O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2017

Autor: Marzena Deresz

Rachunki za wodę wzrosną czy spadną? Czy rolnicy będą płacić?

kran

Ceny wody z wodociągów i odprowadzania ścieków w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej – stwierdził raport NIK. Teraz przypilnuje ich krajowy regulator cen wody. Czy ceny  wody spadną?

Ceny wody z wodociągów i odprowadzania ścieków w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej – stwierdził raport NIK. Teraz przypilnuje ich krajowy regulator cen wody. Czy ceny  wody spadną? Czy rolnicy zapłacą za wodę?

– Polacy nie powinni obawiać się podwyżek cen wody. Dzięki nowemu Prawu wodnemu zostanie powołany organ regulujący rynek wody, aby zabezpieczyć interesy konsumentów przed spółkami wodociągowymi, które są monopolistami na swoim terenie

– uspokaja Ministerstwo Środowiska.

Już raport Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r. wskazywał, że ceny wody z wodociągów i odprowadzania ścieków w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

– W ciągu ośmiu lat rządów PO-PSL ceny dostarczanej mieszkańcom wody i odprowadzania ścieków przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne wzrosły o ponad 70 proc. Aby zapobiec takim sytuacjom, Ministerstwo Środowiska planuje powołać krajowego regulatora cen wody. Jego rolą będzie nadzór nad wysokością opłat tak, aby była ona racjonalna, uzasadniona ekonomicznie kosztami poboru wód i zrzutu ścieków

– tłumaczy ministerstwo.

Przepisy nowego Prawa wodnego umożliwiają obniżenie maksymalnej stawki opłaty z 4,23 zł do 0,70 zł za m3. Stawki będą szczegółowo określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, ale nie są przewidziane skokowe podwyżki opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2020 r.

Dostawca wody nie musi sprzedawać jej po maksymalnych stawkach przewidzianych w rozporządzeniu. Skoro jednak można je zastosować, pokusa jest duża. Nowe Prawo wprowadza takze opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych.

Opłaty za wodę w rolnictwie dotyczyć będą wyłącznie sztucznie pobieranych wód w ilościach, które przekraczają 5000 litrów dziennie (tj. w ilościach przekraczających zwykłe korzystanie z wód).

Jak już od dawna zapewnia Ministerstwo Środowiska:

Opłaty za wodę nie będą dotyczyły rolników, którzy korzystają wyłącznie z wody dostarczanej wodociągami i które już ponoszą opłaty z tego tytułu. Gospodarstwa rolne, które korzystają z wód w ramach zasady zwykłego korzystania z wód, tj.  w ilościach nieprzekraczających 5m3 bezzwrotnego poboru wody, również nie poniosą dodatkowych opłat.

Przewiduje się, że nowymi opłatami będą objęte gospodarstwa wielkotowarowe.

Nowe opłaty obejmą także sektory energetyki oraz chowu i hodowli ryb. Zostały one ustanowione w porozumieniu z tymi sektorami na najniższym możliwym poziomie. Stawki za wodę dla przemysłu pozostaną na takim samym poziomie, jak w 2016 roku co najmniej do 2019 r.

 

mos.gov.pl/MD/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023