O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Projekt ustawy ws. nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi wraca do komisji

bartosik

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi wraca do komisji sejmowych. Posłowie podczas drugiego czytania projektu zgłosili poprawki.

Projekt wraca do komisji

Rządowy projekt ustawy został pozytywnie oceniony przez posłów. Jednak na zgłoszenie do niego poprawek zdecydowały się kluby PO, KP oraz koło poselskie Polska 2050. W związku z tym projekt został skierowany do ponownego rozpatrzenia do komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki i Rozwoju.

Podczas drugiego czytania projektu poseł Mirosław Maliszewski (KP) zwrócił uwagę na potrzebę większego wzmocnienia dostawców i zabezpieczenia przez stosowaniem niedozwolonych praktyk niż ustanawianie kar, które mógłby nakładać UOKiK.nowe kolo sejm

Poseł Lewicy Jan Szopiński pytał, dlaczego projekt ustawy rozpatrywany jest tak późno. Unijna dyrektywa w tej sprawie weszła w życie już dwa lata temu.

Ustawa już obowiązuje

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przypomniał, że w Polsce obecnie obowiązuje ustawa dotycząca nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi, nowa - wdraża unijne przepisy i rozszerza jej zakres. Wyjaśnił, że opóźnienie wynika z wielu konsultacji i uwag, które wymagały wnikliwej analizy. Unijna dyrektywa powinna być wdrożona do 1 maja br., a najpóźniej do 1 listopada br. Bartosik zapewnił, że termin ten zostanie dotrzymany.

Czytaj także: Bezpieczeństwo żywnościowe Europy zagrożone?

Projekt ustawy określa zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową oraz zasady i sposób podejmowania ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązującej ustawy projekt wprowadza większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przewagą kontraktową w rozumieniu ustawy jest występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy. Chodzi m.in. o wykorzystywanie przewagi ze strony sieci handlowych wobec zwykle rozdrobionych dostawców produktów rolnych czy przetwórców żywności.

W projekcie zdefiniowano 16 nieuczciwych praktyk, przy czym 10 jest bezwzględnie zakazanych, a sześć - dozwolonych pod warunkiem, że zostały one w sposób jasny uzgodnione w umowie między dostawcą a nabywcą. Według nowych przepisów, postępowanie ws. nieuczciwych praktyk wszczyna prezes UOKiK z urzędu.

swiatrolnika.info 2023