O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-01-2022

Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski jest stracony politycznie, nie gospodarczo

Mirosław Maliszewski

Mirosław Maliszewski ocenił dla ŚwiatRolnika.info możliwe rynki eksportowe polskich jabłek. Poseł PSL zauważy, że w Rosji nadal jest dla nich miejsce.

Polska jest największym producentem jabłek w UE. Nasza pozycja czołowego eksportera spadła jednak przez rosyjskie embargo. Czy to jednak całkowicie zamknięty rynek? Okazuje się, że, mimo licznych inwestycji, w Rosji brakuje jabłek. 

ŚwiatRolnika.info: Gdzie Polska może i powinna eksportować jabłka, ale tego nie robi?

Mirosław Maliszewski: Najgorsze jest to, że tam, gdzie możemy, to nie możemy sprzedawać. Mowa tutaj o Rosji i Białorusi.

ŚwiatRolnika.info: Warto wspomnieć o tym, że już niedługo możemy stracić rynek egipski przez tańsze jabłka z Ukrainy.

W Polsce rosną koszty produkcji. Na Ukrainie są one dużo niższe. Jeżeli będziemy mieli te same warunki dostępu do rynku egipskiego, czyli eksport na takim samym poziomie cła, to możemy tę rywalizację przegrać, ponieważ mamy wyższe koszty produkcji. Może się również zdarzyć, że z tego rynku będziemy sukcesywnie wypierani przez dostawy z Ukrainy.
Inne rynki jak np.: Niemiecki są dla nas bardzo atrakcyjne, bo jest to rynek dużego importera, ale mamy słabą ofertę, jeżeli chodzi o odmiany, aby na ten rynek wejść.

Niemcy mają inne preferencje konsumenckie niż my. Odmiany, które by ich zadowalały. Mamy odmiany pod rynek rosyjski, białoruski i ogólny kierunek wschodni.Sady

ŚwiatRolnika.info: Czy polscy rolnicy przespali moment na zmianę odmiany, czy cały czas liczyli na rynek rosyjski?

Mirosław Maliszewski: Uprawy sadownicze są uprawami wieloletnimi. Zbiory następują w czwartym lub piątym roku od posadzenia drzewek. Wymiana sadu na nowe odmiany to nie jest kwestia jedno lub dwóch sezonów tylko kilku.

Dostęp do drzewek i materiału szkółkarskiego był ograniczony. Ta rekonstrukcja nie mogła szybko nastąpić, jednak cały czas się dzieje. Tempo jest natomiast za małe w stosunku do potrzeby do wejścia na rynek niemiecki.

Nowe sady, które są zakładane, w większości składają się z odmian, które mogą być sprzedane na rynku niemieckim i na dalekich rynkach, łącznie z rynkiem azjatyckim.
Proces takiej rekonstrukcji trwa i jest bardzo kosztowny. Nie każdego sadownika na to stać. Nie każdego stać też na to, aby szybko przestawić swoje gospodarstwo na to, aby produkować inne odmiany.

ŚwiatRolnika.info: Wiele osób nadal myśli, że w Rosji brakuje jabłek. Rosja jednak zainwestowała i założyła ogromne sady. Może ten rynek został już stracony?

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski jest stracony z punktu widzenia politycznego niż gospodarczego i rynkowego. Rosja inwestuje w nowe sady. Importuje jabłka z krajów, które nie są objęte embargiem, ale w jednym i drugim nie radzi sobie.

Rosja w 2013 r. zaimportowała ponad 1,2 mln ton jabłek, które na rynku rosyjskim były dość tanie. Prawie 100 proc. tych jabłek pochodziło z Polski. Rosja zastąpiła je tymi pochodzącymi z krajów takich jak: Turcja, Iran, Serbia, Białoruś jednak wolumen importu zmniejszył się. Rosja nie zaspokoiła w całości zapotrzebowania konsumentów jabłkami importowanymi z innych krajów. Cena jabłek w Rosji bardzo wzrosła. Dlatego wielu konsumentów nie stać i spadło spożycie.

Rosja z tytułu nałożonego na Polskę embarga poniosła stratę rynkową. Kreml myśli, że uzupełni brak jabłek z Polski własną produkcją. Obserwujemy, to co wydarzyło się w Rosji w minionych 10 latach. Nie obserwujemy dynamicznego wzrostu produkcji jabłek. Nie jest to stan, który pozwoliłby za pięć lat być Rosji samowystarczalnym w produkcji jabłek.

Teoretycznie na rynku Rosyjskim nadal istnieje miejsce dla polskich jabłek, więc dlatego zaryzykowałem stwierdzenie, że nie ma miejsca z przyczyn politycznych niż z przyczyn gospodarczych.

Wydaje się, że dla gospodarki rosyjskiej byłoby bardziej atrakcyjne, żeby tego embarga nie było, ale polityka w tym przypadku przeszkadza.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy, jak każdy inny konsument, ponoszą konsekwencje drożyzny

swiatrolnika.info 2023