O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Promocja mięsa może zostać zakazana przez Komisję Europejską

Promocja mięsa

Promocja mięsa i alkoholu może zostać zakazana przez Komisję Europejską – ostrzega CopaCogeca.

Wiosną przyszłego roku będziemy zwracać uwagę na propozycję legislacyjną Komisji Europejskiej dotyczącą reformy polityki promocyjnej. CopaCogeca nadal sprzeciwia się wykluczeniu mięsa i alkoholu. Europejscy rolnicy niestety spodziewają się silnego lobbingu ze strony organizacji promujących wegański i wegetariański styl życia.

Zaczyna się walka o promocję mięsa

22 listopada odbyło się spotkanie grupy roboczej „Promocja” CopaCogeca w celu poruszenia kwestii reformy polityki promocyjnej. Europejska Organizacja Rolników wielokrotnie ostrzegała, że głównym ryzykiem reformy przygotowanej przez Komisję Europejską jest wykluczenie mięsa, wina i alkoholu oraz skupienie się na promocji produktów ekologicznych. Niepokojąca jest również możliwość ograniczeń budżetowych dla tego środka.

„Widzieliśmy wiele lobbingu ze strony organizacji promujących wegański i wegetariański styl życia” – mówi Jerzy Wierzbicki, przewodniczący grupy roboczej CopaCogeca „Zachęcanie” i prezes Związku Hodowców Polskich.

„W najbliższym czasie możemy spodziewać się intensyfikacji działań szkodliwych dla europejskiego rolnictwa” – dodał.

Jednocześnie jasne jest, że nowa polityka promocyjna musi w pozytywny sposób przyczynić się do wzmocnienia zrównoważenia europejskiego rolnictwa i jego wkładu w poprawę różnorodności biologicznej, jednocześnie zachęcając rolników do kontynuowania wysiłków na rzecz rozwoju w bardziej zrównoważony sposób.
„Wszystkie unijne produkty powinny mieć możliwość skorzystania z polityki promocji. Z naszej strony powinny iść wzmożone wysiłki, aby były to produkty jeszcze bardziej zrównoważone. Sprawę na pewno ułatwiłoby zdefiniowanie tego pojęcia” – powiedział Jerzy Wierzbicki z PZPBM.

CopaCogeca zamierza nadal przekonywać europejską opinię publiczną i decydentów, że silna promocja zwiększy konkurencyjność rolnictwa UE, a tym samym zrównoważoną produkcję i konsumpcję żywności wyprodukowanej zgodnie z wysokimi standardami. Polityka promocyjna okazała się skuteczna. Jej brak stwarza zagrożenie dla eksportu tradycyjnych produktów europejskich, co dotknie małe i średnie gospodarstwa. Lukę rynkową szybko wypełni produkcja zagraniczna, która nie spełnia surowych norm unijnych.

Reforma polityki promowana w tym tygodniu zostanie skierowana do Komisji ds. Przeglądu Regulacji. Jest to niezależny organ w ramach Komisji Europejskiej, który doradza kolegium komisarzy w zakresie lepszego prawodawstwa. Do końca pierwszego i drugiego kwartału będziemy wiedzieć, że akty prawne są gotowe.Promocja miesa 02

Promocja mięsa, a promocja ekologii

Kampanie promujące europejskie produkty rolne mają na celu otwarcie nowych możliwości rynkowych dla unijnych rolników i przemysłu spożywczego oraz pomoc w rozwijaniu ich działalności. Program prac na 2021 r. koncentruje się na kampaniach zgodnych z ambicjami Europejskiego Zielonego Ładu. Prawie połowa budżetu (86 mln euro) zostanie przeznaczona na kampanie promujące produkty ekologiczne, zrównoważone europejskie rolnictwo oraz rolę sektora rolnego w działaniach na rzecz klimatu i środowiska. Kampanie zwrócą również uwagę na wysokie standardy bezpieczeństwa produktów rolnych UE, a także różnorodność i tradycyjne linie produktów wspierane przez system jakości UE. Kampanie skierowane do krajów spoza UE są prowadzone na rynkach o dużym potencjale wzrostu, takich jak Japonia, Korea Południowa, Kanada i Meksyk.

Rosnąca presja w mediach na redukowanie mięsa z diety, wskazuje na potrzebę intensywnych działań promujących ważną rolę mięsa w zrównoważonej diecie. Warto w tym kontekście przypomnieć, zapis który został umieszczony przez KE w strategii „Od pola do stołu”: W odniesieniu do mięsa, przegląd ten powinien koncentrować się na tym, jak UE może wykorzystać swój program promocji w celu wsparcia najbardziej zrównoważonych, niskoemisyjnych metod produkcji zwierzęcej.”

Dziś widzimy, że Komisja Europejska zmierza w tym kierunku, opracowując swoje roczne programy pracy.

Czytaj również: 4 miliony euro? Promocja mięsa wołowego na rynkach trzecich

fbzpr.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023