O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

VAT na żywność. Jest porozumienie w kwestii stawek

VAT na żywność

Podczas spotkania ECOFIN europejscy ministrowie finansów doszli do porozumienia w kwestii stawek VAT na żywność. 

Ministrowie krajów UE podczas ECOFIN osiągnęli porozumienie, co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT.  Minister Finansów Tadeusz Kościński powiedział, że ponownie zaapelował o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze na 6 miesięcy. Wśród wymienionych w piśmie produktów znalazły się m.in. ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, warzywa czy też owoce.

Porozumienie podczas ECOFIN

Wielokrotnie Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0%, w tym także na żywność. Premier Morawiecki również deklarował wdrożenie zerowych stawek VAT na żywność. Nie było to jednak możliwe w aktualnym świetle prawa, a KE na formalne wnioski derogacyjne odpowiadała negatywnie. 

Na wtorkowym spotkaniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Zerowy VAT na żywność

„W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN” – poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Zerowy VAT na żywność – apel ministra finansów 

Minister finansów w piśmie do komisarza ds. gospodarki ponownie zaapelował o możliwość tymczasowego zastosowania 0% VAT na żywność w Polsce. Na liście wskazanych produktów znalazły się m.in.  ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, przetwory ze zbóż, niektóre napoje, warzywa czy też owoce.

Minister Kościński zapowiedział, że resort podejmuje ciągle działania w celu uzyskania zgody KE.

„Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE” – mówił.

Sprawdź: Patkowski: Złożyliśmy do KE wniosek o zgodę na zerowy VAT na żywność

gov.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023