że dotarł do szacunków przygotowanych przez analityków banku Pekao SA, które pokazują koszty pakietu Fit for 55. W artykule wskazano, że Fit for 55 podwyższa cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. "W porównaniu do obecnych regulacji UE realizacja unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55 będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcej" – czytamy w artykule.

Koszty wciąż rosną

Dodano w nim, że wprowadzenie bardziej ambitnego pakietu klimatycznego, podwyższającego redukcję emisji gazów cieplarnianych w tym samym czasie do 55 proc., podniesie także koszty – do 527,5 mld euro. "Różnica między pakietami, wynosząca niemal 190 mld euro, wynika m.in. ze znacznego wzrostu kosztów ETS (systemu handlu uprawnieniami do emisji)" – czytamy.

"Trzeba jednak pamiętać, że nowy pakiet klimatyczny wygeneruje też wyższe przychody dla Polski. Mowa o kwocie niemal 220 mld euro, pochodzącej przede wszystkim z uprawnień do handlu emisjami, a także unijnego Funduszu Odbudowy i wieloletnich ram finansowych UE. Niemniej to wciąż oznacza lukę w wysokości ok. 300 mld euro" – zaznaczono.

Z informacji "DGP" wynika, że wyliczenia analityków Pekao były omawiane na grudniowym, nieformalnym posiedzeniu rządu i wywołały ostre dyskusje.

Czytaj także: Ziobro krytykuje unijny pakiet klimatyczny. Nazwał go “pakietem ruiny”

 

swiatrolnika.info 2023