O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Szałwia lekarska – powody dla których warto mieć ją w ogrodzie

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska – bylina, pochodząca z regionu morza Śródziemnego. Najczęściej można ją spotkać na nasłonecznionych wapiennych stokach do wysokości 800 m.n.p.m. Dzisiaj uprawiana w bardzo wielu krajach świata. Dobrze przyjęła się również w Polsce. Zarówno u nas w kraju, jak i na świcie praktycznie od samego początku jest uznawana i traktowana jako lek. Szałwia lekarska - pochodzenie nazwy nie jest przypadkowe, pochodzi od łacińskich słów salvo-leczyć lub salvus-zdrowy.

Szałwia lekarska – charakterystyka

W Polsce potrafi dorosnąć do wysokości nawet 75 cm.szalwia lekarska 2 Najczęściej jednak osiąga wysokość od 30 do 60 cm. Rośnie w skupiskach tworząc charakterystyczne kępy, z których każda roślina ma zielone, owłosione liście. Szałwia lekarska zgodnie z nazwą jest ziołem o mocnych właściwościach leczniczych. Dodatkowo jest rośliną przyprawową o korzennym, ale i gorzkim smaku. Zarówno w ziołolecznictwie jak i kuchni używa się liści w postaci świeżej lub suszonej. W formie świeżej można przechowywać ją nawet do kilku dni w chłodnym i zimnym miejscu – najlepiej w lodówce w zamkniętym pojemniku.

Czytaj także: Raport NIK: środki ochrony roślin w żywności – czas ich badań jest zbyt długi

Suszone liście swoją przydatność tracą po trzech latach przechowywania w ciemnych, hermetycznie zamkniętych pojemnikach. Jeżeli szukasz zioła na zapalenie skóry lub podrażnienia błony śluzowej szałwia lekarska serwowana w formie wywarów jest bardzo skutecznym lekarstwem. Również taka postać zioła działa kojąco na podrażnienia skóry, wysypki, wrzody, czy wszelkiego rodzaju otarcia. Przyprawa natomiast najlepiej pasuje do mięs białych, dziczyzny, wszelkiego rodzaju pasztetów, pamiętać tylko należy o umiarkowanym jej dodawaniu ze względu na silnie gorzki smak.

Szałwia lekarska – sadzenie, owocowanie, przechowywanie w okres zimowym

Okres sadzenia przypada na początek wiosny, czyli czas pomiędzy marcem a kwietniem. Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie wcześniej przygotowanych sadzonek, które najlepiej kiełkują w temperaturze około 200 oC zarówno w ciemnych, jak również oświetlonych pomieszczeniach należy pamiętać, że najlepiej rozsadzać je w lipcu kiedy roślina osiągnie wysokość około 10 cm. Szałwia lekarska nie jest rośliną zimo odporną. Jeżeli zostawimy ją w ogrodzie na okres zimowy pamiętajmy o obłożeniu krzaków kompostem lub w inny sposób zadbajmy o ocieplenie sadzonek. Na wiosnę natomiast należy podciąć roślinę na wysokość 10 cm, jest to najlepszy sposób na szybki i owocny rozkwit. Owoce zbieramy w okresie sierpnia i stosujemy je jako sadzonki. Nasiona swoje właściwości zachowuje do 3 lat od zbioru. Rozmnażanie i powielanie może również nastąpić przez podział byliny w okresie jesiennym.

swiatrolnika.info 2023