O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-04-2019

Autor: Daria Wyrostkiewicz

Plan awaryjny UE na wypadek Brexitu. Ważne by nie było zakłóceń w łańcuchu żywnościowym

Plan awaryjny UE na wypadek Brexitu. Ważne by nie było zakłóceń w łańcuchu żywnościowym

28 marca do Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej, Copa i Cogeca, CELCAA i Food Drink Europe, w imieniu całego łańcucha rolno-spożywczego UE wysłany został list.

Organizacje z zadowoleniem przyjmują zestaw środków już podjętych jako plany awaryjne na nieuzasadniony Brexit przez Komisję Europejską. Przedstawiciele unijnego łańcucha rolno-spożywczego uważają, że konieczne są  jeszcze dodatkowe działania, aby złagodzić potencjalny niszczycielski wpływ, jaki Brexit może mieć na europejski przemysł rolno-spożywczy.


Autorzy listu  przyznają, że Komisja Europejska podjęła szybkie działania wraz z wprowadzeniem planów awaryjnych, w szczególności biorąc pod uwagę ciągłą niepewność dotyczącą procesu ratyfikacji umowy o odstąpieniu od umowy Brexit w Wielkiej Brytanii. Organizacje łańcucha rolno-spożywczego również pozytywnie przyjmują włączenie niektórych najbardziej naglących wniosków do listy środków opublikowanych przez Komisję.


Jednak według sygnatariuszy listu nadal istnieje kilka obszarów, w których propozycje Komisji muszą zostać wyjaśnione i ulepszone, aby uniknąć ryzyka znacznych zakłóceń. Chodzi  tu przede wszystkim o możliwość przewidzenia tymczasowych ułatwionych procedur dla produktów rolno-spożywczych UE, które pozwoliłyby na odprawę towarów w siedzibie operatora, wzajemne uznanie certyfikatu SPS (bezpieczeństwo żywności i fitosanitarne ) przez UE i Wielką Brytanię, a także przygotowanie skrojonego na miarę planu wsparcia konkretnych produkcji, takich jak zwierzęta gospodarskie.


Organizację wzywają również do lepszej koordynacji i komunikacji między przedstawicielami sektorów, dyrekcjami generalnymi Komisji i władzami krajowymi, podkreślając, że będzie to konieczne, aby uniknąć dramatycznych konsekwencji ekonomicznych nieuzasadnionego Brexitu.

 


Maks Weber

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco

swiatrolnika.info 2023